Fortele Aeriene Romane

Started by Ionut, July 21, 2013, 04:32:44 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

dumbravaandrei

ba da ce carpeala de vopseala au facut pe coada numa sa stearga seria unitatii portugheze... cred ca daca ii lasau pe baietii care merg noaptea la metrou si "decoreaza" iesea o treaba mai buna...
de altfel, ce sa zic... sa tina cat mai bine si sa-si faca treaba cel putin la fel de bine ca batranele mig-uri.
Sper sa nu sa se piarda acele mig-uri... macar sa le facem ornamente cum e la facultatea de mecanica de la Iasi.

@caf: ajungem si la un numar decent, e deja in plan. Mai greu e de format personalul tehnic de mentenanta si operare. Aia ne cam incurca. Ia timp, n-ai cum sa faci mai repede. Astea sunt un fel de scoala pentru noi :)

Harry

Oare vor fi impartite in Campia Turzii si Kogalniceanu sau vor fi toate intr-o singura locatie?

dumbravaandrei

doar imi dau cu parerea... avand in vedere ca la Kogalniceanu avem deja F16 (si alte F-uri), cred ca astea vor sta la Campia Turzii. Dar cu siguranta vor opera pe toate bazele. Din cate stiu, MApN a avut programe de tehnologizare pentru F16 doar la Campia Turzii, dar asta probabil pentru ca Kogalniceanu era deja adaptat pentru ele.

ion59

Mi-aș dori ca un anumit număr/procent din consumabile să se realizeze în RO. Încă se mai pot face diverse componente prin ceea ce a mai rămas din industria de aviație.

Grogo

#64
Cele 12 avioane f-16, vor fi pentru baza aeriana de la Fetesti, deja s-a terminat modernizarea aerodromului si a pistelor.Urmatoarea escadrila, va fi pentru baza aeriana de la Campia Turzii.De asemenea acum vor sosi doar 6 avioane din transa de 12, inca trei vor veni pana la sfarsitul anului si ultimele 3 in 2017.
Nu zice niciodata: nu se poate, ci incepe intotdeauna cu: sa vedem.

Ionut

#65
^ Se pare ca asa este.

De 3 ani, aerodromul Bazei Aeriene 86 din Fetești a intrat într-un amplu program de reabilitare și modernizare. Lucrările sînt demarate cu fonduri ale Programului NATO de Investiții în Securitate (NSIP). Prin aceste lucrări se asigură o bază la standarde NATO pentru avioanele F-16 care urmează să intre în dotarea Armatei Române. Sursa

Aici este baza.

aldocan


Ionut


iuli

Ce cool arata! Imi place cum e scris bilingv  8) Pacat ca nu au folosit romana la Fortele Aeriene Romane  :(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

AFC

^ Misto tare ! :thumbsup: Diseara ma mai uit o data la Top Gun. Parca alea din film sunt F15, nu?
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

Ionut

^^ Maverick, e mai cool sa folosesti engleza, man.



Da, alea din Top Gun sunt F15 si au hook pentru aterizare pe portavioane. Parca Tomcat este porecla lor.

TibiV

Grumman F-14 Tomcat...
Nu mai este in serviciu de 10 ani, din pacate
Ceea ce arata cat de batran este Tom Cruise :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut


davyl

Sunt si in dubla comanda? Mie 1610 din fotografie mi se pare ca este dubla comanda, deci poate fi folosit ca scoala si antrenament... Cool! :)

iuli

9 dintre avioane sunt monobloc (F-16A), iar 3 sunt dubla comanda  (F-16B).
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog