Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

Ionut

Quote from: Stefan01 on December 01, 2021, 09:06:27 AM
Cum bagau ei mana in foc ca acel deal nu va aluneca.  :whistling:

LOL exact! Eu ii întrebam cum e cu zidurile de sprijin acolo. Si cică nu nu nu, nu facem zid de sprijin, sta asa dealul în berme. M-am uitat cruciș dar nu am comentat. Or fi stiut ei ceva. Habar nu aveau. Un diletant le dădea lecții de geotehnica doar din experienta castigata pe teren.

nicolaem

2 borne asa cum mi le amintesc eu:

- in 2007 cand am auzit de SF de drum expres Sebes Turda nici nu mi-am permis sa fiu optmist. chiar ma gandeam ca la ce naiba se arunca bani pe ceva ce nu va fi facut poate niciodata. Il vedeam ca un drum care leaga 2 autostrazi A1-A3 inexistente.

- in 2013 din cauza absortiei proaste si a lipsa proiectelor majore ce pot fi licitate, a fost scos la de la sertar acest studiu din lipsa de  altceva. am trecut in extrema cealalta..super optimist. Era finantare pe bugetul multianual UE 2007-2013. Aparuse celebra negociere N+3, deci era clar ca deadline-ul la proiect era 2016. atunci nu stiam ca exista in DEX cuvantul "fazare"....

StefanCelMare

#27542
Waze rutează deja pe A10 integral!
O veste bună, dată fiind noutatea traseului, a nodurilor. Poate greșesc mai puțini.
De asemenea, se pot semnala accidente, mașini oprite, condiții meteo (ceață, polei) sau animale pe asfalt.

Ionut

Din filmările de ieri, era plin și pe DN1, chiar este o filmare unde se merge bara la bara în zona Oiejdea și cred ca pana la giratia din nod.

ddfab

^ posibil sa fie coloana de masini care nu a prins deschiderea la nodul Aiud si au fost obligate sa iasa in DN1. cei care au prins deschiderea, au continuat pe autostrada si i-au ajuns din urma... am observat pe filmari ca foarte multe masini de pe DN 1, in giratia sudica din nodul Alba Nord, virau spre autostrada, de aici concluzia mea...

TibiV

@Ionut,

Exact, asta am observat și eu în filmările lui Adisan.

Deci este clar că A10 va separa traficul local de traficul de lung parcurs - ceea ce este foarte bine.

Bine, probabil că ieri multă lume nu aflase despre deschidere - sau nu credea că e de-adevăratelea...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

paullie

Mda. De la mine din Rosu pâna la varu la Floresti, Gmaps zice 6h 11 min, Waze integral pe A10 zice 5h 13 min. E mare diferenta.

carutasul

1 oră ( am făcut și eu testul ăsta :) )
Acum așteptăm Astaldi pe Curtea de Argeș, că Boița am bifat-o deja virtual :)
Și mai ales, că mi-a comentat un prieten din Cluj pe fb, așteptăm legătura la Tureni sau unde o fi, ca să îi iertăm și pe cei din Turda...

florin74

#27548
Quote from: Ionut on December 01, 2021, 10:16:09 AM
Quote from: Stefan01 on December 01, 2021, 09:06:27 AM
Cum bagau ei mana in foc ca acel deal nu va aluneca.  :whistling:

LOL exact! Eu ii întrebam cum e cu zidurile de sprijin acolo. Si cică nu nu nu, nu facem zid de sprijin, sta asa dealul în berme. M-am uitat cruciș dar nu am comentat. Or fi stiut ei ceva. Habar nu aveau. Un diletant le dădea lecții de geotehnica doar din experienta castigata pe teren.

