News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

carutasul

Presupun că dacă va exista cererea, va apărea şi oferta. Eu nu mă gândesc la Sibiu - departe totusi-, ci chiar la zona Văii Oltului ( de ce nu Căciulata? :) Nu sunt obligaţi de lege să fie staţiune de pensionari) Sau zona de mai sus de Curtea de Argeş spre Boiţa. Zona chiar e frumoasă, condiţii de cazare acum nu sunt, dar întreprinzătorii nu au nevoie de cinci ani ca CNADNR-ul , într-un an gata cabana :)  Cu schiatul e, ce e drept, mai complicat, dar se rezolvă si asta în vreo doi. Stai să înceapă lucrările la autostradă şi mai vorbim :)   Ar fi cam doua ore de mers, maxim 3 door to door, cam ca la mare, deci fezabil, că la mare se merge destul.

Ionut

Toate pitzi visează să meargă la Caciulata. Exact. :lol:

dr4qul4

#7577
Adevarul e ca daca am avea CoBra, si am face 1 ora dus si 1 inapoi, chiar si cu taxa de 25-50 lei X 2, m-as duce in fiecare saptamana (iarna) la Sinaia/Busteni. 100 lei motorina + 50-100lei taxa , si tot e mai putin ca sticla aia de vodka de aseara din Player. Si nu m-as trezi nici cu durere de cap, greata, iar ficatul si plamanii mei ar fi mai fericiti  :lol:


nu e bine. o mai amanam 10 ani. sa nu distrugem  viata de noapte din Bucuresti.  :)

LE. acum fara gluma, CoBra va avea acelasi efect pe care l-a avut A2 si A4 Cernavoda-Constanta + efectul adus de VO Techirghiol. Turismul de weekend va exploda pentru ca acum est eincorsetat de lipsa infrastructurii.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Quote from: dr4qul4 on December 04, 2016, 10:07:31 PM
100 lei motorina + 50-100lei taxa , si tot e mai putin ca sticla aia de vodka de aseara din Player. Si nu m-as trezi nici cu durere de cap, greata, iar ficatul si plamanii mei ar fi mai fericiti  :lol:

Ale tineretii valuri !... ;)
Ia d'aci sa te dregi: :cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

icristian

Eu personal as merge mai des la transalpina decat pe valea prahovei daca ar fi autostrada pitesti sibiu.
In momentul de fata faci mimim 3.5 ore din Buc in Poiana Bv si de obicei 5 ore la intoarcere.
Pana in Voineasa sunt cam 4h dus, 4h intors. Si de acolo pana la partie cam 40 min
Dar avantajele sunt: cazarea mai ieftina, ski pass mai ieftin, aglomeratie mai putina pe partie.

Ideea e ca te poti bucura acolo de 2 zile full cu mai putini bani, in cazul in care pleci de vineri seara. Iar ca timp in trafic diferenta nu e foarte mare. Pentru o zi clar nu se merita.

Acum ar mai fi o varianta cu Sinaia, de cand au facut gondola de la 1400 la 2000. Nu am incercat-o dar s-ar putea sa se merite destul de mult. Pana in Sinaia sunt 2 ore. Aici s-ar merita excursii si de o zi.


Hercule

De la Voineasa la partie drumul e mai lung, gandeste-te cate locuri sunt unde drumul e praf si mergi cu 5km/h (informatii din februarie 2016). Partia intr-adevar nu e aglomerata decat pe o singura portiune unde se ingusteaza si are panta mai mare. Daca ai noroc de multa lume in 2 zile zapada e rasa de pe acea portiune si schiatul e nasol. Intr-adevar comparand cu Valea Prahovei e mai ieftin dar si aici e jaf fata de ce e prin Harghita/Covasna. As avea si o concluzie dar mi-e jena sa o scriu.
Deșteaptă-te române!

dr4qul4

Daca facem comparatii inegale, vom obtine rezultate dupa bunul plac.
Daca vrei comparam Voineasa cu VP pentru cazurile in care vom avea si PiSi si CoBra.

Iar daca la Voineasa s-ar face investitii si in unitati de cazare si alimentatie, atunci ar atrage cativa clienti. Dar nu prea multi pentru ca drumul se va bloca si pana la urma e mai bine sa stai in coloana la Sinaia decat in coloana la Malaia. De la Transalpina la A1 vei avea 85 de km pe care ii vei face tot cu viteza melcului.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alexandru_m

Puteti sa imi dati minusuri cu 2 maini, dar "oamenii" care aleg sa "isi piarda o zi din concediu pe drum" cum am vazut pe un baiat spunand la TV intre Bucuresti si VP isi merita soarta. Si eu le doresc sa creasca traficul cu 200% pe ruta aia, cu cu 2%. Sa inceapa coada de Comarnic direct de pe centura de la Ploiesti. Sau fie, de pe la Baicoi.

Un prieten mi-a povestit azi cum statea blocat in weekend pe VP, iar trenurile care treceau goale pe langa DN (din ambele sensuri) sunau vesele din goarne. Probabil glumele mecanicilor de locomotiva, dar subscriu total la ce faceau ei. Prietenul respectiv imi povestea cum au stat in masina ore peste ore, au descarcat telefoanele si si-au terminat toate jocurile asteptand sa scape de coloana. Iar asta pentru ca "2 dintre noi aveau schiuri la ei, nu am mers cu trenul".

2 schiuri+2 clapari + hainele pe 2 zile sa inteleg ca sunt imposibil de dus altfel decat cu masina. Si astia macar au avut 2 schiori in masina, sunt curios in general care e media de schiori/masina pe VP...

icristian

Comparatia am facut-o pentru ziua de azi, nu pt cand vom avea autostrazile alea, pana atunci se vor schimba multe lucruri si vor mai trece ani buni
Clar fara niste investitii majore in zona respectiva, zona nu va suporta mult mai multi turisti fata de cati sunt acum.

Eu am fost anul trecut vreo 5 weekenduri acolo si mi-a placut mai mult decat la Sinaia, sau in poiana, dar asta e parerea mea, sunt convins ca altii au alte criterii de comparatie.
Partia mi s-a parut mai de calitate, coada mai mica la gondola, iar ca timp in trafic ceva mai mult decat daca as merge in poiana. Oricum nici pt mine nu merita transalpina, decat daca merg de vineri seara si stau 2 nopti, sau sa merg din timpul saptamanii.
In Harghita/Covasna nu am fost la ski, ma voi interesa :)


dr4qul4

In Harghita, Covasna, nu poti ajunge din Bucuresti. Decat daca esti masochist :)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Masochist sau... ungur !... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

Quote from: Ionut on December 04, 2016, 09:47:48 PM
Toate pitzi visează să meargă la Caciulata. Exact. :lol:
Mişto :)
Acum nu, dar mai stii peste câţiva ani? Deocamdată zona e de pensionari pentru că în oraşele din apropiere doar pensionarii merg la munte, că au bilete gratuite :) Dacă pune preafericitul de un Cozia-bar cu cazinou ? :)

stangabriel

E de bine:

http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/alegeri-parlamentare-2016/sondaj-ires-infrastructura-esec-constant-nemultumire-generala-626121

Întrebarea sociologilor: Ce autostradă ar trebui începută imediat de viitorul Guvern? Autostrada Sibiu-Piteşti, au răspuns cei mai mulţi dintre români, 24%. Să se construiască o autostradă care să lege Estul de Vestul ţării, de la Iaşi la Târgu Mureș, au răspuns 20%. Prioritatea trebuie să fie Ploieşti-Braşov, spun 13%. Esenţială ar fi o autostradă între Sibiu şi Braşov, spun 9%. Viitorul Guvern ar trebui să construiască mai întâi o autostradă Craiova-Piteşti, au răspuns 8% dintre români. Un procent consideră că este o prioritate construirea unei autostrazi Bucureşti-Braşov. Alte drumuri: 7%. Interesant este şi că 15% dintre respondenţi nu ştiu ce autostradă ar trebui construită mai întâi.


florin74


stangabriel

Ionut, azi pe seara am prins interventia ta pe Radio RFI, un radio super ok, dar cu audienta mica, insa cred eu, selecta.
Ai facut o sinteza a mii de mesaje pe forum in cateva propozitii.