Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

ghrt

Îţi mulţumesc. Din păcate sunt mulţi şoferi care consideră că a încălca regulile cât timp nu se întâmplă nimic este tolerabil sau chiar acceptabil ca principiu. E mult de discutat şi nu e o discuţie plăcută pentru orgoliile multora.
Cont (aproape) inactiv.


cristi5

Nenea Titi Aur ne spune ca infrastrucrura nu conteaza, numai scoala de soferi. A lui de preferinta.

https://www.rfi.ro/social-117074-titi-aur-lipsa-drumurilor-accidente-reguli

ghrt

#4953
Am ascultat mai de mult interviul cu el, şi nu îmi amintesc o aşa afirmaţie categorică. Ideea este însă alta. Conducerea defensivă este o soluţie la nivel personal. Infrastructura este o soluţie la nivel de sistem. Ambele, subliniez ambele, sunt necesare. Conduc des pe A2 şi am văzut idioţi, bizoni şi agresivi fără număr. Nu neapărat des, dar suficient de mulţi.

Aşadar să nu sărim dintr-o extremă în cealaltă, din a da vina exclusiv pe şofer pe a da vina exclusiv pe lipsa infrastructurii. Conducerea defensivă şi infrastructura adresează probleme principial diferite, care în modesta mea opinie se suprapun doar în situaţia oboselii la volan.

Exemple: carambolul monstru de pe A2 pe ceaţă, cei care se duelează în trafic profitând că autostrada are lăţime mare, TIRurile cărora le explodează pneurile în mers şi împroaşcă cu schije de cauciuc, presingul să eliberezi banda 2.
Cont (aproape) inactiv.

Earthchild

#4954
Se pare ca vatmanul a fost concediat.
digi24 sicana intre un vatman si un bmw

Daca spun ceva despre cuplul din BMW, ma acuzati de incorectitudine etnica.  ;)

Ionut

Stiu foarte bine intersectia. E la Chirigii, zona T. Vladimirescu/Calea Rahovei. Acolo mereu sunt sicane, vatmanii de pe 32 sunt niste nesimtiti. Nu zic ca boul cu BMW nu a fost nesimtit, dar si vatmanul e cretin. Cel mai grav e ca nu e singurul, sunt multi asa in B. Si da, cuvintele grele precum "nesimtit" si "cretin" mi le asum si descriu foarte bine realitatea. In cazul de fata ambii au gresit si trebuie sa raspunda pentru faptele lor.

gruiarew

#4956
Nu-s de acord să-ți faci singur dreptate, dar chiar nu-mi pot da seama cum poate un tramvai șicana o mașină. Iasă de pe șine și face figuri apoi trece la loc? Plus se cam vede clar că-i bagă ăla cu BMW-ul frâne în bot.

«"Șoferilor le recomand să nu se grăbească, iar vatmanilor n-am ce să le recomand pentru că au în fișa postului să fie atenți și calmi. Ei n-au de ce să se grăbească, pentru că au un traseu prestabilit, au niște timpi pe care trebuie să-i respecte. Nu trebuie să ajungă nici mai târziu, dar nici mai devreme. Așa că nu au de ce să se grăbească și este de nescuzat o astfel de atitudine", a mai spus directorul STB.»

Eu nu pricep nimic din comunicacatul ăsta. Traseele alea prestabilite și timpii de parcurs iau în calcul și faptul că-ți blochează unul linia și-ți bagă frâne în nas? În alte țări cu apă ceva mai caldă (CZ că acolo am fost utilizator de transport în comun 2 ani) orice incident în trafic se dădea prin stație și veneau ăia de la "STB-ul" cehesc cu Poliția și te ardeau de nu te vedeai. N-aveai ce căuta pe linia de tramvai. Biletele erau pe timp, luai tramvaiul pentru că știai că a ora X ajungi în punctul Y.

Citatul e luat de aici: https://www.digisport.ro/special/cine-este-soferul-de-bmw-care-a-fost-implicat-intr-un-scandal-cu-un-vatman-din-bucuresti-a-jucat-pentru-steaua-777945
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

mircea

@gruiarew Evident că e ilogic ce spune stb-istul șef. Jenant e că nici un jurnalist nu sesizează și nu taxează o asemenea prostie. Dar pe cine mai surprinde nivelul presei din ziua de azi?

GDPR

^^Nu-mi plac bombardierii cu bemveuri, dar vatmanul nu a asteptat sa se faca verde, ci l-a lovit direct. Unde ajungem daca fiecare isi face dreptate singur, asa cum crede de cuviinta?

TibiV

Quote from: Ionut on January 07, 2020, 10:25:04 AM
... Nu zic ca boul cu BMW nu a fost nesimtit, dar si vatmanul e cretin. Cel mai grav e ca nu e singurul, sunt multi asa in B. Si da, cuvintele grele precum "nesimtit" si "cretin" mi le asum si descriu foarte bine realitatea. In cazul de fata ambii au gresit si trebuie sa raspunda pentru faptele lor.

