Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 12 Guests are viewing this topic.

NGC

#1515
Au fost amanate toate licitatiile ramase pentru SF-uri de autostrazi pana in 04/05.12.2014.

Motivul oficial ca "Având in vedere numeroasele clarificari cu privire la Documentatia de Atribuire publicate pana in prezent, pentru asigurarea unei perioade suficiente pentru elaborarea unor oferte corecte si complete, Autoritatea Contractanta a decis prelungirea termenului de depunere/deschidere a ofertelor.", este foarte greu de crezut, mai ales pentru ca ultima clarificare a fost facuta in 20.10.2014.
@CNADNR: Intrebare retorica - De ce nu treceti motivul real?

Si la CFR au fost amanate cele 2 licitatii pentru coridorul 4, dar acolo chiar au fost multe clarificari.

alecu26

cum stam in ""lupta"" cu Bulgaria??

acum ca am deschie lotul 3....dar nu cred ca vom mai deschide nimic. Cred ca inca suntem in fata lor ca si kilometri net, ca evident nu vom depasi poate niciodata la kilometri raportati la suprafata sau populatie.

In UE, cine e in fata Bulgarie?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Ionut


alecu26

ei au stat foarte prost anul asta la deschideri. au avut probleme mari politice. De aia nu cred ca am pierdut antepenultimul loc..:)))
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

NGC

@Ionut: Nu stiu daca aici e locul cel mai bun pentru urmatoarea informatie, dar daca nu e, muta te rog unde crezi ca e mai bine.
A fost lansata astazi licitatia [367588] / 20.11.2014.
Quote"Revizuire/Elaborare a reglementarilor tehnice din domeniul rutier – Lot 1 – Elaborare metodologie de evaluare a aptitudinii de exploatare a podurilor rutiere corespunzatoare cerintelor clasei "E" de incarcare – conform Eurocod-uri; Lot 2 – Revizuire normativ privind determinarea starii tehnice a drumurilor moderne – CD 155; Lot 3 – Revizuire normativ pentru amenajarea intersectiilor la nivel pe drumuri publice – AND 600; Lot 4 – Revizuire normativ pentru dimensionarea sistemelor rutiere suple si semirigide (metoda analitica) – PD 177; Lot 5 – Revizuire caiete de sarcini comune lucrarilor de drum – AND 589; Lot 6 – Revizuire caiete de sarcini generale comune lucrarilor de arta – AND 590; Lot 7 - Revizuire normativ pentru evaluarea starii de degradare a imbracamintii bituminoase pentru drumuri cu structuri rutiere suple si semirigide – AND 540; Lot 8 – Revizuire catalog de solutii de ranforsare a structurilor rutiere suple si semirigide pentru sarcina de 115 KN pe osia simpla – AND 571; Lot 9 – Revizuire normativ privind proiectarea autostrazilor extraurbane – PD 162; Lot 10 – Revizuire instructiuni tehnice pentru marcaje rutiere"conform cerintelor din caietul de sarcini aferent fiecarui lot."

SILVIUFG

Zic eu o veste buna pentru PiSi.  :D

http://www.libertatea.ro/detalii/articol/iohannis-poate-dormi-decat-patul-acasa-515303.html

,,Prima doamnă susţine că soţul ei a preferat să doarmă în fiecare noapte la Sibiu, indiferent la ce oră termina programul la Bucureşti. Chiar şi după ce pleca de la emisiunile la care era invitat, la ore târzii, candidatul Iohannis prefera să parcurgă drumul de 275 de kilometri până la Sibiu şi să doarmă în patul conjugal, deşi avea o locuinţă închiriată în Capitală."

Sa speram ca nu-si ia elicopter.


cezar-mario2012

Quote from: Ionut on November 18, 2014, 11:10:37 AM
Noi avem 668 km. Nu stiu cat au bulgarii.

Bulgari au acuma 636 km, dar ar fi trebuit să aibă 721 până la sfârșitul acestui an. Problemele nu au fost neapărat de natură
politică,  ci de situații meteorologice,  arheologice,  falimente si neînțelegeri. De pilda la A2 Hemus sunt sau mai bine zis erau în lucru 5 km  lângă Shumen, firma care construia acest lot a dat faliment,  pe A4 Maritsa sunt in lucru 66 km, aici problemele au fos de natura arheologică, dar si inundațiilor masive,  astfel termenul a fost împins către august 2015, pe A3 Struma trebuiau terminați 14 km,  lot 4, dar firma Aktor a cerut suplimentari financiare peste limita admisă si s-a anulat contractul,  se estimează că acet lot va fi finalizat in termen de 4 luni de la atribuire.  Bulgaria are in lucru în acest moment 123 de km cu termen finalul anului 2015 si in licitație 39 de km cu finalizare pentru 2017, in 2016 Bulgaria nu o să deschidă nici un kilometru de autostradă,  dar o sa aibă toate autostrăzile in etape foarte avansate de finalizare, A3 si A2, mai le rămâne A7 si A5 pentru 2020-2026.

M-Power

#1522
Quote from: NGC20 on November 20, 2014, 07:26:14 AM
@Ionut:
Quote"Revizuire/Elaborare a reglementarilor tehnice din domeniul rutier[...]
Posibil sa fie vreo legatura cu proiectele preconizatelor drumuri express... mai exact s-au trezit ca nu se incadreaza in mult trambitata economie de 25-30% fata de autostrazi.

NGC

#1523
^^^ Oricum varianta finala a documentelor va aparea cel mai devreme dupa 9 luni sau dupa 12 luni de la semnarea contractului (daca este necesara notificarea la Comisia Europeana, pentru ca trebuie revizuite "ca urmare a observatiilor/opiniilor detaliate de la Comisia Europeana"), conform caietelor de sarcini din licitatie.

alecu26

e doar o actualizare normala. Ce naiba...multe normative sunt la nivelul anilor 70...cu eventuale mici actualizari facute prost prin anii 90. La cum se misca lucrurile in tehnologie....trebuie asa ceva, chiar mai des.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

adiarc

Quote from: SILVIUFG on November 20, 2014, 09:10:35 AM
Zic eu o veste buna pentru PiSi.  :D

http://www.libertatea.ro/detalii/articol/iohannis-poate-dormi-decat-patul-acasa-515303.html

,,Prima doamnă susţine că soţul ei a preferat să doarmă în fiecare noapte la Sibiu, indiferent la ce oră termina programul la Bucureşti. Chiar şi după ce pleca de la emisiunile la care era invitat, la ore târzii, candidatul Iohannis prefera să parcurgă drumul de 275 de kilometri până la Sibiu şi să doarmă în patul conjugal, deşi avea o locuinţă închiriată în Capitală."

Sa speram ca nu-si ia elicopter.
nu cred ca isi mai permit sa o amane din nou...altfel in 2016 vor primi o palma mult mai zdravana , decat au primit acum...au o sansa sa se dea pe brazda pana in 2016  :lol:
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alecu26

#1526
Quote
Bulgari au acuma 636 km, dar ar fi trebuit să aibă 721 până la sfârșitul acestui an.

Anul asta inca scapam...dar la anul va fi greu. Anul asta, sau la anul...singurele deschideri sunt deschideri amanate de mai demult, plus Tirena Scavi...Timisoara-Lugoj 2.

In cei 668 ai nostri sunt si aceia 10 nefolositi de pe Lugoj-Deva 1?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Ionut


alecu26

anul viitor atunci se deschid vreo 62...doar (25 Tm-Lugoj 2) si 37 (Nadlac-Arad). Deci ajungem la 668+62=730.

Hmm...va fi strans cu Bulgarii. Si ei practic vor avea sanse sa termine ce au ratat anul asta...si poate ceva in plus. Ma gândeam ca-i ajungem pe cehi, dar suntem departe de ei. Poate in 2016...daca am avea atunci un BOOM de aproape 200 kilometri.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

NGC

#1529
Quote from: NGC20 on November 15, 2014, 08:09:30 AM
Au fost amanate toate licitatiile ramase pentru SF-uri de autostrazi pana in 04/05.12.2014.

Motivul oficial ca "Având in vedere numeroasele clarificari cu privire la Documentatia de Atribuire publicate pana in prezent, pentru asigurarea unei perioade suficiente pentru elaborarea unor oferte corecte si complete, Autoritatea Contractanta a decis prelungirea termenului de depunere/deschidere a ofertelor.", este foarte greu de crezut, mai ales pentru ca ultima clarificare a fost facuta in 20.10.2014.
@CNADNR: Intrebare retorica - De ce nu treceti motivul real?

Si la CFR au fost amanate cele 2 licitatii pentru coridorul 4, dar acolo chiar au fost multe clarificari.
Au amanat astazi din nou, pentru a nu stiu cata oara, ca deja nu le mai tine nimeni socoteala, pana in 15/16.01.2015.
Probabil ca asteapta definitivarea MPGT.