Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 8 Guests are viewing this topic.

ivladbogdan

Problema cea mai mare nu este asta. Problema e ca sunt in insolventa si nu ai nicio garantie ca vor termina vreodata lucrarile, chiar si in 5 ani de zile de acum inainte.
Eu sunt sigur ca vor fi lasati in pace in continuare, vom mai pierde 3-4 ani in care vor mai face maximum 20% progres fizic, dupa care se va rezilia, va mai dura inca cel putin 1.5-2 ani pana intra alt constructor la lucru, iar mai apoi inca 2-3 ani pana va fi terminat lotul.
Horror. 8-10 ani din acest moment este pariul meu pentru inaugurarea lotului Straco, incepand de acum.

Kimi

Dilema mea e alta cu straco.

Daca am inteles bine, sunt niste lucrari suplimentare nerecunoscute si neplatite de catre cnair.
Din ce motiv nici nu se recunosc/platesc aceste lucrari dar nici nu se rezileaza contractul?
De fapt, nimeni din cnair/mt nu pomeneste nimic de situatia straco, ca si cum nu ar exista.

Asta e dilema mea, pe care chiar nu pot sa o inteleg.

horatiu.cosma

^
Arheologie, utilități, chestiuni de mediu, diverse lucrări survenite pe contract și neestimate la licitație. Astea toate trebuie adiționate pe contract de către CNAIR. E vorba de 20 de milioane de lei din care Egis a dat undă verde pe vreo 10. Dar cam atât. Câte adiționale pe bani a semnat CNAIR în ultimii ani? Fug de adiționale de bani ca ... de tămâie. Deci de aia e atâta liniște pe lot. Ambele părți sunt cu musca pe căciulă și nu vor să rupă pisica știind că sunt în offside.

NGC

"Proiectare si executie pentru finalizarea Autostrazii Brasov - Tg. Mures - Cluj - Oradea, Sectiunea 3C: Suplacu de Barcau – Bors (km 4+200 - km 64+450): Lotul 1 - Subsectiunea 3C1: Suplacu de Barcau - Chiribis (km 4+200 - km 30+550); Lotul 2 - Subsectiunea 3C2: Chiribis - Biharia (km 30+550 – km 59+100); Lotul 3 - Subsectiunea 3C3: Biharia - Bors (km 59+100 – km 64+450)"

Suplacu - Chiribis

Quote from: NGC on November 18, 2019, 08:08:29 PM
Quote from: NGC on October 28, 2019, 09:16:08 PM
Ceea ce nu a spus PAPAGALUL Cuc la vizita pe santier din 15.10.2019, este faptul ca in 11.10.2019, deci cu 4 zile inainte, CNAIR a hotarat sa anuleze licitatia pentru lotul 1, Suplacu - Chiribis.

[...]

Nu va grabiti deocamdata cu concluziile, pentru ca inca nu s-a anulat nimic si nu se va anula pana nu se va pronunta CNSC si probabil, mai apoi, si CAB.

CNSC a respins contestatia celor de la CONSTRUCTII SA, desi nu au analizat tot fondul. Sa vedem ce vor zice colegii de la CAB.

Din informatiile primite zilele trecute, CONSTRUCTII SA nu a mai contestat la CAB. Mai astept o ultima confirmare si revin daca e cazul, dar cel mai probabil licitatia se anuleaza.

NGC

#22264
"Proiectare si executie pentru finalizarea Autostrazii Brasov - Tg. Mures - Cluj - Oradea, Sectiunea 3C: Suplacu de Barcau – Bors (km 4+200 - km 64+450): Lotul 1 - Subsectiunea 3C1: Suplacu de Barcau - Chiribis (km 4+200 - km 30+550); Lotul 2 - Subsectiunea 3C2: Chiribis - Biharia (km 30+550 – km 59+100); Lotul 3 - Subsectiunea 3C3: Biharia - Bors (km 59+100 – km 64+450)"

Chiribis - Biharia

Quote from: razvan96 on December 16, 2019, 04:00:25 PM
Dar mai sunt chestii interesante in articol:

QuoteÎn ce priveşte subsecţiunea 3C2 dintre Biharea şi Chiribiş, în lungime de 28,55 kilometri, pentru care tot asocierea formată din Trameco, Vahostav şi East Water Drillings a câştigat licitaţia organizată de CNAIR încă din 2017, fără însă a primi ordinul de începere a lucrărilor, proprietarul grupului Selina a explicat BIHOREANULUI că nu va înnoi scrisoarea de garanţie, ceea ce poate însemna că nu va executa lucrarea nici măcar în cazul în care CNAIR ar decide începerea lucrărilor.

"În decembrie expiră scrisoarea de garanţie, nu mai vrem s-o înnoim. Licitaţia s-a organizat pe nişte preţuri care acum sunt mult depăşite, între timp manopera s-a scumpit cu 80% (n.r. – din cauza celebrei Ordonanţe 114/2018), iar materialele cu 35%. Nu am putea face lucrarea la preţurile de acum doi ani", a spus Rus.

Deci urmeaza o victorie a Strabag pe Chiribis-Biharia probabil.

Quote from: NGC on November 19, 2019, 07:20:29 PM
Plangerea STRABAG a fost admisa si decizia TB a fost casata, asa ca se va rejudeca. Mai vorbim spre sfarsitul anului. Va tin la curent.

Victoria STRABAG se cam prefigureaza oricum. ;)

Pentru decizia CAB mai avem de asteptat in principiu pana pe la mijlocul lui Ianuarie 20 20.

NGC

"Realizarea Autostrazii Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Lotul 1: Targu Mures - Ungheni si Drum de legatura - relicitare"

Pentru ca sa stim cum stam la sfarsit de an, citez mesajul cu ultimele "noutati", cu ghilimelele de rigoare.

Quote from: NGC on October 18, 2019, 05:29:32 PM
Quote from: NGC on September 26, 2019, 08:55:40 PM
Astazi am avut termen la CAB.

26.09.2019

Quote
Tip solutie: Ia act de renunţarea la judecata recurs
Solutia pe scurt: Ia act de renunţarea recurentelor la judecarea căii de atac. Definitivă. Pronunţată azi, 26 septembrie 2019, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei.

Asadar CNAIR va trebui sa se ocupe cu reevaluarea ofertelor.

S-au apucat de reevaluare de la etapa de evaluare tehnica si au dat ca termen 07.01.2020.

adrian sibiu

Frumoase poze Ionuț, arată excelent aceasta porțiune.Selina lucreaza curat si îngrijit asa cum ar trebui să lucreze toți constructorii

Dominik

Ionut, o sa avem si filmarea pe maine ?
You're in Steelers Country

Europiu

Vine Crăciunul, lasă-l pe om să se ocupe de familie!
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

Ionut


jaston

#22270
Craciun Fericit la toti pasionatii de infrastructura!

vladioan_bv

Intrebare in  necunoștință de cauză: se tot vorbeste de segmentul de autostradă comarnic brașov pentru ca este o problema arzătoare, dar despre ploiești comarnic nimic? Si inca una, ar putea  cineva face un clasament  cu loturile care ar urma să se deschidă Din punct de vedere  optimist?

pasadia

Să mă ierți, dar Comarnic - Ploiesti e aproape decent. Da, mai trebuie denivelate 3 intersecții, câteva expropieri și ceva reparatii, un asfalt mai bun, dar chiar și acum ai mult mai multă siguranță și o viteza medie reală mult mai mare decât pe orice alt DN.

voicul

Eu as vota doar a se face ocolorirea Ploiesti pe autostrada - asta daca chiar e sa se faca ceva. Se pierde ceva vreme in giratoriile alea, mai ales cel din N. In rest pana la Busteni sa merge foarte bine si repede (daca se vrea).

@vladioan_bv
Vezi aici: http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=9.msg270559#msg270559

ivladbogdan

La Iernut pare ca au terminat de montat panourile fonoabsorbante pe acea bucata de dupa viitorul nod, insa la nod in sine mai este destul de mult de munca, in special pe breteaua spre Iernut.
La Straco totul pare inghetat in timp, la Chetani era inundata o buna parte din drumul tehnologic de langa viitorul nod. La Campia Turzii nu este nicio schimbare notabila in ultimele 2-3 luni sa zic. Nu am mai facut nicio poza de aceasta data, pentru ca nu am nimic nou sa va arat.
La vara probabil vom avea un nou lot de autostrada muzeu. Pacat.