Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 6 Guests are viewing this topic.

teoneo

Revenind pe platforma/dealul/malul inalt, un zoom din alt unghi catre acelasi pod tehnologic.


Structura de la km 14+602 (Pasaj).


Rotindu-ma de la est la vest.
S-au apucat de forat la pilonii viaductului.




+ zoom

dupa o deplasare spre vest (alt unghi)

teoneo

De pe DJ153E. Se observa disparitia caselor. Un vecin al autostrazii (care in treacat fie spus nu de zgomotul viitoarei autostrazii e ingrijorat, fiind informat de panourile fonoabsorbante, ci de traficul local actual de pe DJ153E), mi-a zis ca demolarea a fost acum o saptamana.




Spre Est, cu aceleasi obiective fotografiate in pozele anterioare. Imi pare rau ca nu am fotografiat casa de pe colina din dreapta mai in detaliu. Ar fi a treia casa demolata. Fostul proprietar tocmai se muta mai spre nord cu cateva sute de metri. "Vecinul" mi-a zis ca acesta ar fi iesit destul de bine, noua casa fiind ca pret sub jumatate din cea care acum o paraseste (ramane cu regretul locului)... Nu stiu daca o voi mai apuca inca nedemolata!


















Powered by API/PUM imgur uploader

teoneo

Directia spre Vest, cu spatele la apă.




Powered by API/PUM imgur uploader

teoneo

De pe drumul principal din Bogata (DJ153E) spre Vest (Luduș).



Urmatoarea locatie de fotografiere e la coltul Primariei (cladirea din stanga aflata in prima poza din prezenta postare)

teoneo

De la coltul Primariei Bogata. O ultima privire de unde am venit (spre est):


Ne rotim de la est spre vest:


Se zareste si noul pod CFR de pe linia CF405.



Practic avem foreze in afara peninsulei, deci nu pe teritoriul administrativ al comunei Bogata (dincolo de Mureș, atât la est cât și la vest). Dar si aici avem aproape totul pregatit plus o casa de demolat.


teoneo

Si ultimele poze cu podul tehnologic nr.2 (aflat la aprox 1,5 km in amonte fata de pozele anterioare / in stanga):







Iceman

Multumim pt poze Teoneo :cheers:....Presimt o surpriza placuta din partea celor de la Astaldi anul asta la modul in care se misca pe santier.... :)

ciprebbe

Quote from: bridge on March 10, 2018, 12:44:39 PM
Quote from: ciprebbe on March 10, 2018, 10:15:25 AM
Ca sa nu mai purtam discutii aiurea o sa cerem pe 544 PV ul de la Gilau sa vedem cum a reusit UMB ul sa treaca receptia


probleme?

Nu, chiar deloc. E de laudat UMB ul ca a reusit sa treaca de receptie, vrem ca si ceilalti constructori sa treaca.
Pt asta trebuie sa aflam reteta :)

Atat la Gilau cat si la Ludus-Iernut-TgMures vom avea in 2018 o monitorizare activa.

Din ce se vede Astaldi azi maine trece in fata Strabag-ului. Ma tot intreb de ce o lalaie in continuare "Austriecii" :(((((
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Dominik

Wow lucreaza cu toate motoarele Astaldi, sunt curiios unde vor fi la sfarsit de an ? Oricum sunt o firma serioasa !
You're in Steelers Country

teoneo

Am ramas dator cu filmarea de la Bogata (am pus pe speed mare). Accesul in Bogata pe DJ153E, drumulul tehnologic, aproape tot drumul dintre podurile tehnologice care sunt realizate de constructor pe raza comunei Bogata si zona in care A3 va traversa drumul principal din Bogata (DJ153E).


teoneo

Duminica am fost pe lot Astaldi (sector 2A lot 2) in zona lucrarilor de la viaductul care va traversa Muresul si CF405 intre Gheja si Chetani. Am avut "sansa" sa dau peste acelasi personaj care in iarna nu m-a lasat sa fotografiez primele foraje in zona (le-am fotografiat de departe). Acum n-am mai intrat in discutie cu ei (erau mai multi) si am reusit sa iau cateva cadre.

Spre est, catre DC95.


Foreza a ajuns si pe malul stang dincoace de dig. Vedere spre vest.


Alta foreza, dincolo Mures si dincolo de calea ferata. Interesant ca acolo s-au facut primele foraje si in iarna foreza a fost dusa de acolo. Acum a reaparut.


Foto, de pe dig, in aval, la sud de A3 care prinde si foreza dinspre Chetani.


Uniforma care impune respect! Amintiri din vremea armatei!


Imi cer scuze de calitatea pozelor. Astea doua le-am facut aproape fara sa ma mai uit la aparat.
Am inteles ca s-au forat pilonii si langa albie si cei de pe interiorul digului.



Powered by API/PUM imgur uploader

TibiV

Quote from: teoneo on March 12, 2018, 01:06:51 AM
Am avut "sansa" sa dau peste acelasi personaj care in iarna nu m-a lasat sa fotografiez primele foraje in zona (le-am fotografiat de departe). Acum n-am mai intrat in discutie cu ei (erau mai multi) si am reusit sa iau cateva cadre.

Hmmm...
Cunosc de muuuult discutiile....

Domnu', nu aveti voie sa fceti poze!
De ce nu am voie ?
Ca nu aveti voie !
Este vreun obiectiv militar?
Nu, da' nu aveti voie !
Unde scrie ?
Nu scrie, da' nu aveti voie!


samd, samd, samd....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

teoneo

^
Tibi, exact in spiritul asta a fost discutia de care aminteam. Esti tare! Ai redat esenta discutiei cu mare acuratete, de parca tu ai fi fost de fata! :thumbsup:

ciprinel

Felicitari baieti. Frumoase cadre atat de la Gilau cat si de aici. Lucrurile au inceput sa se miste destul de bine pe A3. Spor la treaba tuturor.

Ionut

Cu putin noroc, am putea avea la final de 2019 drum liber de la Nadaselu si pana la Aeroport Tg Mures. Ar fi 8,7+0,766+51,78+15,691+17,9+3,6+10,1 km, adica 108,537 km si am avea legatura completa pe autostrada intra Tg Mures (aeroport) si Cluj (Nadaselu). Not bad. Nu mai spun ca trebuia sa fie deja gata... macar sa fie la final de 2019...