Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

BoGDaN

La noi problema numarul 1 este legea care te scapa de puscarie cu executare pentru ucidere din culpa. Ia sa vedem si la noi puscarie de 4 ani pentru omor din culpa. Vei conduce mult mai atent. Cand vad zi de zi soferi beti fara permis care ucid oameni nevinovati ma cutremur.
Apoi infrastructura si civilizatia rutiera. Nu in ultimul rand Politia e vinovata. Traditionala "panda de vitezomani" nu rezolva numarul mortilor. Partea mai buna e ca inregistram scaderi de morti de vreo 2 ani incoace. Poate vom ajunge si noi la 1000 de morti, si e prostesc sa ma bucur de 1000 de morti dar sper sa reducem cat mai mult accidentele mortale.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

sebba

astia chiar vor sa ne convinga ca sunt tembeli?
Sailing away! S/Y Haimana

davyl

Nu parca la poarta mea, ca se taie roata ta, mai, mai! :)

Eu unul nu sunt de acord cu o metoda atat de drastica. Putem face educatie si fara sa taiem cauciucuri!

ciprebbe

Feriți-vă de escrocheria momentului! ȘANTAJIȘTII ȘOFERILOR provoacă acroșaje și cer despăgubiri. Iată cele mai tari metode

http://www.evz.ro/detalii/stiri/Escrocherii-din-viaa-romnilor-oferul-nevinovat-e-antajat-de-autorul-accidentului-1002287.html
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

 De cateva saptamani( de cand m-am intors din germania) am abandonat masina acasa pt deplasarea cu bicicleta pana la munca si inapoi, aprox 4km pe sens, vrand sa vad si eu cum e aceasta experienta.
Sincer va zic ca mi-a placut ft mult si inca imi place, pacat ca vine iarna si trebuie sa revin la masina.
Ieri insa am avut o experienta destul de neplacuta cand am fost atacat de un caine si care a reusit sa ma capseze destul de tare rupandu-mi pantalonii si provocandu-mi leziuni pe aprox 7-8 cm.
Sun la 112 explic situatia ca eram in mijlocul orasului si ca am fost muscat,ca sincer nu stiam ce sa fac,se adunasera oameni ,  cucoana de acolo ma intreaba daca ma pot deplasa zic ca da(am vazut doar pielea julita), imi spune sa ma prezint la UPU si cam atat. Alo tanti cainele ala mai poate ataca pe altcineva, eu zic ca e un pericol, nu se face nimika?...se pare ca nu. Asta e , m-a pescuit intre timp sotia cu masina si hai la UPU.
La UPU s-a vazut ca eram capsat destul de bine si sangeram tare, au curatat ranile, si m-au trimis la infectioase sa fiu luat in evidenta si vaccinat deoarece aici nu era vaccin. Asa ca alt drum la infectioase, acolo vaccin antitetanos, antirabic....si mai am de facut inca 4 doze.
Ce m-a deranjat cel mai tare in toata situatia e atitudinea unei operatoare care gandeste ea in locul persoanelor autorizate sa faca acest lucru. De ce doamne iarta-ma centralistele de la 112 decid? Eu cred ca trebuia anuntata politia (locala. ordine publica, oricare) si sa se ia legatura cu cei de la Domeniul public sa prinda cainele. Gresesc?
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

sebba

auzi tupeu! pai tu esti de vina! cine te-a pus sa mergi pe bicicleta? si pe langa un caine! pffffff! sa te duci sa-i platesti daune morale!
data viitoare, tine minte: bigger is better! lasa bicicleta, e ptr nemti! :D iei masina si calci cainele! sa-l vad apoi cum suna la 112!
(sper ca n-a fost foarte nesarata gluma)

da, nasol, este sistemul pe care il tot balacaresc eu, sistem aplicat de dragul aplicarii si nu ptr a imbunatati cu adevarat ceva :(
Sailing away! S/Y Haimana

stelian222

La noi in Romania, am ajuns la concluzia ca viata ta depinde de cel care vine de pe contrasens, si speri sa nu fie baut, sa nu fie idiot, sa fie atent ca tu de pe partea dreapta nu prea ai ce face. De asta cand ved pe cate unul ca merge haotic, sau ii da forja prin localitate, nu ii fac loc sau daca e radar nu ii fac semn.

Klaudiu!!!

Vin si eu cu o veste proasta....azi pe A1 Buc- Pitesti pe la km 42 a avut loc un  accident destul de grav...care a tinut autostrada oprita mai multe ore spre sensul de Pitesti,masura care a impins oamenii la gesturi extreme...imi pare rau ca nu mi au iesit toate pozele, ca ati fi vazut cum ieseau de pe autostrada cu masinilie prin gardurile de protectie....ba chiar se crease un drum paralel cu autostrada...


mentionez ca se formase un blocaj de autovehicule lung de peste 3 km....

Ionut

Vai nu pot sa cred... uite de-asta trebuie sa fie parapet lateral! Nu si-a rupt nimeni masina pe-acolo? :) Si eu am stat odata pe A1 aproape de Pitesti la un accident vreo 20-25 de minute parca, dar sa o ia prin coclauri lumea n-am mai vazut. :o Pe banda de urgenta, da. Dar prin balarii, nu.

bogdymol

Si eu am prins o data un accident pe autostrada in Ungaria si am avut de asteptat cam o ora si jumatate... dar nu a fost nimeni care sa depaseasca coloana sau sa incerce sa fenteze cumva. Toti au asteptat linistiti.



Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

sebba

pai da... ca au oamenii solutia deja implementata, chiar autostrada in sine, pe care se pot baza mereu. si cand se intampla cate un "shtau" asteapta linistiti ca stiu ca va veni cineva si ca se va face ceva
la noi... cam greu sa ceri ca oamenii sa fie civilizati in conditiile in care nu beneficiem de infrastructura civilizata

asa ca va trebui sa mai asteptam pana vom aveam motive sa cerem oamenilor sa fie civilizati in trafic
dupa ce vom avea A1 si A3 macar, finalizate complet, atunci da, sunt de acord sa se penalizeze drastic comportamentul asta... sa-i zic barbar...
dar pana atunci... cam greu! :(
Sailing away! S/Y Haimana

BoGDaN

nu stiu dar pe mine ma omoara comportamentul romanilor in Romania.
In Romania, pe A1 flashuri sa ma dau la o parte, depasiri nesemnalizate, mers in continuu pe banda de depasire.
In Ungaria, pana si cei mai josnici cocalari cu numere de Romania conduc civilizat. De ce oare? It's a big mystery :wtf:

sebba

pai da bogdan, exact! nu mentalitatea romanului e de vina (vorbesc la modul general) ci sistemul care-l determina sa se comporte asa cum o face
sa ne civilizeze brusc trecerea printr-o vama? no way! ne comportam asa cum suntem tratati!
Sailing away! S/Y Haimana

bogdymol

Quote from: BoGDaN on October 01, 2012, 09:23:49 PM
In Ungaria, pana si cei mai josnici cocalari cu numere de Romania conduc civilizat. De ce oare? It's a big mystery :wtf:

Cel mai mult imi place urmatorul gen de bizoni: in Romania, de la Arad pana la Nadlac conduc ca disperatii, cu depasiri aiurea (dar cu toate acestea eu cateodata reusesc sa ma tin dupa ei conducand normal si fara a risca nici o depasire). Ei, dupa ce trecem de granita, fix pe acesti bizoni ii vezi ca merg cu 80 in afara localitatii de frica Rendőrség-ului... si ii depasesc fara emotii si ma duc mai departe.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele