News:

.

Main Menu

În parcare

Started by bogdymol, April 07, 2012, 02:19:49 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Dominik

Praf in ochi, e nerealist termenul !
You're in Steelers Country

NGC

#8461
Tocmai a mai venit un dislike.



Mai este cineva care este ascuns, dar aflam noi cine e.

Inca putin si ne dam seama cine trebuie sa faca norma.

vancouver

Eu nu ti-am dat, poti sa ma excluzi din lista. Nu prea dau dislike. Doar Ionut cu stilul lui de a sterge postari ma enerveaza uneori (stiu ca nu se poate altfel, ca nu trebuie inflamate discutii aiurea, dar tot ma enerveaza  :lol:) si deci i-am mai dat dislike, dar in rest nu-mi amintesc.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Dominik

Subscriu cu vancouver  :D oricum e irelevant un like sau dislike in plus\minus....parerea mea
You're in Steelers Country

Europiu

@NGC20: Pai, pur si simplu fa o intersectie a celor doua multimi... :)

In alta ordine de idei, pentru schimbarea subiectului si/sau relaxare, un articol despre ce poti face cu o mina dezafectata:
http://www.sciencealert.com/germany-is-converting-a-coal-mine-into-a-massive-renewable-energy-battery
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

NGC

Dar pe cand o lista cu cei din CNAIR pe care sa ii faca de rusine pentru ca nu isi fac treaba cum trebuie?

infraAdi_ro

Stati ca nu inteleg....e ilegal sa faci contestatii??Eu cred ca e dreptul firmelor sa faca aceste contestati din moment ce legislatia le da dreptul....Sa schimbe legislatia si sa faca documentatiile pentru licitatii cum trebuie si atunci nu vor putea face atatea contestatii.
Totusi nu afecteaza imaginea si prestigiul firmelor  daca publica astfel de lista???Si firmele nu o sa ceara despagubiri pentru afectarea imaginii???Intreb si eu...adica cu ce is de vina firmele daca se folosesc de o legislatie proasta?
Romania are un viitor doar daca are prezent!

cristi5

Publicul nu intelege ca multe contestatii se datoreaza incompetentei CNAIR sau CFR in elaborarea documentatiei de licitatie. Cred ca ar trebui sa iasa public cu declaratii societatea civila (API, ASCOR) si poate si antreprenorii si sa explice acest lucru.

De asemenea se vorbeste public de contestatii dar nu si de sutele de clarificari care trebuiesc cerute la depunerea ofertelor, sau problemele de dupa atribuire, cauzate de SFuri sau proiecte proaste. Toate astea intarzie proiectele din vina agentiilor guvernamentale, nu a firmelor.

Faptul ca acum vor sa publice o lista a rusinii poate insemna ca vor s-o lase mai moale cu super-legislatia achizitiilor strategice, ca isi dau seama ca poate fi atacata prelungind si mai mult procesele de atribuire... Poate e din seria debleelor care s-au facut la loc tuneluri.

dr4qul4

Pe ce motiv sa ceara despagubiri? El va publica doar situatia reala. Daca pe o firma o supara adevarul, atunci sa-si ia bagajele si sa plece in Congo.
Este normal sa faci contestatie, dar nu este normal sa ti se respinga 3 contestatii la rand, atat la CNSC cat si la CAB si tu sa continui si pe calea exceptionala de atac, aia care are sanse mai mici ca PiSi sa fi gata in 7 ani.

Aceasta lista ar trebui prezentata exact asa: Firma- nr contestatii CNSC-nr contestatii respinse CNSC-Contestatii CAB- nr de contestatii respinse CAB- contestatii extraordinare-numar de contestatii admise (contracte castigate ca urmare a contestatiilor) - procent de reusita a contestatiilor.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

infraAdi_ro

#8469
Atunci sa publice si lista cu licitatiile intarziate,anulate din cauza CNAIR/MT.Sa publice lista cu santierile oprite,intarziate din cauza avizelor  care nu s-au dat sau care s-au dat cu intarziere si au produs pagube si cheltuieli pentru firmele de constructii.Cati bani si oameni buni crezi ca a pierdut Tirena Scavi sau Porr cand a fost oprit ST 3 SI ST4 3-4 luni anul trecut in vara????Asta nu spune nimeni.....
Romania are un viitor doar daca are prezent!

dr4qul4

Pe alea sa le publice firmele de constructii. CNADNR nu are cum sa stie cati oameni sau cati bani au pierdut acestea.
Licitatiile, amanarile si platile intarziate sunt publicate de NGC chiar pe acest forum.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

GDPR

^"Lucrurile astea nu le pot înţelege", a spus Cuc.  :lol:

Economica.net

icristian

Putem lua progresul fizic pt luna aprilie din declaratiile lui Cuc. Desi nu stiu cata incredere sa am in ele
Cel putin la Sebes Turda difera destul de mult cu datele oficiale de aici http://www.drdpcluj.ro/autostrada-transilvania/autostrada-sebes-turda
Difera si data, dar tot cred ca sunt inflorite.

Lugoj-Deva
Lot 2 60%
Lot 3 75%
Lot 4 52%

Sebes-Turda
Lot 1 20%
Lot 2 28%
Lot 3 70%
Lot 4 70%

ciprebbe

Care din ele crezi ca sunt inflorite?

Quote from: NGC20 on April 27, 2017, 07:59:36 AM
Dar pe cand o lista cu cei din CNAIR pe care sa ii faca de rusine pentru ca nu isi fac treaba cum trebuie?

Cred ca nu le-ar ajunge hartia din companie la cati stim numai noi.....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

icristian

#8474
Quote from: ciprebbe on April 27, 2017, 11:29:49 AM
Care din ele crezi ca sunt inflorite?
Am comparat cu ce era declarat oficial pe site-ul: http://www.drdpcluj.ro pt Sebes Turda
Datele alea sunt de la 1 aprilie si difera cu
Lot 1: 0%
Lot 2: 4.78&
Lot 3: 1.5%
Lot 4: 6.7%

De obicei progresul lunar intr-o luna buna de lucru era de 3%
Putem considera ca aceste date sunt pt mai si atunci ar avea mai mult sens. Dar chiar si asa pe lotul 4 e o diferenta mare.