Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

sebba

neah... nu e nimic lipsa acolo, e ceva in plus in alta parte
vezi de ce cioturile sunt daunatoare? te invata cu narav! :D :D :D
Sailing away! S/Y Haimana

Sargon1806

Autostrada A3 - Ploiesti-Bucuresti (noiembrie 2013) - de la minutul 52:30 -> Link direct

http://www.youtube.com/v/PPvXUuEep5c?

Intersectia cu deja celebra strada Popasului, venind din Voluntari, la minutul 1:02:17. Strada din dreapta, dupa semafor, ar trebui sa asigure descarcarea pentru autostrada A3. -> Link direct

Vizionare placuta!

dorum

#2297
mai dar coloana asta sonora e cu ""copyright""????
:lol: :lol: :lol: :lol:

...multumim mult de video...a fost doar o gluma... :)

Sargon1806

Daaa... tocmai am dus o carca de bani la ADA, ORDA, UCMR, CREDIDAM... :p

Ionut

Arata bine A3, bunicel traficul, era ceva lume. Cand ai filmat?

Sargon1806

Am acoperit informatiile despre ora, loc si mai ales viteza :) Deh, e mai bine asa. Filmarea a fost facuta pe 3.11, pe la ora pranzului. Era duminica. La putin timp dupa ce am trecut pe DN1, politia l-a inchis iarasi. Se vede ca am stat ceva intre Azuga si Busteni. Mai ales ca au pleznit si doua semafoare in Busteni, fix ce lipsea pe acest drum.

marisRO

Informatiii legat de A3 - Campia Turzii -Ogra

Uploaded with ImageShack.com

Uploaded with ImageShack.com

Ionut

Nicio sansa cu acest sector in 2014... asta puteam sa-ti spun si eu. :p

Ar fi intr-adevar super util pentru ca acel DN intre Tg Mures si Campia este foarte aglomerat. Dar na... banii. Se vor duce banii din buget pe Bors-Suplacu, asa au anuntat "autoritatile". Daca se vor duce si acolo... stim cu totii cum e cu alocarile bugetare pentru autostrazi.

marisRO

Cum ti se pare costul estimat - 2.218.353.000 lei fara tva - 492.967.333 euro fara tva pentru 37 de km?

florin74

Quote from: marisRO on November 18, 2013, 10:10:19 AM
Cum ti se pare costul estimat - 2.218.353.000 lei fara tva - 492.967.333 euro fara tva pentru 37 de km?

Sunt multe poduri peste rauri

Din cate stiu : 2 peste Aries (unul imediat cum se termina segmentul actual, unul imediat dupa Luncani), s-ar putea sa fie 2 -3 poduri peste Mures, destul de complicate datorita traseului sinuos al Muresului prin zona, mai ales prin zona Ludus - Iernut,  plus nodurile de acces, si terasamente zdravene, ca la Deva Orastie

Oricum, in urma licitatie se va ajunge pe la maxim 10 milioane euro/km, daca se va tine vreodata.



dr4qul4

eu cred ca ala e deviz de la Bechtel. in realitate nu va costa mai mult de 250-300 mil euro fara tva. Oricum sunt bani multi.

iar eu unul prefer sa vad ca se termina Suplacu de Barcau-Bors decat sa mai inceapa inca un tronson fara finantare asigurata.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

Pretul e foarte mare indiferent cum o dai pentru ca este cost ESTIMAT. La licitatie preturile date de constructori sunt si cu 50% mai mici decat cele estimate.

SILVIUFG

In filmrea lui Sargon1806 la 0:00:27 in dreapta apare albastrica mea  :D si geamurile de la parter din dreptul masinii sunt tot ale mele. In Fagaras nu e traficul actual din Sebes dar credeti-ma ca nu e usor sa ai patul la 5 m de DN1. Ziua tiristii se mai baga pe asa zisa varianta ocolitoare care incepe la acel sens giratoriu de la 0:00:18. Dar noaptea vin pe la geamul meu si sa nu va inchipuiti ca circula cu max 50 km/h. Iar asfaltul e groaznic pt ca la reabilitarea DN1 de acum 6-7 ani, nici nu mai stiu cand s-a facut, Fagarasul a fost ,,sarit". Semaforul de dupa mine dupa ora 22 e pe galben intermintent. Asa ca poate ma intelegeti si pe mine cand spun ca-mi doresc sa fie si Sibiu-Brasov. Stiu ca sunt subiectiv dar chiar vreau sa se faca ambele variante.  :)

Sargon1806

Dezbatere pe tema VP vs. VO pe EuropaFM, cu Moise Guran, in cateva minute. Pare-se ca si ei tot pentru VO pledeaza.

dr4qul4

acest lucru ar tb rezolvat cu o centura nu cu o autostrada. Ar dura mult mai putin si ar fi si mai ieftin
http://www.cnadnr.ro/proiect.php?id=216

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024