Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

NGC

#3345
^^^
Ai dreptate si am gasit specificat si in plansa de la pagina 27 si in cerintele beneficiarului, "Pasaj pe DN15 peste Autostrada, Km 37+190.85".



NGC

#3346
Si totusi, de ce e atit de scurt Lotul 1? Doar pentru ca doar atit e de mare subsectiunea 2A-1? Oare nu se putea unifica cu Lotul 2 sau trebuie neaparat sa """respecte""" proiectul Bechtel ? ???

stangabriel

#3347
Sova declarase ca vor fi sectoare mici sa fie gata repede...poate sa fie mici sa ajunga pentru toata lumea,fara multe contestatii,deci se va executa mai repede fata de data licitatiei. Campia Turzii TG-Mures ca avea 5 Loturi?

Alte loturi prea curand nu vor mai fi scoase la licitatie. Abia sunt studiile de fezabilitate,contestate si acelea. Deci anul acesta vor fi la licitat 6 loturi, acestea plus Bors Suplacul de Barcau. Asta e prea lung ...

Mai aveti alte date?

iulius

frumoasa veste, dar de segmentul Ogra-Tg Mures? nimic? sau poate zilele urmatoare? mersi

NGC

^^^
Deocamdata nimic, dar poate apare saptamina viitoare. Sa vedem daca va fi probabil doar pina la Metro (Leordeni) sau va fi pina in DN13 (Acatari), asa cum ar fi normal.  :p

pasadia

Nu va fi pana in DN13, va exista un drum de legatura spre Targu Mures, vreo 4,7 km, proiectat dupa o idee de-a primarie din Targu Mures. Iar capatul autostrazii va fi probabil pe la Ungheni.

dr4qul4

10-11 mil euro/km + TVA!!!
nu e cam mult?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

teocharis

ce se intampla cu Ogra-TgMures, va fi licitat separat?

AFC

"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

AFC

Quote from: dr4qul4 on June 22, 2014, 11:40:52 PM
10-11 mil euro/km + TVA!!!
nu e cam mult?
La valoarea maxima estimata am avea cost/km 9,9 mil Eur pe lot1, 12,45 mil Eur pe lot 2 si 10,8 mil Eur pe lot 3, toate fara TVA.
Probabil se vor adjudeca pe la 60-65% si atunci se vor lauda cu economiile rezultate.
Tinand cont de relief si detalii nu cred ca vom avea mai mult de 6,5 mil Eur/km.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

dr4qul4

#3355
Acum ma uitam la podul acela dublu peste Mures (de fapt triplu ca trece si peste localitate) de la Bogata si imi dau seama ca nu va fi deloc ieftin.

ar fi foarte bine daca pana in iunie anul viitor ar incepe sa se lucreze pe toate tronsoanele aflate in licitatie in acest moment. Chiar daca nu vom termina pana in 31.12.2015 si vom pierde bani, tot ar fi un castig sa avem santiere deschise la inceput de vara 2015 pe suplacu-bors, gilau-nadasel, C turzii - ogra, Lugoj-Deva, sebes-turda, centura bacau.
Iar daca la acestea se va adauga si Comarnic-Brasov si finalizarea tuturor SF-urilor propuse pana la sfarsitul lui 2015, atunci 2015-2018 ne va da cu adevarat de lucru!
am putea ajunge la peste 250-300 km de santiere in acelasi timp!
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

adiarc

sa inceapa cat mai repede !!!!!!
astazi am stat , chiar la Bogata , cateva ore , din cauza unui grav accident , in care , pe fondul oboselii la volan , un microbuz care venea din Italia , a intrat sub un tir
Dumnezeu sa-i odihneasca pe cei decedati , si sa-i ajute pe cei raniti.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

NGC

Momentan vestea buna este ca nu s-a renuntat la tronsonul Brasov - Targu Mures din A3, conform raspunsului publicat de disney aici, http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=100.msg47344#msg47344:)
Dar cine stie cind vom vedea demararea procedurilor pe acest tronson ...

NGC

Este foarte interesant cum au putut cei de la CNADNR sa calculeze taxa de 7 RON pentru Comarnic - Brasov, pe baza "sondajelor efectuate" printre "participantii la trafic", si precizat apoi explicit in propozitia "Mentionam ca nivelul tarifelor a fost stabilit tot in urma acestor sondaje".

Conform aceluiasi raspuns publicat azi de disney, sondajul "a avut loc la nivelul anilor 2006-2007" ?!?!?!  :o  :o  :o

De remarcat ca o data se vorbeste de sondaje la plural, iar mai apoi la singular. Oare ce ascund?

cricric

#3359
^^

Mie mi se pare ca s-a renuntat. Tu ce intelegi din vrajeala raspunsul ala?