Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 5 Guests are viewing this topic.

Ionut

Nu stiu fratilor cand apare, dar apare. Maverick se ocupa. :D Certati-l pe el. :lol:

Intr-adevar, se lucreaza bine pe A3, pe toate cele 4 loturi (vorbim de mini-vacanta). Doar Geiger a muncit sambata pana la pranz (e drept ca ei mai au f putin de lucru pe ciotul ala), in rest si spre seara se lucra la Astaldi si Strabag (Straco probabil ca si ei bagau, dar noi eram departe spre Tg Mures). In ritmul asta sunt sanse bune pentru 2019 pentru Astaldi si poate, poate, poate, foarte, foarte greu si Straco. Deci... in mod normal in T2 2020 avem Nadaselu-Aeroport Tg Mures 100% autostrada (adica 109 km aproximativ). Ca estimare conservatoare. Dar na, stiti cum e la noi, oricand poate sa intervina tot felul de rahaturi si idioti care nu pot/nu vor sa deschida loturile gata.

NGC

Pana vine filmarea, va dau eu o veste. :p

NGC

Quote from: NGC on April 14, 2018, 12:07:03 PM
^^^ O fi si asta un motiv pentru lalaiala? ;)

"Realizarea Autostrazii Brasov - Targu Mures - Cluj - Oradea, Lotul 1: Targu Mures - Ungheni si Drum de legatura - relicitare"

Quote from: NGC on March 22, 2018, 07:25:51 PM
CNSC a admis contestatia ITINERA. Decizia va aparea Luni.

Urmeaza CAB.

Atat CNAIR cat si STRABAG au contestat la CAB decizia CNSC.

Contestatiile au fost conexate, iar Joi a venit si decizia CAB.

31.05.2018

Quote
Tip solutie: Alte soluţii
Solutia pe scurt: Respinge plângerile ca nefondate. Definitivă. Pronunţată astăzi, 31.05.2018, conform art. 396 alin. 2 din Codul de procedură civilă.

CAB a mentinut asadar decizia CNSC.

pentium10

#16533
Deci rămâne Strabag câștigător pe drept și se poate încheia contractul? Mai sunt alte hopuri în contestații?
Sau se accepta contestația veche și ce remedieri se fac?
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

NGC

Asta a cerut initial ITINERA prin contestatia admisa de CNSC.

Quote
- anularea comunicării nr. 87981/10.11.2017 cu privire la rezultatul procedurii, a raportului procedurii nr. 12B/9324/10.11.2017 și a actelor subsecvente și/sau conexe;
- obligarea autorității contractante la reevaluarea ofertelor clasate pe locurile 1 și 2;
- acordarea accesului la dosarul achiziției, inclusiv la propunerile tehnice și financiare ale ofertanților clasați pe locurile 1 și 2 și acordarea unui termen pentru depunerea unor precizări scrise, astfel încât să putem uza de informațiile care nu i-au fost comunicate

Iar asta e clasamentul initial.

Quote from: NGC on December 06, 2017, 12:24:14 AM
"Pe surse", a contestat locul 3 si a cerut in principal reevaluarea ofertelor de pe locurile 1 si 2 din clasamentul final comunicat in 10.11.2017.

1. STRABAG
2. FRANCO GIUSEPPE
3. ITINERA

CNAIR trebuie sa reevalueze ofertele STRABAG si FRANCO GIUSEPPE.


pentium10

deci sa inteleg ca CNAIR va reanaliza ofertele, si atunci va emite alte acte in locuri acelor acte (cat timp are la dispozitie CNAIR pt acesta?)
si urmeaza o nou runda de contestatii?
sa confirme cine se pricepe
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures


voicul

Daca nu iese Strabag acolo ne dam singuri cu dreptul in stangu (oare ce am zis nou aici?).
Firma mare, cu amplasament langa si cu oameni deja angajati si rodati. Doar ii muta in partea cealalata.

dan_c

#16539
^
Cand au fost ofertate ambele loturi de Strabag, Organizarea de santier deservea si lotul Ungheni Tg Mures, deci nu cred ca se vor reloca, iar in cazul in care vor castiga, au nevoie sa angajeze o parte din personal, deoarece personalul cheie nu poate deservi doua loturi.

voicul

Ceea ce cred eu, daca castiga, ca nu stiu cum o sa se faca sa inceapa imediat dupa ce au terminat celalalt lot sau la scurt timp dupa.
Nu e graba (si nici bani) din partea statului.

NGC

Quote from: pentium10 on June 04, 2018, 08:07:01 PM
1. deci sa inteleg ca CNAIR va reanaliza ofertele, si atunci va emite alte acte in locuri acelor acte (cat timp are la dispozitie CNAIR pt acesta?)
2. si urmeaza o nou runda de contestatii?
sa confirme cine se pricepe

1. E corect ce ai scris, doar ca nu exista o data limita.

2. Vor fi in principiu una (CNSC / TB) sau doua (+ CAB) runde de contestatii, dar nu exista nici o garantie ca procesul nu se va repeta. Un exemplu in acest sens este licitatia de la CFR pentru "Studiu de Fezabilitate pentru reabilitarea liniei feroviare Craiova-Drobeta Turnu Severin-Caransebes, parte a Coridorului Orient/Est-Mediteranean".

rekul

În principiu.... Trebuie reevaluata oferta Strabag ținând cont de elementele contestate de Itinera și pentru care CNSC le-a dat dreptate. Pentru acele neconformitati identificate de Itinera în oferta Strabag, autoritatea contractantă (CNAIR) are 2 variante de urmat pentru reevaluare :
- fie va solicita clarificări suplimentare pentru acele neconformitati iar ofertantul va răspunde, urmând a se vedea dacă răspunsul este unul care sa justifice acele elemente de preț
- fie va declara oferta neconforma în urma reevaluării în baza deciziei CNSC
Dacă va fi declarata iarăși oferta Strabag câștigătoare, va mai urma o runda CNSC și CAB, iar dacă vor fi decalate neconforme ofertele Strabag/F. Giuseppe si declarată câștigătoare Itinera va urma încă o runda de contestații CNSC și CAB din partea celorlalți pe oferta celor de la Itinera.
Sper ca am fost cât de cât înțeles. Stabilirea câștigătorului va mai continua o perioadă destul de bună. Sa auzim de bine

Trimis de pe al meu VTR-L29 folosind Tapatalk


Ionut

Perioada destul de buna? Glumești. Minim 5-6 luni. Probabil 1 an.

pentium10

o legislatie noua cu/si/despre contestatii poate ajuta? sau se merge pe vechea legislatie?
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures