Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

rotnic

Am trecut duminica noaptea de la Ruse la Giugiu, maxim 20 min am stat.
PUM addicted

Hercule

Cum e acum concediul in Grecia cu valul de emigranti ce il au pe cap? Turismul nu are de suferit? Eu personal nu m-as duce la greci in conditiile astea.
Deșteaptă-te române!

rotnic

Eu nu i-am vazut. A fost un concediu superb, pacat ca s-a terminat.
PUM addicted

frunzaverde

Quote from: Hercule on September 01, 2015, 11:06:26 AM
Cum e acum concediul in Grecia cu valul de emigranti ce il au pe cap? Turismul nu are de suferit? Eu personal nu m-as duce la greci in conditiile astea.

Nu o sa ai ocazia sa vezi migranti-azilanti decat in insulele de langa coasta turca (Kos, Chios, Samos, Lesbos) si in zona granitei cu Macedonia. Si, contrar imaginilor de la stiri, numarul lor, relativ la populatia insulelor nu este foarte mare.

Cum Grecia e doar o tara de tranzit, nu vor exista tabere mari de refugiati sau orase corturi - mai mult, azilantii incearca sa se ascunda pe cat posibil (daca sunt prinsi, sunt inregistrati in Grecia, ceea ce marea majoritate nu vor).
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

dr4qul4

In schimb, la vama, la intoarcere, vor fi extrem de multe cazurile in care vei vedea masini cu toate usile deschise si controlate "la sange"...ceea ce duce la cozi interminabile.

Sunt si insule (cele de langa coasta Turciei) unde sunt foarte multi imigranti, care nu pot parasi insula. Pana acolo a fost usor de ajuns cu barcutele, dar de acolo pana la Atena/Salonic...trebuie vapor.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Va rog nu deviati, deja discutam despre cu totul altceva. Topicul e pentru a ajunge din A in B, nu despre imigranti sau refugiati.

mircea

Am ales varianta Ruse->Sofia->Kulata. La pod, am stat maxim 10 minute. Atât la dus (sâmbătă dimineața, ora 10) cât și la întors (vineri seara, ora 20).

oaspetele

Quote from: horatiu.cosma on August 21, 2015, 12:07:07 PM
Care ar fi cel mai ok traseu de la Zalau la aeroportul din Budapesta?

1. Zalau-Carei-Urziceni-Papos si apoi pe M3 pana la centura, si apoi aeroport.
2. Zalau-Suplacu de Barcau-Sacuieni- Debrecen -Szolnok-aeroport.
3. Zalau-Alesd-Oradea-Bors-Szolnok-aeroport.

Inafara de vigneta de la intrare in Ungaria, mai trebuie luat ceva? Prin aeroport cum e cu taxa de parcare, daca doar iau pe cineva si plec imediat? Mersi anticipat.

Am fost acum 2 ani daca nu ma insel pe traseul 1.
Cu exceptia drumului pana la Carei, care era destul de cariat, mai cu seama inaintea Careiului, e foarte ok si cred cel mai scurt. La punctul de frontiera n-am vazut niciodata mai mult de 1-2 masini.

raulbogdan23

#383
^

Mai este o varianta:
Zalau - Tasnad - Carei - Valea lui Mihai - Debrecen - M3 spre aeroport

E destul de ok drumul.

horatiu.cosma

Mersi, cred ca o sa merg pe la Valea lui Mihai pana la urma.

raulbogdan23

#385
Urmeaza sa faca o excursie pe Transalpina dupa care trebuie sa ajung in Poiana Brasov

Pe drum as putea alege?

Eu ma gandeam la Cluj - Sebes - Transalpina - Horezu - Ramnicu Valcea - Curtea de Arges - Rucar- Bran - Poiana Brasov, dar nu stiu cum e drumul pe acolo. Din harta calitatii drumului observ ca is niste sectoare rosii si galbene.

horatiu.cosma

Uita-te pe google maps, street view pe Rm.Valcea-Campulung-Rasnov. Asa se prezinta drumul si in teren(cu mici modificari). Daca iti convine, o poti lua pe acolo, daca nu, pe la Pitesti.

raulbogdan23

Quote from: horatiu.cosma on September 13, 2015, 05:53:13 PM
Mersi, cred ca o sa merg pe la Valea lui Mihai pana la urma.

Din cate tin minte doar de la bifurgatia spre Tasnad de pe Zalau - Satu Mare si pana spre Carei era putin mai rau drumul dar se putea merge cu 80 lejer.

Dar si varianta 3 de care ai zis e buna, tinand cont ca a fost refacut recent drumul spre Alesd. Daca bine tin minte daca nu intri pe autostrada in Ungaria nu ai nevoie de vigneta, asta daca mergi spre Szolnok. Poate s-a schimbat nu bag mana in foc.
Tot din varianta 3 poti sa urci si spre Debrecen si apoi M3.

raulbogdan23

Quote from: horatiu.cosma on September 13, 2015, 06:08:45 PM
Uita-te pe google maps, street view pe Rm.Valcea-Campulung-Rasnov. Asa se prezinta drumul si in teren(cu mici modificari). Daca iti convine, o poti lua pe acolo, daca nu, pe la Pitesti.

Mersi, probabil o sa aleg ruta respectiva. Va anunt dupa excursie cum se prezinta drumul.

cezar-mario2012

Nu recomand ruta Râmnicu Vâlcea-Curtea de Argeș-Rucar drumul este din placi de beton si este într-o stare foarte proasta,  viteza de deplasare foarte redusa,  20-30km/h.