Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

BoGDaN

#240
Legat de filmuletul lui bogdymol.
In zona se circula f rapid si au fost multe accidente.
Foarte multe camioane ies din partea termocentralei. Intradevar o limitare de 70 era ok, doar drumul e drept. Cu toate astea se circula foarte rapid si zona este foarte periculoasa.

Si inca ceva...cum se produce un accident mortal sau grav, cum se introduc limitari. Cate accidente atatea limitari. Ca si om care lucreaza in domeniu si a vazut multe fotografii criminalistice de incadrare pot spune ca limitarile nu sunt rele. Salveaza vieti. Mi s-ar parea normal o mai mare limitare a vitezei pe DN7. Credeti-ma la un impact intre un TIR si un Logan cu 40 km/h vs 40 km/h MORI!

bogdymol

Stii de ce se circula tare la noi? Pentru ca multe limitari sunt puse aiurea. Pentru ca daca intr-un loc se produc accidente (vezi centrala de la Mintia) la noi se pune doar o limitare de viteza si "se rezolva situatia". Nu se gandesc si la alte masuri, complementare.

In schimb, in vest, pe langa frica de amenzi si pe langa civilizatie, mai stii si ca daca inainte de o curba e pusa limitare de 60 km/h inseamna ca nu poti sa mergi in curba cu mai mult de 65-70 km/h, deci limitarea e justificata si stii ca trebuie sa o respecti.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Intr-adevar, distanta limitarii trebuia scurtata, poate, dar principiul poate ca a fost ca decat sa o puna pe o portiune de cateva sute de metri unde chiar nimeni nu ar fi incetinit mai bine lasa o marja de eroare. Asa cum am mai spus, in zona am prins de foarte multe ori radare care mai mult sunt cu ochii pe depasirile peste liniile continue de la intersectia de la centrala. Asta o stiu ca eu o data am uitat de limitarea aia si am trecut prin zona cu aproape 75 si am vazut radarul in capatul celalalt al limitarii dar nu m-a oprit. Deci "baietii" nu stateau la intins mana aiurea ci pur si simplu la atras atentia si limitarea pagubelor, ceea ce mi se pare mult mai fair.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

^ Tatal meu a fost oprit mai demult pentru 75 aici. Ti se pare ca e prea mult 75 aici?



In plus, daca chiar vrem sa evitam accidentele in fata centralei putem face altceva:
- instituit limita de 50 sau 70 cu 200 m inainte si dupa centrala
- infiintarea unor alveole chiar in dreptul centralei care sa oblige soferii la reducerea vitezei
- infiintarea de benzi de viraj la stanga

Astfel se vor reduce accidentele, vehiculele vor circula mai incet in dreptul centralei, dar in câmp vor fi lasate sa circule cu o viteza decenta. Mi se pare echitabil.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

BoGDaN

Intram aici intro ampla dezbatere:
Cadrul legal e prea bland. Uciderea din culpa + circumstante atenuante = suspendarea executarii.Si ati vazut si voi la TV cum scapi dupa ce omori 3 oameni...
Sa te uiti pe noul proiect de cod penal. Se va da drumul la macel pe sosele. Se va legaliza efectiv. Ori tocmai aici trebuia sa se majoreze limitele pedepselor. Ca lumea sa stie ca uciderea din culpa tot ucidere e. Avem cu 1000 de morti mai putini ca in Germania. Dar nemtii sunt de 4 ori cat noi. Numai in tarile baltice mai vezi atatea carnagii...si Rusia bineinteles.
Apoi DN7 e invechit conteptual. Intregul concept de 1+1 drum european iti inspira nesiguranta in 2012. Mergi cu 30 in coloana si ai o masina puternica. Calci pedala ca esti nervos cu 50 de masini in coloana condusa de un turc incarcat, o cucoana speriata care merge cu 20-30 peste tot etc.....Ne trebuie autostrada urgent ca sa numai vedem drame.
De acord. Politia Rutiera este incompetenta sub aspectul prevenirii accidentelor. Le lipseste "know-how" si nici nu vor sa invete. Stau cu radarul la panda, iar pe langa ei trec carute. Te vor opri pe tine ca ai depasit cu 12 km/h limita de viteza.
Ne trebuie autostrazi baieti!

BoGDaN

#245
Quote from: bogdymol on August 01, 2012, 10:49:46 PM
^ Tatal meu a fost oprit mai demult pentru 75 aici. Ti se pare ca e prea mult 75 aici?

Bogdy
Este o zona de 90. Dar probabil s-a intamplat vreun accident si "preventiv" SPR Hunedoara a introdus o limitare.
Eu as fi pus si niste praguri de incetinire a vitezei asa cum sunt in curbe alaturi de ceea ce ai spus tu legat de termocentrala.  :lol:

bogdymol

^^ "preventiv" au introdus o limitare pe care nimeni nu o respecta daca nu fac cei de pe contrasens cu farurile ca e radar. Doar un indicator cu o limitare aruncat acolo nu rezolva problema. Mai trebuie lucrat putin (vezi propunerile mele de mai sus).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

BoGDaN

Asta am si spus.
- instituit limita de 50 sau 70 cu 200 m inainte si dupa centrala
- infiintarea unor alveole chiar in dreptul centralei care sa oblige soferii la reducerea vitezei
- infiintarea de benzi de viraj la stanga
+ praguri de reducere a vitezei :lol:
Oare din "spirit civic" nu se pot face propuneri SPR?

bogdymol

Un clip legat tot de siguranta circulatiei din Bucuresti... da cu biciclisti:

http://www.youtube.com/v/IBW7Hlx_ZVs
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Eu i-as pune pe aia care urla si se dau de ceasul mortii sa protejeze aceste patrupede sa mearga pe bicicleta cateva ore printre cainii astia.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

OMG, Rahova rules! :D Lasand haita agresiva la o parte, de ce nu mergea tipul pe pista pentru biciclete?! :dunno:

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

bogdymol

Quote from: Ionut on August 02, 2012, 11:23:13 AM
OMG, Rahova rules! :D Lasand haita agresiva la o parte, de ce nu mergea tipul pe pista pentru biciclete?! :dunno:

In descrierea clipului e asta:

QuoteP.S. Iertati ca nu am putut merge pe banda de biciclete, eram "un pic" ocupat.

Quote from: ciprebbe on August 02, 2012, 11:41:10 AM
Se intampla in Romania! FURT la DRMUL MARE! Doi frati, cercetati dupa ce au furat INDICATOARE RUTIERE de 10.000 de euro

http://www.stirideromania.ro/social/se-intampla-in-romania-furt-la-drmul-mare-doi-frati-cercetati-dupa-ce-au-furat-indicatoare-rutiere-de-10000-de-euro/

Prima data trebuie sa se ia masuri pentru centrele de colectare. Cum pot aia sa cumpere o gramada de semne rutiere fara sa ii ia nimeni la intrebari?
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

BoGDaN

Mafia fierului vechi tine in spate o etnie - se stie. Legile sunt extrem de proaste si de permisive. Daca legea ar fi imperativa atunci nu ar disparea garduri de protectie de pe autostrazi si sine de cale ferata. Oricand se poate produce o catastrofa. Si se va produce....este o chestiune de timp. Poate atunci vor realiza autoritatile sa faca ceva.
Daca as vedea si eu sentinte cu executare pe ani grei pentru acesti viermi atunci lucrurile se vor indrepta.

iuli

Legile sunt bune, aplicarea lor e proasta!
Ideea asta ca ne trebuie legi e bagata pe gat de unii care le vor schimbate din varii motive.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog