Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 13 Guests are viewing this topic.

KnX

Daniel, mulțumim de filmări și de cel cu combinarea tuturor tronsoanelor, inclusiv!
Mâine se va mai fi scurs o săptămână de lucru UMB de la ultimele filmări în zonele critice.
Ne putem aștepta la ceva nou din acele zone în acest week-end?


BigZ

Multumim, Raducu! Asteptam noutati de aici ca pe painea calda! :D Se misca bine baietii, finalizarea podului a devenit o formalitate. <3

Akittaqi

Lucrări DX12 Craiova Pitești - Tronsonul 1 / Intersecția cu Centura Craiova - 13 noiembrie 2021



horatiu.cosma

Superbă filmarea, dă senzația de orchestră la teatru  :D. In antiteză totală cu montajul anapoda de la CESTRIN.

davyl

#5540
E festival de filme aici!!!!! Daniel, Raducu, Don drone!!!

Ce sambata frumoasa!

Mii de multumiri Raducu, iar ai ajuns la Slatina!!!

Imi scot palaria in fata voastra, a zburatorilor, iar UMB mi-a umplut inima de bucurie inca o data! Bravo tuturor!

GIV

#5541
buna ziua,

imi poate explica solutia aleasa a dx ului dupa pasajul peste giratoriu de la capatul dinspre craiova al tronsonului 1? pe harta api atat dx cat si 645f par sa fie la acceasi cota dar si ca se intersecteaza de doua ori

oneLess

643F se va termina la nodul Ghercești.
De la acest nod până la nodul/capătul DEx 12 din Centura de Nord a Craiovei, 1.7 Km
va exista decât DEx 12. Absorbție.
Nu cred că aveau loc pentru amândouă drumurile plus că
se complica giratoriul de pe centură.

dorum

#5543
Incredibil cum niste moldoveni dau clasa constructorilor europeni cu masinile de reincalzire a asfaltului... festival, de-a dreptul  :gj:
Rapiditate si eu zic ca si calitate. Ramane sa vedem in timp...

PS: oamenii, bucurosi de oaspeti :) omu de pe incalzitor poza si el drona! :)

oneLess

Bun venit Akittaqi !

Mulțumim Don Drone !

GIV

nu cred ca o sa fie absorbtie ca ma gandesc ca puteau cobori dx ul in asa fel incat sa se termine in giratoriu

oneLess

Păi ce ,
Crezi că DEx-ul va trece peste centură fără bretele de intrat în giratoriu ?
Ar fi stupid să treci peste centură și să te întorci înapoi în giratoriu !

davyl

#5547
oneLess are dreptate GIV: drumul expres va avea doua bretele, una de coborare si alta de urcare cu acces in/din actualul giratoriu.

Actuala locatie a lui DJ 643F va fi inlocuita de urcarea pe drumul expres, iar aleile mini-cartierului de case din dreapta, care dau acum in DJ 643F (urcare), vor fi obturate de urcarea pe DX.

Si da, bucla va disparea: se vede ca Tirrena construieste o deviere sa se poata merge provizoriu spre Ghercesti cand vor anula actuala bucla. Apoi, la un moment dat vor inchide complet accesul spre Ghercesti pentru a construi iesirea din DX12 spre Ghercesti.

Deci in concluzie, cei care vor sa mearga spre Ghercesti cand DX12 va fi gata vor merge cateva sute de metri pe DX si apoi ies spre Ghercesti.

@Akittaqi bine ai venit pe forum! Multumim pentru filmarea lui don drone!

danutzu_1069

Eu zic asa: Actuala strada a Teilor va deveni bretea de acces in si din DEx Pe parte pe care sunt.
Pe partea cealalta se vor construi bretele noi
Actualul giratoriu se va "translata astfel incat sa fie sub pasaj...
Simplu
In rest... DJ643F se va "varsa" in DEx... adica se scurteaza....

davyl

Azi am avut o zi frumoasa pe forum. :)

Am aflat de la @adisan (de la o premiera de pe YouTube) ca el intentioneaza sa filmeze sambata viitoare pe DX12.

O spun pentru @daniel ca sa nu se mai intersecteze cu @adisan :)

Oricum pana sambata viitoare poate vedem mult mai multe surprize: si mai mult asfalt, poate tot podul la Olt asfaltat si podul de la Oltet cu ceva grinzi ridicate la ultimele deschideri lipsa.

Si subtraversarea CFR Ganeasa ceva progres acolo sigur o sa fie, speram!