Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 26 Guests are viewing this topic.

marcelbanu

#44610
A fost liniște pînă cînd am regăsit mașinăria mea preferată: ,,Mistrețul cu colți de Argint"...
În sfîrșit, se arată Soarele !
Iar e bine ! Dar tot frig este...












Ghereta vajnicului paznic !













Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#44611
Pasaj Șoimuș, capătul spre dealul Pleșu...






















Alpiniștii...



Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#44612




















Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#44613




















Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#44614






















Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#44615
Oamenii răbdători la frig !



















Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#44616















Zece pași înainte...




Apoi unu' înapoi și facem semn !







Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

marcelbanu

#44617
Pînă ,,Iutub" prelucrează două filmulețe,
unul cu ,,Mistrețul cu colți de argint", mașinăria mea preferată


și altul cu foreza,


iată și autorul fotoreportajului echipat corespunzător !






Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

paulmare

Super Marcel :)
Lucreaza deja la alunecare ? si-au gasit capetele pilotilor ? sau ma insel eu
Horor ce o sa mai curete cnair acolo in spatele zidului de sprijin dupa ce preia lucrarea :)

alin_simeriaveche

Deci pana la urma, acolo chiar sunt izvoare in roca? Referitor la acele parti de stanca cu gheata...

paulmare

Alin roca e fisurata, si apa meteorica de exemplu de sus de pe deal ajunge in cele din urma printr-o fisura de asta sa iasa la lumina acolo pe versant
Seful de la UMB i-a spus lui Rocklee sau Marcel Banu ca sunt "ape bagaboante" - inseamna ca nu e o cantitate mare si debit constant
sau poate fi apa din acviferul de dedesubt, care e sub presiune mai mare decat de obicei - din cauza de alunecare de exemplu, sau din cauza greutatii terasamentului de zgura care nu era acolo,  si poate veni de jos in sus prin fisurile din stanca - daca e asta inseamna ca s-ar opri repede dupa ce termina santierul, daca e prima ar trebui sa fie foarte vizibile dupa ploi


Ionut

#44621
API pe Facebook

Vineri, 30.11.2018, un coleg a filmat din dronă întreg lotul 3 al Autostrăzii A1 Lugoj-Deva.

Mai sunt doar două puncte întârziate, chiar capetele tronsonului, nodurile Ilia și Holdea. Avem stratul final de asfalt (uzură) așternut pe aproape toată lungimea autostrăzii. Au mai rămas marcajele și indicatoarele rutiere, o parte a panourilor fonoabsorbante, elemente din sistemul de scurgere a apelor, parapetele de protecție pe unele mici porțiuni și alte câteva detalii.

În continuare așteptăm ca responsabilii din Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere să finalizeze licitația pentru lucrările suplimentare (care include și breteaua de acces de la Holdea, conexiunea între A1 și DN68A). Este stupefiant că, deși actualul constructor, Comsa, a concurat SINGUR la licitație, încă nu s-a semnat contractul! În realitate breteaua prinde deja contur, antreprenorul nemaiașteptând după stat.

Așa cum am explicat de nenumărate ori, deși am fi putut circula pe acest sector de 21 km încă de la finalul anului 2017, autostrada ar putea fi inaugurată abia în perioada mai-iunie 2019, într-un scenariu realist-optimist! Fuga de responsabilitate, bâlbele și incompetența autorităților din ultimii doi ani, dar și problemele tehnice întâmpinate de constructor vor genera o întârziere de mai bine de un an și jumătate.

thinker

#44622
@marcelbanu  :cheers:

vesti bune, asa cum intuiam multe pagini in urma pilotii sunt la locul lor, asa ca vor continua zidul de sprijin fara mari probleme, si alunecarea se va rezolva mult mai usor decat am fi fost tentati sa credem. Problema intretinerii viitoare e cu totul altceva, dar sa vedem mai intai solutia aplicata

si o alta veste buna e ca mai sunt 5-7 portiuni de zid de terminat, ma astept sa ramana foarte putin pana pleaca in vacanta, sau chiar sa termine

vestea rea e ca dealul e ciuruit de reteaua de izvoare- ape infiltrate de deasupra din topirea precipitatiilor cazute in ultimele zile, sunt multe locuri in care se infiltreaza apa prin stanca, fiind necesar un bun sistem de drenare in zona plus un bun sistem de stabilizare a dealului

Sa vedem noi aceasta autostrada in circulatie si apoi probabil se va mai expropria sus, se va mai excava... vor mai fi lucrari in zona, dar nu va mai conta asa mult daca o sa fie executate sub trafic
Infrastructura de transport e sistemul prin care circula sangele unei tari. Romania are prea multe cangrene, prea multe artere lipsa.

alexa_adrian2001

@marcelbanu: ma uimesti cu fiecare reportaj al tau!

Pe langa faptul ca ai si aparatura buna, surprinzi detalii pe care inca nu le-am vazut pe acest forum...si urmaresc de cativa anisori.

Multumim mult pentru efortul depus!

horatiu.cosma

#44624
^^
Thinker, faptul că piloții sunt tot acolo nu ține de intuiție, ci de certitudine. Doar nu îi putea lua zâna Măseluță. "Asa ca vor continua zidul de sprijin fara mari probleme, si alunecarea se va rezolva mult mai usor decat am fi fost tentati sa credem"  :lol: :lol: :lol:. Ar trebui să aplici pe post de manager de contract, așa s-ar rezolva lucrurile prin șantier cu unul ca tine la cârmă. Nici de SF-uri nu am mai avea nevoie.

Revenind la lucruri serioase, mi se pare extrem de riscant ce face UMB, săpând sub alunecare. Pământul ăla poate oricând să își piardă echilibrul firav. Ar trebui eliberat de sus începând, și abia apoi la bază. Să sperăm că au noroc. Cât despre rezolvarea alunecării, deocamdată nu au făcut nimic acolo, deci doar dacă suntem cititori în stele am putea spune cum se va rezolva.