Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

cristi5

#2085
Quote from: captiva on January 23, 2019, 09:51:38 AM
Quote from: florin74 on January 22, 2019, 07:17:55 PM
A fost cineva recent pe Brasov Campulung-Muscel? E praf drumul sau doar rau? :)

Am fost acum trei saptamani pe sectorul Rasnov-Dragoslavele. Era relativ OK, cu mici gropite pe alocuri si ceva fisuri, dar si cu cateva portiuni proaspat asfaltate. As zice verde cu nuante de galben ;)

Pe RRQM (vancouver) intregul drum Rasnov-Campulung pare in reabilitare de la galben la albastru.

E corect asa?
* Rasnov-Bran: Reabilitare de la galben
* Bran-Dragoslavele: verde
* Dragoslavele-Campulung: galben?

cristi5

Quote from: supremealex on March 09, 2019, 04:44:26 PM
DN24C merita culoarea albastra jumatatea dinspre Radauti-Prut, iar cealalta sa ramana verde drumul fiind mai ingust, cu marcaje putin mai sterse in sate si destul de sinuos.

N-am inteles. Din Radauti-Prut pana unde e albastru? Unde e jumatatea?

cristi5

Quote from: supremealex on March 09, 2019, 04:44:26 PM
DJ282 cam o optime sau o zecime din el fix incepand din Saveni (aprox. 5-8km) merita culoarea roz. Imi pare rau ca nu pot atasa fotografii cu starea drumului insa in unele zone sunt efectiv cratere care ocupa o banda intreaga in varf de deal unde vizibilitatea este 0 si inainte de iarna aceasta. In rest, asfaltul este de galben.

De la Saveni in ce directie? DJ282 este intre Lipcani si Iasi.

cristi5

Quote from: mariuskl on March 10, 2019, 09:11:41 PM
2. DN 74 intre Brad si Abrud, de care am mentionat. E mult mai rau pe partea dintre Brad pana la Buces, urcarea pe munte e ok, la fel si coborarea pana la Abrud.
Deci Brad-Buces rosu?
Buces Abrud galben?

Quote from: mariuskl on March 10, 2019, 09:11:41 PM
4. DJ 795 pe ruta Copaceni (Beius) - Tinca - Salonta - destul e praf pana aproape de Tinca, chiar de rosu pe anumite portiuni, iar de la Tinca la Salonta de galben.

atata timp cat nu stiu cat de mult rosu este intre Copaceni si Tinca, l-am lasat galben pe OSM

cristi5

Quote from: ovideatza on April 26, 2019, 05:25:50 PM
DN28A de la zona albastra pana la Pascani e in reasfaltare integrala.

DN28A de la DN2 la Pascani e albastru pe ambele harti. De la Pascani la Tg Frumos e verde. Deci unde mai exact?

http://cristi5.ddns.net/maps/edit.html#map=11.96/47.252/26.839/0

cristi5

Am parcurs topicul din decembrie pana acum, cu editorul OSM.

http://cristi5.ddns.net/maps/edit.html

E cam o ora de munca per luna de discutii pe topic. Ar merge si mai repede daca rapoartele ar indica mai precis capetele portiunii raportate.
- localitati
- intersectii de drumuri
- coordonate GPS (chiar daca "cad" undeva langa drum)

Eventual puteti "incerca" capetele in editorul de mai sus. Daca aia e portiunea, le copiati pe topic pt discutie. Sau le salvati direct in OSM :)

Multumim!




ovideatza

Pe harta de pe prima pagina nu e asa. E putin verde dinspre Motca spre Pascani.

Ps: eu personal consider extrem de utila acea harta tip imagine, ofera o idee rapida asupra calitatii medii generale a unui traseu. Cealalta e mult mai detaliata si cu informatii, pt cei care au nevoie de informatii mult mai punctuale.

cristi5

#2092
^ OK am pus "verde in reabilitare"
http://openstreetmap.org/changeset/69633324

In Pascani e corect traseul de tranzit albastru-verde (str Moldovei, Stefan cel Mare, date din 2016-2018) si galben (Gradinitei, date vechi din 2013) ?
http://cristi5.ddns.net/maps/edit.html#map=15.89/47.245/26.723/0

Quote from: ovideatza on April 27, 2019, 11:02:01 AM
Ps: eu personal consider extrem de utila acea harta tip imagine, ofera o idee rapida asupra calitatii medii generale a unui traseu. Cealalta e mult mai detaliata si cu informatii, pt cei care au nevoie de informatii mult mai punctuale.

Pai sunt sigur ca vancouver va actualiza harta-imagine, dar el actualizeaza odata la cateva luni. S-ar putea ca pe OSM sa putem tine harta la zi (cateva zile intaziere). In decembrie-aprilie au fost 26 de schimbari pe OSM, deci vreo 6-7, hai 10 pe luna. O ora pe luna max, cu info de pe forum.

Urmatorul pas e sa luam info si din afara forumului (crowdsourcing), vedem cum va fi calitatea datelor si cate din ele vor fi utile pt vancouver.

Schumy

Salut @cristi5!

In primul rand, nu stiu daca am apucat sa te felicit si sa-ti multumesc pentru initiativa cu varianta online a hartii calitatii drumurilor. Dupa site-urile cu starea vremii, harta asta este urmatorul pas in planificarea turelor pe care le fac cu motocicleta.
Consultand harta acum vreo luna am observat ca multe raportari sunt relativ vechi (2016-2017). Si cum deszapezirea si intretinerea drumurilor nu sunt un atu al administratorilor de drum, in doi ani pot aparea modificari semnificative in calitatea suprafetei de rulare. Astfel, am hotarat sa actualizez starea tuturor drumurilor pe care le parcurg in incercarea de a avea o situatie cat mai actuala.

Quote from: cristi5 on April 27, 2019, 12:50:53 AM
Quote from: vladb on January 10, 2019, 11:45:15 AM
As propune retrogradarea la verde a portiunii Mihaesti - nod A3 Nadasel de pe DN1F. Exista zeci de gropi (deocamdata doar in stratul de uzura), dar extrem de compacte ca si pozitionare.
Tot Schumy a marcat DN1F verde in zona in martie. De la Baciu la Topa Mica
https://www.openstreetmap.org/changeset/69181376

Drumul Cluj - Zalau a fost destul de afectat iarna aceasta. Avem destul de multe gropi, denivelari si marcajele sunt in multe zone greu vizibile. Singura exceptie este urcarea pe Meses dinspre Cluj unde cred ca s-a intervenit anul trecut.

Quote from: cristi5 on April 27, 2019, 12:44:55 AM
Quote from: Dan74 on January 10, 2019, 10:54:45 AM
la intoarcere pe Rastoci - Nusfalau - Alesd. Drumul este foarte bun (chiar este de albastru)

Aici avem o contradictie cu acest changeset OSM de luna asta facut de Schumy. DN1H este dat verde pe Zalau-Nusfalau. In rest Rastoci-Zalau e deja albastru pe OSM

https://www.openstreetmap.org/changeset/69181376

Cred ca te referi la Zalau - Jibou (nu Nusfalau - cel putin sectorul respectiv il vad in link). Pe sectiunea respectiva asfaltul incepe sa fie uzat, marcajele sterse si au aparut cateva gropi/denivelari.
Spre Nusfalau singura zona cu probleme ar fi serpentinele de langa Varsolt, unde au aparut niste alunecari de teren serioase.


Quote from: horatiu.cosma on April 26, 2019, 04:56:28 PM
Întrebare: cât de nasol e DN 17C Salva-Moisei? Practicabil cu o mașină normală?

L-am parcurs ultima data in octombrie 2018. Poti sa il parcurgi cu o masina normala, dar sa nu ai suspensii rigide (sport) fiind un DN nemodernizat. La momentul respectiv erau in lucru sectoarele din interiorul localitatilor Salva si Telciu si era finalizat un sector intre Salva si Cosbuc (nu stiu daca este prevazuta reabilitarea integrala sau doar anumite segmente). Singura portiune mai rea este coborarea de pe Dealul Stefanitei din judetul Maramures.

ovideatza

Prin Pascani eu trec 99% pe traseul Dn28a, adica Gradinitei. Este de galben acum, a fost si rosu, are si acum accente de rosu, adica gropi care tot reapar.

"Centrul", respectiv St cel Mare+Moldovei, e de albastru din cate retin. Au reabilitat acum cativa ani.

realfanady

#2095
In legatura cu Zalau (Hereclean) - Nusfalau - Alesd, drumul e albastru, categoric, in afara zonei "Dealul Varsolt", unde a alunecat un pic si e putin denivelat sa zicem galben

Iar in legatura cu E81, Nadaselu (iesire A3)- Zalau - Supuru (intersectia catre Carei), pe Meses pot sa zic ca e albastru, in rest .... eu as zice verde, un lucru e clar, de albastru nu este, cu siguranta. E cam la fel cum este Ungheni - Campia Turzii pe E60.

@Cristi5, am vazut pe harta dj191f Marghita-Otomani cu galben, drumul este de verde spre albastru. Totusi ... as zice ca verde reflecta mai bine realitatea. Din oras pana la girotariu cu dn 19.

Dan74

In saptamana in care a trecut m-am "plimbat" din Oradea pana la Turda, la dus prin Cluj Napoca, la intors pe "prietenul meu" DN75.
Prima observatie e legata de portiunea Cluj Turda unde daca nu e radar fiecare circula cu ce viteza are chef, in localitati cu 70 + iar in afara ca pe autostrada.
In vinerea mare trafic mare intre Oradea si Cluj, inclusiv camioane. Drumul are portiuni unde incepe sa se uzeze, dar e de remarcat cum rezista.
DN75 eu zic sa ramana asa cum e acum, dar cu aceleasi probleme de primavara, adica portiuni scurte cu gropi multe, apoi o portiune de drum ok sau portiuni lungi cu denivelari. Am fost foarte atent la portiunile pe unde s-a asfaltat in anii trecuti si am constatat ca un strat nou de uzura ar rezista iar drumul ar deveni foarte bun, e pacat ca DRDP Cluj nu se gandeste la asa ceva.
Ieri, miercuri 01.05 era ras tot asfaltul intre Albac si Scarisoara, a fost "magnific". Sambata o sa trec din nou pe acolo, sper sa fie asfaltat.

cristi5

#2097
Cred ca ar fi de mare ajutor pentru toti cei care actualizam harti (vancouver, RobertH, eu, AlexAllex, dr4qul4, sa ma scuze cei pe care i-am uitat) sa includeti un sumar al rapoartelor de calitate. De preferat la inceputul mesajului.

drum, de la, pana la, calitate noua, calitate veche (optional)

Exemplu: (pastrati bold)
DN7 Arad-Deva verde (fost albastru)

Apoi motivatia, daca e necesar.

Pentru a indica drumul ar fi foarte bine daca puteti folosi indicativul national. DN7 nu E-nustiucat

Pt "de la" si "pana la" as sugera localitati sau intersectii cu alte drumuri

Daca acestea nu sunt aplicabile pentru raportul de calitate,  va rog sa folositi puncte precise, daca nu coordonate atunci link-uri google maps de exemplu. Click pe un punct in google maps, apoi Share si Copy. Apoi paste in mesaj. Nu trebuie sa cada fix pe drum.

Stim ca punctul e aproximativ, dar e mult mai util decat o descriere in proza! Pana la urma noi trebuie sa alegem un punct pe harta, incercand sa intepretam ce ati scris. E mult mai simplu daca indicati voi un punct...

De exemplu se vorbea mai sus de probleme cu DN1H la Varsolt. De unde pana unde, aproximativ? Dureaza 20 sec sa includem 2 puncte in mesajul trimis pe acest topic:

DN1H
https://goo.gl/maps/T2uJ5dgMQA5YZvQT6
https://goo.gl/maps/nBRdnkVnvZwQGCmh7
verde


Am sa incerc sa adaug un buton "Share" la editorul de calitate care sa produca asftel de descrieri (si sa nu salveze la OSM). Pe urma il putem folosi pt contributori din afara forumului.

supremealex

#2098
Quote from: cristi5 on April 27, 2019, 01:51:47 AM
N-am inteles. Din Radauti-Prut pana unde e albastru? Unde e jumatatea?

Din Radauti-Prut spre Manoleasa jumatate este albastru. De la jumatatea distantei dintre cele doua localitati pana in Manoleasa asfaltul este in stare foarte buna momentan insa se observa denivelari in lung mai ales pe portiunile in linie dreapta de 3-4km care imi dau impresia ca au fost lucrari de proasta calitate, terenul nefiind problematic in niciun fel, desi se poate rula cu viteze de pana la 130km/h fara vreun fel de probleme, iar marcajele in unele sate sunt putin sterse si nici nu exista trotuare. Nu a fost o reabilitare serioasa si nu merita culoarea albastra. Pe portiunea pe care am recomandat-o cu albastru, nu se intalnesc astfel de denivelari, drumul pare mult mai drept, probabil avand fundatia mai buna, iar in sate exista atat trotuare cat si latimea drumului se pastreaza mai mare decat in satele de langa Manoleasa. DJ282 este distrus din Saveni pe 6-8km spre Podriga -> Cotusca->Miorcani (adica in directia catre Radauti-Prut, spre granita cu Moldova). Este o zona afectata de alunecari de teren, dar si de lipsa interesului din partea autoritatilor.

Granata06

       Am fost zilele trecute pe drumul national 73A Rasnov - Sercaia. Peisaje superbe cu potential turisitic ridicat insa cu drum prost care isi merita culoarea rosie. Desi fundatia drumului se prezinta in general ok, drumul este megapeticit, strat vechi de asfalt carpit si recarpit, viteza maxima 50 de km/h. Se impune un nou strat de uzura + cateva podete refacute, nu mi se pare un cost enorm la ce lucrari ar fii de facut. Nu am crezut ca in anul 2019 un drum national cu un asemenea potential turistic sa fie asa de dezagreabil. Rusine pentru autoritatile locale si parlamentarii din zona pentru lipsa de presiune asupra CNAIR.