Perfect de acord, dar indiferent de cuvintele folosite, este absolut inaccepbil ca un idiot (bizon) sa ocupe linia transportului in comun...
Daca ar fi dupa mine, as modifica legea.
Da, a intrat pe linia de tramvai... Bravo lui! Dar toate reparatiile (inclusiv la tramvai) sa fie platite de "bizon"....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

gruiarew

Nu cunosc zona, dar s-a comentat mult pe marginea subiectului. Cică s-ar da mai repede verdele la tramvai acolo. Cel puțin văd că e semafor separat pentru tramvai. Drept e că nu a procedat nici vatmanul cum trebuie, dar cel puțin pe filmare se aude că mesteca ceva acolo în cabină când l-a lovit. Ai putea zice că nu s-a așteptat la frână și n-a reactionat / putut opri hardughia la timp.

Am găsit asta:



Pare a fi filmarea originală, nu știu.

Ca și utilizator de transport în comun (în Sibiu avem doar autobuze), pot să-ți spun că unii șoferi sunt de-a dreptul idioți și nu văd decât înainte. Sunt niște giratorii destul de strâmte, de exemplu ăsta: https://goo.gl/maps/KdChKQDCk8pNCRgQA Ditamai autobuzul articulat pur și simplu nu încape pe o bandă acolo dar aproape de fiecare dată are dracu pe câte unul ce trebuie să se înfigă în paralel cu el. A dat ăsta cu autobuzul în frâne de ne-a amestecat pe toți din spate. Știu ca trebuie să fie omul calm, dar la câțiva d-ăștia / zi, poate nu mai nimerești frâna...
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

tom_sawyer

#4961
Un comentariu la stirea de pe hotnews:
QuoteIn intersectia cu pricina, calea Rahova cu T Vladimirescu, tramvaiele au alt semafor, deasupra liniei de tramvai, cu lumina alba si doua pozitii: Inainte si stop (X). Acesta se schima diferit de al masinilor, tocmai pentru ca tramvaiele merg doar inainte dar masinile pot face stanga spre Viilor.
hotnews.ro

Ionut

#4962
Bai baieti, n-am timp si energie sa comentez acum mai mult, insa nu ma pot abtine sa nu zic pe scurt. Argumentul ca tramvaiul avea sau nu verde este IRELEVANT. Chiar daca era pe verde, nu avea NICIUN DREPT sa inainteze. De exemplu, daca un sofer o lalaie la volan, sta pe telefon sau mai stiu eu ce dracu face si semaforul se face verde, eu care sunt in spatele lui am dreptul sa intru in el?! WTF?! Bai, va rog eu frumos, stati stramb si ganditi drept.

Dpmdv, vatmanul nu doar ca a incalcat grav codul rutier, ci ar putea fi acuzat de tentativa de vatamare corporala, daca exista fapta asta in codul penal. Adica daca eu INTENTIONAT intru cu tramvaiul in tine (INDIFERENT DE MOTIV), este OK?! Scrie pe undeva ca am dreptul asta?!

Daca era sofer vs sofer, mai tinea cineva partea aluia din spate? Ce daca e tramvai? Ce daca e autobuz? Adica vatmanii sau soferii de autobuz sau troleibuz sau orice alt mijloc de transport sunt mai smecheri si au dreptul sa intre in mine cu tramvaiul/autobuzul CHIAR daca blochez intersectia sau mai stiu eu ce??!?!

Pe bune?

Amandoi au gresit. Cu regret spun ca fapta vatmanului este de 10 ori mai grava decat a boului/bizonului cu BMW. Sincer, daca as fi fost in locul boului cu BMW si cu copilul in spate, nu garantez ca nu aveam aceeasi reactie sau poate una mai grava. Cum dracu sa intri in mine?! Intentionat! Adica vrei sa ma lovesti/accidentezi/omori?

gruiarew

Ionuț, nu țin partea nimănui. Uită-te la filmarea de mai sus că e acțiunea în prima parte. N-a avut verde și s-a urcat peste el. A avut verde și a început să-l sune. Apoi s-au pus în mișcare după care a început ăla cu bmw-ul să-i frâneze în față, că așa fac băjeții. Prima dată l-a evitat. A doua oară nu. Că putea sau nu și a doua oară să-l evite, e partea a doua. Eu mă iau strict de frânatul ampulea, fără motiv. De pleca în trombă și nu mai punea frâne, nu mai povesteam azi asta. Doar d-aia s-a băgat în față, că se grăbea, nu? Altfel putea sta ca restul în coloană...
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

GDPR

@gruiarew: gresesti, tramvaiul deja a lovit masina la min. 0.42, se vede in filmare.