Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Adrian.TM

Știu că topicul se numește "Harta calității drumurilor din ROMÂNIA", dar am observat de mai multe ori faptul că pe harta din postarea inițială apar și câteva drumuri din țările vecine României, cum ar fi Ungaria.

Astfel, doresc să aduc niște actualizări, legate de calitatea câtorva drumuri din Ungaria, din zona de graniță cu județul Arad.

Astfel,
-drumul 4427 va fi verde, pentru o porțiune de aprox. 5 km, dinspre localitatea Mezőhegyes înspre localitatea Tótkomlos.
-același drum, 4427 va fi galben(multe porțiuni cu petice, mașina se cam zdruncină prin zona aceea) pe porțiunea rămasă între Mezőhegyes și Tótkomlos.

-drumul 4421 va fi colorat cu galben între localitatea Tótkomlos și până la 5 km înainte de intrarea în orașul Hódmezővásárhely.
-același drum, 4421 va fi colorat cu verde pe acea porțiune de 5 km până în orașul Hódmezővásárhely(porțiune care se continuă cu Drumul național 430, care e tot verde în segmentul din interiorul localității).

Vă rog să mă scuzați dacă am fost cumva off-topic, dar cunosc destui oameni(în principal, timișoreni și arădeni)care merg în "explorare" prin această zonă din Ungaria pe care am menționat-o, dar informațiile legate de calitatea drumuŕilor din acea zonă sunt destul de greu de găsit :)

O zi bună tuturor.

horyatm

#2791
DJ571C între Oravița și Potoc a fost reablitat pe alocuri și nu mai sunt deloc gropi. S-ar putea trece verde, având în vedere că nu este o reabilitare completă, ci doar în zona gropilor.

DJ571K din Potoc până la Podul Beiului poate fi trecut lejer cu verde. Drumul e foarte bun, dar mai sunt uneori pietre căzute sau mici denivelări.

florrinel

@Adrian.TM Am modificat. Era bine de stiut si starea tronsonului Turnu- Mezőhegyes, pentru continuitate. Maine apar modificarile in OSM

@horyatm Actualizat.

alexandru_m

Turnu - Mezohegyes este multicolora.

De la vama pana in Battonya este... sa zicem galben. Asfalt crapat, in unele locuri iese iarba prin crapaturi. Nu sunt gropi sau denivelari adanci dar crapaturile sunt pronuntate. Marcaje asa si asa.

In Battonya este verde.

Din Battonya pana la Mezohegyes este verde pentru vreo 500 de metri, apoi galbena. Asfalt valurit, marcaje nu super vizibile.

In general se poate merge cu 70-80 in afara localitatilor, poate spre suta daca masina are suspensii de Rolls Royce sau nu ne este foarte draga :D

horyatm

#2794
În weekend am parcurs DJ106. Drumul dintre Agnita și Sighișoara e 80-90% albastru, pe mai mult de jumătate din traseu este deja strat de uzură. Problema majoră este pe prima porțiune dinspre Sighișoara, respectiv Sighișoara - Saeș, care ar trebui trecută albastru cu mov! Eu m-am bazat că traseul este galben/albastru și am luat-o pe acolo, dar surpriză surpriză, la fiecare podeț era doar pietriș și se putea traversa cu 5km/h. Drumul este de evitat. Sunt zone de câte 50-100m fără asfalt, plin de gropi.

Și dacă vreți, puteți trece DC28 cu roșu. Pe o porțiune este asfalt de verde/galben, însă în localitatea Movile sunt lucrări la rețeaua de apă și sunt porțiuni întregi fără asfalt sau cu jumătate de asfalt. Dacă vreți să treceți mai precis, aș trece galben până la Movile și mov în Movile. Drumul e foarte îngust, cu noroi și pietriș pe margine.

horyatm

Str. Grigore Alexandrescu din Timișoara a fost finalizată, se poate trece albastru.

Adrian.TM

Confirm cele spuse de @alexandru_m , într-adevăr, drumul între vama Turnu și Battonya este destul de prost.
Din păcate, de când trec prin zona aceea(am fost de vreo 6 ori în ultimii 8 ani), drumul a fost peticit poate o dată, dar nu sunt sigur nici măcar de acest aspect.

jturos2003

A fost cineva recent pe DN75 ?
Cum se prezinta drumul intre Buru si Campeni?
Multumesc.

radupe

S-a asfaltat toamna trecuta mare parte din zona cu rosu, de la Buru mai ai vreo 6 km de rosu, restul sunt tipla.
De asemenea de la Buru spre Turda au ramas 5.5 km de rosu.

