Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 3 Guests are viewing this topic.

Ionut

Am pus si eu in semnatura. Sunt curios cat de repede se vor mobiliza pentru proiectare si apoi executie...

horatiu.cosma

Din ce moment incep sa se scurga cele 12 luni de executie, de cand se da ordin de incepere a lucrarilor? Daca e asa, atunci 12 luni se vor termina cam prin martie anul viitor(poate ne fac o surpriza si termina anul asta, cel putin de la Strabag-Straco nu ma astept la altceva).

dr4qul4

Doar Lemacons Lotul 1 – Targu Mures – Ungheni + drum de legatura; si Strabag Lotul 2 – Ungheni - Ogra au 12 luni.
Pe celelalte loturi avem + 4 luni proiectare.

Strabag poate termina anul acesta, mai ales ca nu au alte lucrari, iar Lemacons ar putea produce surpriza ca vad ca au inceput deja sa dea anunturi...

Iar CNADNR pare ca in sfarsit se misca mai cu talent. Ma asteptam sa fie luati prin surprindere de lipsa contestatiilor
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

horatiu.cosma

Scuze, nu am precizat, vorbeam doar de cele 2 loturi de pe FIDIC Rosu.

alecu26

pe lotul 1, nu in Lemacons imi pun speranta. Lemacons=Vega. Acolo imi pun speranta in Arcada, dar mie ca Arcada va face doar podurile si podetele.

E o veste buna si nu prea sa dai anunturi de angajare acum...pe un proiect care practic trebuie terminat in 9 luni.

Cateva saptamani dureaza selectia, 1 luna preavizul, 1 luna sa intre in paine. (doamne fereste daca pe langa asta mai dai si rateuri la angajari, mai demisioneaza oamenii...ca una li s-a promis alta li se ofera, altii nu sunt cea ce a gandit compania...etc, etc).

Sa vedem.

PS: plus ca din ce am auzit CNADNR are totul pregatit aici...expropieri, proiect, autorizatie de constructie. Nu vor fi sincopele de la centura TGM, unde Copisa nu s-a apucat inca serios de lucru.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

horatiu.cosma

Cel putin Lemacons are doar 4,5 km de autostrada de facut, restul e drum de legatura. 4,5 km se vad cu ochiul liber, se pot finaliza in 6 luni de munca serioasa, mai ales ca terenul e destul de usor.

laszlo.robert

Nu trebuie sa apara mai intii lista cu exproprierile,nu de alta dar soacra-mea are teren agricol chiar la limita lotului Ogra-Iernut si lotului Ogra-Ungheni si  nu a fost anuntat nimeni deocamdata.

alecu26

anuntata trebuia sa fie.

Sa intrebe la primarie. Nu a cautat-o nimeni niciodata? sa-i solicite macar actele de proritate? Poate nu e pe coridorul de expropiere.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

laszlo.robert

#5483
Au fost contactati pe cind era Bechtelul,nu stiu daca a fost modificat traseul de la amerikain?
Limita dintre loturi era DC 77,Ogra-Lascud

delacroix

Quote from: alecu26 on February 25, 2015, 12:31:23 PM
pe lotul 1, nu in Lemacons imi pun speranta. Lemacons=Vega. Acolo imi pun speranta in Arcada, dar mie ca Arcada va face doar podurile si podetele.
....
Ca si sunt multe 9 podete si 5 poduri.

alecu26

ca sa le faci in 9 luni...cam trebuie ca 2-3 dintre poduri sa le incepi si sa le lucrezi in paralel. Nu-ti poti permite luxul sa le executi unul dupa altul, in cascada. podetele...intradevar, nu sunt o problema.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

horeaa

Se pare ca cel putin loturile fara proiectare si fara contestatii vor fi terminate mult mai repede decat celelalte.
Avand in vedere ca nodul de la Iernut ii inclus in Lotul 2 care pe langa 4 luni proiectare mai e si contestat, pe ce portiune s-ar putea da drumul circulatiei cand aceste sectoare (Iernut - Targu Mures) vor fi terminate? Doar intre aeroport si Tg Mures?

delacroix

Da .Insa e mai mult decat suficient. Scapi de 1. Cristesti; 2. Ungheni; 3 Giratoriul schizo de la iesirea din Ungheni. 10-30 min pentru 8 km!

delacroix

Quote from: alecu26 on February 25, 2015, 01:46:26 PM
ca sa le faci in 9 luni...cam trebuie ca 2-3 dintre poduri sa le incepi si sa le lucrezi in paralel. Nu-ti poti permite luxul sa le executi unul dupa altul, in cascada. podetele...intradevar, nu sunt o problema.
Podul peste Niraj este singurul adevarat si se va executa concomitent cu stupidul pod peste CF ingusta dezafectata: 3 luni culeele 3 luni tablierul. Mai raman 3 poduri 1-3 deschideri, 6 culei in sase luni(iclusiv 8 stalti) si-ti raman 2 luni pentru tablier. Doua echipe de dulgheri 24 oameni+ 10 fierari +10 montatori. Lejer

horeaa

Ma gandeam ca teoretic la capatul lotul lui Geiger, pe DN14A, s-ar putea face in sens giratoriu temporar (+ poate ceva drum scurt de legatura, deoare lotul se termina la ceva distanta de DN) ca sa descare traficul si astfel s-ar mai evita 3 localitati (Sanpaul, Ogra, Cipau). Exista precedente? S-a mai facut undeva asa ceva? Asta asa ca sa vad daca merita sa-mi fac sperante :)