Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

AlinC

ST1, nodul rutier Alba Iulia Nord:


Stefan01

#23866
Mă bucur că florin74 a adus în discuție situația dealului de pe lotul 2. Și eu cred că, la ora actuală, aici este punctul critic. Și pe lotul 1 este la fel. Nu întâmplător am întrebat acum câteva zile (și cu alte două ocazii) dacă se știe ceva despre soluția ce va fi implementată. Îmi era foarte simplu să dau un telefon d-lui Caretta pentru a afla, dar consider că nu e suficient atâta vreme cât nu avem semnale din partea CNAIR. Speram ca ,,vrăbiuțele lui NGC" să ciripească ceva.

@ NGC
Se aude ceva legat de soluția ce va fi implementată la dealul de la Alba Iulia Nord și când vor demara lucrările ? Dar la dealul de pe lotul 2 ?

Mai jos sunt poze din fotoreportajul care l-am realizat acum 10 zile cu dealul de pe lotul 2.





























carutasul

aparent soluția de la nodul Alba-Nord funcționează, traficul pare la fel ca în filmările trecute și coadă nu se vede...

florinalba

^
Trafic scazut in perioada asta.

TVlad

Cum au rezolvat pina la urma cu groapa de gunoi de la nodul Alba sud? Sint sigur ca s-a discutat pe aici dar nu am reusit sa gasesc in paginile din urma.

voicul

Au dat gunoiul pe margine si au zis ca il recicleaza in 2 saptamani. Asta era cam acum 4 luni.
Si cam asta e toata povestea.

Traficul este redus, dar e o solutie care o sa functioneze destul de bine (mai bine ca vechea varianta).
Inca mi se pare ca multe camioane folosesc centura. Intra pe la AB S?

mircea

@carutasul: nu e traficul din filmare la potențial maxim. Ieri dupămasa am stat ~5 minute la sensul giratoriu din N. Degeaba câștigi timp pe A dacă-l pierzi la intrarea pe DN. Era foarte bine dacă asfaltau cei 10 mp necesari pentru a devia pe bretea traficul de urcare spre A, fără a-l mai pune la ocolul prin giratoriul sudic al nodului...

yetiman

Dragi colegi,
asa cum se circula acum se va circula si in varianta definitiva.
Devierile de pana acum au fost cele temporare, cu circulatie in dublu sens si pe bretelele proiectate pentru un singur sens.
Iar acum nu se circula pe bretelele de intrare spre Turda (nu e finalizata) si de iesire dinspre Turda (acum inchisa) pentru A10.
Pe celelalte doua se circula asa cum este proiectul.

Sigur o sa mai fie ceva devieri temporare cand se va lucra pe autostrada, sub podul DN.

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu


calino


carutasul

^^ da, se circulă ca în varianta definitivă dar atunci va fi mai puțin trafic pentru că o mare parte nu va mai ieși în nod ci va continua pe autostradă. Mie traficul de intrare spre oraș mi s-a părut mare în filmările anterioare; probabil că depinde mult și de ore, la anumite ore și în anumite zile se iese din oraș, în alte zile se intră în oraș masiv ( de exemplu vineri-duminică) . Probabil că refacerea bretelei de bypass ar fi un plus destul de mare... sper că va veni și asta curând.

yetiman

Da, e mult trafic. Dar asta nu e o noutate. De ani de zile este trafic masiv pe Turda-Sebes, la orele de varf.
Si vor fi in continuare blocaje, intr-un punct sau altul, pana cand ambele loturi ramase din A10 vor fi date complet in circulatie.

Ce vad eu ca si prioritate, sunt bretelele spre/dinspre Deva. Pentru directia asta e cel mai mare ocol si timp pierdut trecand prin giratoriile de pe DN. (trebuie trecute prin amandoua  :D )
Pentru directia spre Sibiu e mul mai usor. Doar intrat intr-un giratoriu si iesit pe alta bretea.  :) )
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

carutasul

eu mă refeream la traficul spre și dinspre oraș, mi s-a părut mai mare decât așteptările mele ( mă așteptam ca 60-70% din trafic să fie tranzit) . Altfel așa sper și eu ca bretelele să fie puse în circulație, una câte una, cât mai repede... Cred că spre Deva chiar se economisesc câțiva km :)

naivu

^^^Varianta pe care se circula acum la AlbaIuliaN e cea mai buna cu actuala configuratie a giratoriului N; dar cand se va termina si ultimul colt din giratoriu (unde nu s-a putut lucra pt ca era sub trafic; probabil ar putea fi terminat pana la final de ianuarie) ar fi de bun simt sa treaca la varianta @usus sau @florinalba pana la finalizarea ST1.

RaduG

Mulțumim Alin pentru schimbarea muzicii de fundal a clipului, pe teren aceeași situație, nici o modificare. Din păcate și aceeași semnalizare rutieră deficitară în giratoriul dinspre Alba-Iulia, în clip chiar apare cineva care greșește încadrarea și întoarce chiar la intrarea pe autostradă, făcând o manevră ilegală de întoarcere. Acum noroc că nu e trafic încă din sens opus, dar peste niște luni va fi o mare problemă, care lăsată nerezolvată poate duce la evenimente rutiere. O să continui să semnalez asta până cineva din teren ia atitudine.




Powered by API/PUM imgur uploader