Drumuri bune.

criss

BUNA
stie cineva cum este drumul Sinaia- Târgoviste?
sau cel mai bun drum Deva-Targoviste cu incercarea de a evita Valea Oltului?
Multumesc

Casian_Suceava

DN 17A (de la podul peste apa Moldovița)pana la Sadova este foarte bun, reabilitat. De modificat pe albastru toata portiunea.
DJ 208D Mitocul Dragomirnei-Mitocași (ieșirea spre Adâncata) cu roșu, că e foarte denivelat și s-au apucat de cârpit pe unele porțiuni. Au săpat si au astupat la loc, urmând să refacă de la 0 pe mici bucăți

dumbravaandrei

Quote from: criss on May 12, 2022, 01:42:29 PMstie cineva cum este drumul Sinaia- Târgoviste?
Este bun drumul, după Moroeni până la Aninoasa chiar excelent. Atenție doar că pe Moroeni  - Sinaia, drumul e lat de 6m, nu de 7. Eu îl folosesc destul de des când e blocaj pe Comarnic Sinaia.

adyneamtu

Merg din cand in cand pe DN55 intre Craiova si Bechet si vreau sa informez ca desi mare parte din drum a fost reparat pana la rezilierea contractului cu SECOL, inca exista zone in care lipsește un strat de asfalt și se simte puțin trecerea de la o zona la alta, iar marcajele laterale lipsesc complet.
Pe hărți apare cu albastru - excelent, însă mergând recent pe DN54 Corabia-Caracal, care apare cu verde, dar are și marcaje laterale și, la fel, mai există și zone denivelate, cred că ar trebui marcat și DN55 cu verde.

În plus au mai rămas de reparat podurile din Sadova, Murta, Făcăi (penitenciar) și un podeț la Bratovoești un circulația a rămas deviată. Sper că DRDP sau CNAIR o să demareze o licitație și pentru ele.

O parte bună e că Domarcons a finalizat reparația podului de la Malu Mare, lăsat de izbeliște la reziliere. link GDS

Și încă o parte bună Primăria Craiova lărgește la 4 benzi DN55 pe Bd. Nicolae Romanescu. Momentan între giratoriu cu DN56 și Aleea 2 Bechet, sper că o va face până la calea ferată la Târgul Făcăi.

Filmare între Lișteava și Craiova.


Zone unde lipsește un strat.







Pod la intrare în Sadova





Podeț lângă Bratovoești



Podul reparat din Malu Mare



Trecerea la nivel de la Făcăi



Bd. Nicolae Romanescu



pasadia

^ @dumbravaandrei - nu stiu daca as numi DN71 Sinaia - Targoviste ca fiind un drum bun. L-am parcurs saptamana trecuta pentru prima oara dupa un an de zile, dar sincer sa fiu mi se pare identic cu felul in care arata cand l-am parcurs prima oara, prin 2007-2008. Asfalt vechi cu multe petice pe partea din Prahova, cateva alunecari de teren pe coborarea spre Dambovita, aceleasi gramezi de pietre si copii alergand peste tot in Glod...
Da, e asfaltat, da, are marcaje si nu are gropi, dar nu e un drum bun ci cel mult acceptabil.

Iar lui @criss care intrebase de un traseu Deva - Targoviste, i-as recomanda Gimbav - bucata de A3 de langa Rasnov, si apoi prin Bran si peste Fundata pana la Campulung si de acolo spre Targoviste. Nu e asfaltul mai bun, dar macar traseul e mai spectaculos ca peisaj.

dr4qul4

Nu vad de ce ar ocoli Valea Oltului. Si oricum, in nici un caz prin Valea Prahovei.

Bran-Targoviste e un drum OK, dar are ceva serpentine si multe denivelari. Daca vrea cu orice pret sa ocoleasca V Oltului, atunci o poate lua pe aici (dar face minim 30 min in plus). SI nu pe Campulung (ma rog Valea Mare Pravat) ci prin DJ725 care o taie direct pe langa Dambovita (a fost asfaltat complet)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024