News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

[SB] Centura Sibiu Sud

Started by adrian90, September 11, 2019, 12:26:42 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


gruiarew

'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Ionut

Nu am acum timp si energie sa ma documentez pe subiectul Centurii Sibiu. Va fi centura veritabila sau doar asa, un drum mai la margine? Vreau sa stiu daca merita un thread dedicat, la fel ca restul centurilor.

gruiarew

Aș zice ca deocamdată nu. Eu cred că n-o să se facă nimic. O scot acum de la naftalină că e an electoral. Avem alte probleme mai importante în Sibiu, gen televizoare și iluminat cu led în pasajul pietonal din centru și alte tâmpenii. Era un articol cu proiectele alese, te doare capul.

Ce nu pricep eu, de ce centurile astea trebuie făcute ca și DN-uri și nu pot fi construite în regim de DJ? Că și de centura Timișorii trag de ea de ani buni. Și Sibiul și Timiș-ul ar avea bani să-și facă centuri în jurul "capitalelor" de județ dar tot stau cu mâna întinsă și arată cu degetul ca-i blochează cei de la București.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

pasadia

Scuza obișnuită a autorităților locale este cea cu exproprierile. Vezi Doamne trebuie sa le facă alții.

adiarc

http://www.turnulsfatului.ro/2020/02/24/trei-variante-pentru-ocolitoarea-sibiu-sud-detalii-avantaje-si-dezavantaje/

centura ocolitoare de sud a Sibiului

cateva precizari
- in primul rand consultarea publica este prea din scurt - miercuri ,26.02 la ora 13:00,la sediul CJ Sibiu ( nu s-a publicat studiul de prefezabilitate pt detalii si trebuie studiate si strazile cu,care se intersecteaza,unde se varsa.
- avem la intersectiile cu Dj,Dc,etc,sensuri giratorii - o tampenie,ale carei rezultate se poate vedea la centura de ocolire a Brasovului
- lipsesc concepte precum parcari cu benzinarii si/sau locuri de incarcat pt vehicule plg in sau full electric ( macar una pe sens ,tinand cont de lngimea medie de 18 km )
- lipsesc concepte de genul park and ride,astfel incat turistii( si nu numai ) sa-si poata lasa masinile si apoi sa ia transportul in comun

momentan acestea ar fii la  prima lectura
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

gruiarew

Stai liniştit că n-o să se facă nimic.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

boer_escu

#7
^
Asta e și parerea mea...  :D

alecu26

http://www.turnulsfatului.ro/2020/02/24/trei-variante-pentru-ocolitoarea-sibiu-sud-detalii-avantaje-si-dezavantaje/


Un studio OK is. As merge pe varianta 2....totusi nu e un gard centura asta...sa inconjoare tot ce se poate incojura.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

adiarc

a mea....nu..

stiu ca e campanie dar de facut se va face... la termen...sau intarziata....se va face
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

AlexxC

Din cele 3 variante ,prima si a3a sunt fanteziste,mult prea lungi. A doua este ok dar padurea aia cam sta in cale.
Intrebare: cati puieti se pot planta cu banii economisiti din alegerea variantei 2 vs 1 sau 3? Adica de valoarea a minus 12km de drum cu 2 benzi pe sens si separator median.

gruiarew

Fanteziste e frumos spus. A treia e cel puţin idioată. Astea nu se fac pentru traficul de tranzit, pentru ăla e deja A1. Ideea era să fie mai facil accesul în cartierele din sud. Ori dacă de la Dedeman / Arhitecţilor ca să ajung la Aeroport trebuie să trec prin Răşinari şi Poplaca, cred că mai bine merg prin oraş... Mă mir că nu s-au gândit s-o facă prin Rm. Vâlcea şi aşa e plin de olteni în Arhitecţilor.

@adiarc degeaba se face peste 50 ani când eu n-o să mai fiu.... Cu ce ma ajută dacă mă uit "de sus" sau "de jos" la ea?
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

gruiarew

@Ionuţ mai pune te rog un "sud" în titlu, că avem deja o centură la SB :)
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

SB76UFO

Eu asa ceva as face, ca doar o facem pentru urmatorii 20-30 ani, nu ca viaductul de pe calea Surii Mici care e depasit, daca se mai fac cateva blocuri.

Rosu - tunel - inclusiv racorduri cu drumul spre Rasinari
Galben - la suprafata
Toate intersectiile denivelate
Poate in prima faza, half profile, dar cu expropieri si mutari de utilitati pentru full profile.
"Prostia este eternă și invincibilă"

gruiarew

Tunel sub aeroport ok, de acord. Dar nu pricep de ce e așa mare obstacol pădurea Dumbrava. Nu se pot muta / planta alți copaci în zona Câmpșor de exemplu? La Timișoara la Iulius Town au plantat direct copaci maturi. Suntem în 2020 totuși...
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis