Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

NGC

#4620
Quote from: alecu26 on November 18, 2014, 11:09:02 AM
Sunt foarte curios ce scrie avizul celor de la Apele Romane Administratia Bazinala Somes Tisa.
Vezi arhiva de aici.

ciprebbe

Pfuai cate chichite sunt de finalizat.... Practic la toate viaductele mai e cate ceva de facut( finalizari intre 95-98%). Personal nu as paria pe UMB la contractul asta.
La Gilau 4 pile in canal, si pe perioada executiei va fi golit,Hidroelectrica pe baza graficului de lucrari va calcula pierderile energetice si i le va imputa beneficiarului.

Practic se opreste alimentarea la hidrocentrala Floresti 1 (Centrala Floreşti I,trepta VI a cascadei enegetice de pe Someşu Cald - Someşu Mic., este o centrala de tip aerian pe canal de derivatie echipată cu un grup Kaplan cu ax vertical de 5,6 MW (45 mc/s) si 2 grupuri de tip EOS 1100 de 6,8 mc/s şi cu puterea instalată de 0,75 MW, pentru preluarea debitului suplimentar în situatia de ape mari).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

medicul de garda

Vad ca CNADNR a inclus niste clauze intersante in contract. Uite mentiune in documentatie:

QuoteDatorita insuficientei alocatiile bugetare pe anul 2010, nodul rutier Luna nu s-a prevazut a fi iluminat. Decizia privind executarea lucrarilor de iluminat apartine Beneficiarului functie de bugetul alocat

QuoteBeneficiarul, functie de resursele financiare alocate poate decide asupra oportunitatii instalarii panourilor cu mesaje variabile, in nodul rutier Luna

QuoteDecizia privind finalizarea spatiilor de servicii (NB, in contract aparent e prevazuta doar executia la nivel de terasament a ambelor spatii de servicii de pe traseu :o ) este la latitudinea Beneficiarului functie de bugetul alocat

Cam multe chestii ramase la latitudinea beneficiarului. Mai ales ca apare mentiunea asta:

QuoteValoarea lucrarilor suplimentare poate fi estimata ca o suma forfetara (lump sum) acest lucru depinzand de decizia Beneficiarului
Deci o clauza pentru un mic bonus, daca firma se descurca OK? :)


PS: am tot semnalat mai demult problema parcarii de scurta durata de la Turda, care intra in conflict cu nodul A10. Aparent, nici CNADNR nu e perfect hotarat ce sa faca cu el...

QuoteTrebuie avut in vedere decizia finala de dotare a acestei parcari functie de locatia unde se va face conexiunea cu autostrada Sebes-Turda
Trust me, I'm an east-european doctor!

florin74

Seamănă a loterie. In conditiile in care bugetul pe 2015 e in aer la propriu si la figurat, e o doza foarte .mare risc, in ceea ce priveste finantarea. E de discutat si lotul UMB-ului, sa nu ridice piciorul de pe acceleratie din lipsa de fonduri.

horatiu.cosma

Inca nu au primit nimic anul asta?

alecu26

poate fi cu dedicatie.

1: e de la buget...deci vreo 3-4 firme care sigur nu se baga le stiu eu.

2. acele chestii...ca or fi, ca nu or fi....ridica mai multe semne de intrebare, mai multe necunoscute in strategia de licitatie....deci inca 2-3 firme care nu se baga. Adica tu mizezi ca vei avea o productie de 50 mil RON, setezi echipa pt asa ceva...si te trezesti ca excutie doar 25 milioane...cu aceasi echipa. Adica ai costuri duble cu personalul...raportat la productie.

3. UMB se stie ca e in zona...inca 1-2 firme.

Deci...foarte foarte probabil sa fie MAXIM 2 firme.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

NGC

Quote from: horatiu.cosma on November 18, 2014, 11:18:16 PM
[UMB] Inca nu au primit nimic anul asta?
Vezi in sinteza platilor. Pentru UMB sunt trecute toate platile de anul asta cu OP emis pana in 07.11.2014.

NGC

#4627
@medicul de garda, @vladb

Big Brother v-a auzit.  :lol: :lol: :lol:

http://www.cnadnr.ro/docs/comunicate/Comunicat%20CNADNR%20SA,%2019.11.pdf



Ionut

#4628
^ Termenul pentru depunerea ofertelor este ianuarie 2015 sau ceva de genul parca, nu? Mi-e lene sa caut in urma. :p
Later: nevermind, termenul este 9 ianuarie 2015, am uitat ca avem sinteza. :D


Ionut


stangabriel

Aveti ideea de ce e asa departe Vama pe A3 de Vama Bors? Sa scurteze autostrada spre Debrecen? Nodul ultim e pe DN19 langa Biharia,la aprox 17 km de vama Bors.

zol21


vladb


Ionut

Salini-Impregilo, intr-adevar, lumea nu prea stie de Salini. Au fuzionat.
De fapt, Impregilo nu mai exista, mai mult a fost o achizitie, nu o fuziune, din ce stiu eu.
http://www.salini-impregilo.com/en/

Toate semnalele duc catre ei pentru Suplacu-Bors. Sa vedem... poate avem surprize, desi nu cred.