Era noiembrie 2017 cand am fost la ei... Si eu i-am intrebat ceva de genul, Aktor de nebuni fac ziduri de sprijin in continuarea lotului vostru, la voi nu e nevoie? Si raspunsul a fost ce a zis Ionut....
Mama lor de macaronari...
Pana la urma o sa ajungem la vorba mea de la inceputul anului, ca termina Aktor inaintea lor, cu toate ca grecii au avut aproape 2 ani pierduti din cauza problemelor financiare (septembrie 2017-   primavara vara lui 2019)

horatiu.cosma

#27549
Mulțumesc și eu tuturor colegilor care s-au implicat anii ăștia, de la un comentariu, poză, filmare și până la implicare politică și administrativă. Fiecare cărămidă cât de mică a contat și cumulate, au dus la bucuria de ieri. După cât au fost urecheați în ultimii 7 ani, acum merită felicitați cei de la Aktor. Au trecut peste n probleme foarte grele (SF slab, soluții tehnice complicate într-o zonă de luncă păcătoasă, erori de proiectare, indolență din partea CNAIR în primii ani în rezolvarea exproprierilor, utilităților, diferențelor contractuale, insolvența partenerului, probleme interne, gaură financiară) și au livrat în final un proiect de o calitate ok, mult peste lotul 1. Au fost multe momente în care s-ar fi putut retrage, dar nu au făcut-o și asta e mare lucru la noi, cuvântul dat până la capăt. Sper doar să nu se relaxeze și să finalizeze lucrările, CIM-ul și parcările sunt foarte importante.

Un om despre care nu s-a vorbit deloc zilele astea, dar care a pus serios umărul în ultimii ani la rezultatul de ieri și care merită multe mulțumiri e doamna Mariana Ioniță împreună cu echipa de consultanță de la DRDP Cluj și cu responsabilii din CNAIR.

Ne-a mâncat nervii acest proiect, cu zecile de filmări fără avans, sutele de promisiuni, nenumăratele bâlbâieli și stângăcii manageriale, cei 10+ manageri de contract sau subcontractorii fără număr care au făcut și refăcut lucrarea (probabil o secțiune de terasament arată ca alternanța erelor geologice). Într-un final meșterul Manolis a triumfat. Să sperăm că ne va ține ca Acropolele. La mulți ani!

rocklee

RESPECT ...pentru toti cei inplicati sa pata fie dus pana la capat acest proiect .... :gj: :cheers:

interesantul

Am parcurs astăzi bucata CLJ-Sebeș. Am putut scoate o medie buna, 1h1m.
Pe porțiunea de la Turda la Aiud ai destule zone pentru test amortizoare.
Porțiunea nouă, e inca nouă, la nod teius unde au trecerea aceea rambleu, pod, rambleu, pod se simte puțin denivela.
In rest: Drumuri bune
Am pierdut prin Romania 30 de ani...

dacianova

Felicitări colegilor care s-au implicat în orice fel în monitorizarea acestui obiectiv. Sper să ajung ziua când va fi atâta fericire și pe unul din thread-urile dedicate autostrăzilor din Moldova.

PlayStation

Zic si eu...
Felicitari lui Catalin Drula si echipei de profesionisti fara care inaugurarea in 2021 nu ar fi fost posibila
Multumim lui @AlinC si @Adisan care ne-au tinut informati la zi cu progresul santierului
Deasemenea multumiri catre colegii de forum care au luat la pas lotul inainte sa existe dronele, dar si dupa

Daniel_I

#27554
Felicitari tuturor celor care au contribuit la deschiderea traficului pe acesti ultimi kilometrii din A10, si ati reusit sa documentati la firul ierbii toate lucrarile in acesti prea multi ani. Celor cu dronele, infanteristilor de la sol si celor care s-au implicat administrativ, toti ati facut o munca excelenta !

Las filmarea asta din masina din nodul Alba Nord pana la Aiud Nord in giratoriul din DN. 18 minute de condus lejer, fara stres si confortabil. O sa inlocuiesc linkul cu o filmare mai buna de astazi, asta dupa ce termina youtbe uppload-ul si procesarea.
On The Road