Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 4 Guests are viewing this topic.

Europiu

Quote from: lau on August 25, 2016, 05:26:31 PM
1. De ce legea permite inmatricularea in Romania a masinilor cu volan pe dreapta?

Pe aceasta tema, recomand articolul de pe Wiki din care reiese ca doar Romania si Ungaria (din tarile UE) cer inlocuirea farurilor asimetrice.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

Hercule

Apropo de marcaje: intrarea in tara la Bors pana dupa Santion are asfalt nou dar nu e marcat. Printre atatea TIR-uri, haosul e asigurat. Nu mai zic de prima impresie ce si-o fac strainii la intrare in Romania.
Deșteaptă-te române!

nirolf

#1907
Quote from: nirolf on August 26, 2016, 02:15:31 PM
La fel era acum 2 săptămâni pe DN1 după Ploiești vrei 15-20 km până aproape de Bănești!  4 benzi fără niciun marcaj, doar niște piloți rari pe mijloc, mulți fără lumină, unii chiar dărâmați. Groaznic de condus, mai ales că am trecut noaptea. Am zis merci că am scăpat de porțiunea aia până a început furtuna.

Oare să fie doar o coincidență?

Prahova: Accident pe DN 1, la Banesti: 10 persoane sunt ranite usor

QuoteUn accident rutier in care au fost implicate trei autovehicule a avut loc, vineri seara, pe DN 1, la Banesti, zece persoane, intre care patru minori, care au fost ranite usor, primind ingrijiri la locul evenimentului, informeaza Agerpres.

Potrivit purtatorului de cuvant al Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta (ISU) Prahova, Raluca Vasiloae, zece persoane, intre care sase adulti si patru minori, au suferit rani usoare in urma unui accident produs pe DN 1, la Banesti, in care au fost implicate o cisterna goala si doua autoturisme.

Din primele cercetari efectuate la fata locului, un autoturism care se deplasa pe DN 1, pe prima banda a drumului pe sensul de urcare spre munte, a acrosat o alta masina care circula in acelasi sens, pe banda a doua, cel de-al doilea autoturism ricosand intr-o cisterna goala care venea din sens opus. In urma impactului, una dintre masini s-a rasturnat, a declarat purtatorul de cuvant al Inspectoratului Judetean de Politie Prahova, Raluca Brezeanu.

adiarc

astazi am observat cateva videoclipuri ale Politiei Rutiere pe A2,in care acestia opreau contravenientii pt diverse abateri ca nepastrarea distantei,neasigurare la schimbarea directiei de mers,nesemnalizarea schimbarii directiei de mers,etc.

Este intradevar preventie si vreau sa-i felicit pt acest lucru si de asemenea pt modul profesionist de oprire a acestora pe sistemul - Urmeaza-ma...sper ca aceasta normalitate sa devina regula generala
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

stangabriel

Au inceput sa apara din ce in ce mai multe masini scumpe si puternice cu volan pe dreapta. Acestea apar cum au aparut masini in Romania inmatriculate in Bulgaria. Vorbim de o anumita categorie de personaje care  sunt si mai nepasatori de colegii de trafic. Nu ai cum sa stai de veghe in lanul de masini daca dormi in dreapta.

Nu am nimic cu cei care isi inmatriculeaza o masina pe Bulgaria impecabila tehnic doar sa nu plateasca o taxa mare, mai grav e ca  vazut masini deja inmatriculate pe Romania cu volan pe dreapta.

Iar statistica, cum a mai spus-o cineva , o calculam din fiecare categorie. Accidente per numar de masini per varianta volan.

travelA10

Quote from: adiarc on August 27, 2016, 12:15:19 AM
astazi am observat cateva videoclipuri ale Politiei Rutiere pe A2
Ai vreun linc? Nu sunt mai vechi?

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

pasadia

In continuare nu au aparut marcaje pe bucatile asfaltete de la Miercurea Sibiului. Chiar atat de lene le e?

Si in alta ordine de idei, multe urari de bine desteptilor ce au pus acele limitatoare de asfalt (portiuni inaltate, precum "politistii ingropati" de pe DN75 in zona Mihai Viteazu. Nu zic, localnicii s-or fi invatat cu ele si pe lumina or fi vizibili de departe. Dar eu am avut onoare de a le lovi noaptea, cu viteza (caci deh, acea vopsea ce era desenata pe ele s-a dus de mult).

Granata06

Oare in loc de prostia asta care se construieste pe DN1 la intrare in Cluj dinspre Turda (s-a mai discutat)


Nu s-ar fi putut face asta?
   


Mi se pare ca ar fi fost mult mai ok si mai simplu.

dumbravaandrei

Aseara am venit pe DN11 de la Bacau la Brasov...
Stau si ma intreb ce naiba se intampla in judetul ala... ce pazeste politia rutiera, ce m**** p**** d***** c***** mamii lor fac aia de la DRDP Iasi...
Pana la limita cu jud. Covasna situatia se prezinta astfel: s-a mai peticit pe portiuni de 300-400m... dar, pare doar asfalt turnat peste cel vechi.
- Asfaltul este atat de valurit intrucat sunt portiuni (in curba si cu diferenta de nivel) incat sunt momente in care nu ai roata pe asfalt...
- Lipsa marcaje... noroc ca sunt cateva zone cu vegetatie ca altfel ...
- Fata de acum 2-3 luni lipsesc multe indicatoare din curbe (cateva au ramas fara niciun fel de semnalizare)
- Starea drumului in general deplorabila cu alunecari de terasament si gropi care te pot arunca foarte usor in afara partii carosabile
- Cu exceptia trecerii de pietoni din Balaneasa, nici o alta trecere de pietoni nu este semnalizata corespunzator pe timp de noapte...
- Sa nu mai zic de oameni total nesemnalizati si fara nici cea mai mica urma de reflectorizant pe mijlocul drumului. Aseara noroc ca unul fuma (statea intins in mijlocul drumului la Orasa), ca il faceam terci...


Si bonus, la podul din Bretcu niste draci de plozi au pus ditai indicator de ala de ocolire cu baza de beton in mijlocul drumului... unul cu un Opel Astra H si-a facut masca praf (12 noaptea.. distractie... pacat ca nu l-am inregistrat ca a fost o adevarata enciclopedie)

In curand o sa devina drumul mortii...

danutzu_1069

@Granata66
Solutia ta este prea ieftina si nu o poate face firma care trebuie sa fie :)))

ghifor

Imediat dupa aderarea la UE prin 2007 a fost o campanie sustinuta a politiei privind purtarea de catre biciclisti a vestei reflectorizante.Si chiar se purta! Aseara la lasarea intunericului am parcurs traseul Bacau-Piatra Neamt si am intalnit 18 biciclisti. Dintre acestia doar 3 purtau veste -2 in Dumbrava Rosie si unul in Piatra.Mi-e greu sa inteleg de ce exista mii de Loganuri si acum si Polo de politie.....Va dati seama cum s-ar imbunatati statisticile privind accidentele mortale daca acesti bugetari ar patrula in interesul sigurantei rutiere si nu doar pt vanatoare? Cate nenorociri ar fi evitate?


danutzu_1069

^^
De acord, dar ce faci daca mergi pe banda 2, mai repede decat cei de pe banda 1 (si care sunt multi, insirati de nu ai unde sa te bagi) si vine un co... care-ti da ca disperatul flash-uri sa te dai din calea fericirii lui??

Archi