News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

vancouver

#4860
Cata vreme in Romania se ia si se da spaga, astfel de tragedii vor mai fi destule. Nu neaparat in cluburi, vom vedea carnagii si pe sosele sau in blocurile noi construite prost (gen Rin Grand Hotel si blocurile din spate de acolo) si in alte locuri pe care poate nici nu le banuim.
PS. Atentie, nu marea coruptie este problema aici, ci mica coruptie la nivelul functionarului de rand, care de fapt este cancerul ce macina aproape intreaga societate balcanica (nu numai România). Oricum, tot coruptia mica permite marilor mafioti sa-si desfasoare activitatea, degeaba combatem coruptia mare, daca nu o combatem si pe cea mica, de zi cu zi.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

stefanudrea

#4861
^
Confirm. Si va mai dau un exemplu de indolenta, in casa dreptatii, tribunalul, se fumeaza in grup, cu toleranta sefilor, iar nefumatorii sunt niste paria. Pe toti peretii scrie fumatul interzis! Si sunt sute de dosare cu sortile oamenilor!

dr4qul4

#4862
Nu inteleg de ce zici ca Rin e prost facut! E un hotel cu sprinklere si hidranti!

Poate vrei sa spui Confort City, blocuri care sunt la 3 km mai spre centura!

E pacat ca s-a intamplat si cu siguranta cineva a luat spaga. Insa cu toate reglementarile, daca pe patroni chiar ii doare undeva, asemenea tragedii se mai pot intampla.

La cum a ars acel burete, nu cred ca era doar de la el. Posibil sa fi fost spalat si sigur nu doar cu apa si sapun. Si cum e posibil sa aprinzi artificii (si nu au fost din cele de tort) si sa nu ai pe cineva cu un extinctor langa ele? Legea spune ca trebuie sa ai pompier atestat pt asa ceva!

O alta pb a fost cea legata de iesire si de poarta principala blocata de masini parcate! Masini pe care o instanta suprema a hotarat ca nu pot fi ridicate!

Acum sunt curios ce reactie va avea Johhaniss: va pune presiune pe Oprea sa demisioneze? Pentru ca pompierii sunt in subordinea lui si subiectul tine de siguranta nationala, unde cei doi sunt aliati. Despre Piedone....mai si zice ca are doar 2 cluburi in sector, si i-a amendat sapt trecuta: dar oare nu a vazut nimeni gardul de lemn de brad de pe tavan?


Ma gandesc cu groaza cum s-au facut reabilitarile de blocuri cu polistiren si membrana bituminoasa si ma gandesc serios sa-mi iau un extinctor in casa. Unul mare, nu jucaria din masina.

Si inca ceva: masinile cu GPL nu au voie in tunele si parcari inchise. Respecta cineva la noi aceasta regula?


PS. Cineva mi-a spus ca exista un club in centrul vechi unde singura intrare-iesire este un lift de max 6 persoane! NU exista scari! Acum nu stiu daca e adevarat sau nu, dar nu m-ar mira.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Quote from: dr4qul4 on November 01, 2015, 04:29:29 PM
Si inca ceva: masinile cu GPL nu au voie in tunele si parcari inchise. Respecta cineva la noi aceasta regula?

Asta chiar e un subiect de discutat.

danutzu_1069

^^^ In tunele rutiere extraurbane au voie. Nu au viue in pasajele subterane semnalizate in acest sens. Se presupune ca in oras au pe unde sa mearga pe la suprafata. In cazul pasajelor subterane e greu de identificat si de sanctionat cei care nu respecta, pe cand in parcarile inchise (subterane, si supraterane, nu stuu care e regimul la parcarile etajate) e foarte simplu: un nene care se plimba printre masini si "ocheste" busonul de alimentare. Este de gpl, poza, si amenda!

bogdymol

E discutabila chestia cu masinile pe GPL. Inca nu am auzit de nici una sa explodeze sau sa ia foc. Daca instalatia e de calitate si montata corespunzator, teoretic nu ar trebui sa fie probleme.

Quote from: danutzu_1069 on November 01, 2015, 05:52:37 PM
in parcarile inchise (subterane, si supraterane, nu stuu care e regimul la parcarile etajate) e foarte simplu: un nene care se plimba printre masini si "ocheste" busonul de alimentare. Este de gpl, poza, si amenda!

Am acasa un Aveo pe GPL. Daca te uiti la el de afara, din orice directie, nu ai de unde sa stii asta. Busonul de alimentare e ascuns sub capacelul de alimentare normala, cu benzina, care poate fi deschis doar de la un buton din interiorul masinii. Masina arata in exterior exact ca si scoasa din fabrica.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

dr4qul4

stiti ce e mai grav? cei care si-au montat instalatii GPL nici macar nu stiu ca nu au voie si cred ca acel semn se refera "la altele".

@bogdymol, chiar daca sunt "de calitate", se pot produce accidente (sau se pot deteriora in timp) si gazul sa iasa. Intr-un spatiu inchis acesta se va acumula si e de ajuns o scanteie ca sa ai o explozie.

Imagineaza-ti doar ca ai un accident cu 10 masini cu gpl care raman blocate in pasajul unirii. Crezi ca sunt sanse mici? eu zic ca sunt foarte mari la cate taxiuri cu gpl sunt in bucuresti. Si sunt sigur ca majoritatea au pierderi de gaze.

Sau, un incendiu in parcarea subterana a unui mall, unde in orice moment avem peste 100 de masini cu gpl, si in caz de scurgeri. gazul se acumuleaza...ati ghicit unde...la intrarea in mall
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

stangabriel

Ar mai fi ca e proiectat ca la peste 25 bar sa iasa gazul pe busonul de alimentare, asta dupa 30 minute de flacara directa. Deci flacara , nu explozie. Problema e la acumularea de gaze in parcare sau tunel datorita  unei instalatii cu scapari.

Allex

Quote from: bogdymol on November 01, 2015, 06:12:36 PM

Am acasa un Aveo pe GPL. Daca te uiti la el de afara, din orice directie, nu ai de unde sa stii asta. Busonul de alimentare e ascuns sub capacelul de alimentare normala, cu benzina, care poate fi deschis doar de la un buton din interiorul masinii. Masina arata in exterior exact ca si scoasa din fabrica.

Masinile cu instalatie GPL trebuie sa aiba obligatoriu lipite stickerele verzi pe parbriz si luneta (un romb verde pe care scrie GPL)
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

danutzu_1069

^^ Categoric asta! I cu asta as incepe, amenda daca nu ai marcata masina cu simbolul ptr gpl!

__dir

Si cine face controalele? nu am vazut pe nimeni, RAR + politie? Exista cadrul legal?

danutzu_1069

Rar si politie, categoric

MNU

Quote from: dr4qul4 on November 01, 2015, 04:29:29 PM
...
O alta pb a fost cea legata de iesire si de poarta principala blocata de masini parcate! Masini pe care o instanta suprema a hotarat ca nu pot fi ridicate!
...

Din cate stiu, acea instanta suprema a decis dupa o sesizare din partea Avocatului Poporului. Acelasi Av. al Poporului care a decis si ca amenda pentru rovinieta nesemnata olograf e nula, motivand astfel un val de anulari de procese verbale dupa contestatii ale amenzilor perfect motivate. Toate astea de cand e Victor Ciorbea in functie.

De asemenea, acelasi Victor Ciorbea a atacat si articolul din Codul Penal care permitea redeschiderea unor dosare, in anumite conditii. Sunt curios cum se va termina... mai ales ca numai ce au redeschis dosarul mineriadei din Iunie 1990.

cutter

Quote from: dr4qul4 on November 01, 2015, 04:29:29 PM
O alta pb a fost cea legata de iesire si de poarta principala blocata de masini parcate! Masini pe care o instanta suprema a hotarat ca nu pot fi ridicate!

Ca să fie clar, instanța a hotărît doar că reglementarea ridicării mașinilor trebuie făcută unitar la nivel național (prin Ordonanță/Lege) și nu de către fiecare localitate în parte prin Hotărîri de Consiliu Local. Atîta tot. De cînd s-a dat acea decizie era responsabilă urgentă a Guvernului să emită o OUG (sau HG, nu mi-e clar nivelul necesar de legiferare) care să reglementeze situația. Nu o fac pentru că cel puțin în București ar fi o măsură nepopulară sau cel puțin așa își închipuie ei.

(După cum nepopular ar fi dacă s-ar renunța la gaura imensă bugetară reprezentată de subvenționarea încălzirii centrale - 100 mil de eur/an din bugetul de 900 mil al Bucureștiului, subvenție oficială și încă 100 mil eur, subvenție mascată prin datoriile pe care le face RADET la ELCEN - totul pentru ca bucureștenii să plătească, indiferent de venit, de 4-5x mai puțin la încălzire decît cei din provincie).

Dacă tot e parcare, merită menționat că acesta este stilul general de guvernare. Niciodată măsuri care sunt în interesul public pe termen mediu sau lung, dar nepopulare pe termen scurt. Alt exemplu, mai legat de subiectul zilei, este fumatul în baruri - am rămas ultima țară care nu l-a interzis, pînă și Bulgaria l-a interzis acum 2 ani, Ungaria la fel, toate țările din vestul Europei.

Quote
PS. Cineva mi-a spus ca exista un club in centrul vechi unde singura intrare-iesire este un lift de max 6 persoane! NU exista scari! Acum nu stiu daca e adevarat sau nu, dar nu m-ar mira.

E adevărat. :) S-ar putea să aibă o scară de evacuare, dar nu am văzut-o. Sunt sute de persoane la etajul doi și singurul acces aparent este cu liftul. Se numește Nomad clubul, parcă.

dr4qul4

vezi ca gresesti... fumatul este interzis in TOATE spatiile publice cu exceptia celor sub 150 m2, unde se poate opta pt "local fumatori".

Orice peste 150 m2 tb sa fie pt nefumatori si poate avea spatiu pt fumatori (separat si ventilat). Mi se pare insa ca sunt exceptate si "cluburile de noapte".

Amenzile sunt mari si se dau destule, dar se si iau spagi la greu. totusi, exista cai de a fenta amenzile: pe persona juridica, este de 5000 lei, dar daca nu ai scrumiere, si nu iti prinde nici angajatii ca fumeaza nu are ce sa-ti faca! Se considera ca de vina sunt clientii si acestia ar tb amendati (amenda e de 200-500 lei). In multe locuri, neexistand scrumiere, am vazut cum se sting tigarile pe jos, sau se arunca in diferite colturi, unde pot provoca incendii.

PS. sunt nefumator, dar nu sunt de acord cu interzicerea totala a fumatului in localurile particulare. Pana la urma, fiecare poate face ce vrea cu sanatatea lui. Daca nu-mi convine fumul, pot alege sa ma duc in alta parte. Sunt insa de acord cu suprataxarea lui.


Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024