[BH] Centura Stei-Beius

Started by Io, June 16, 2018, 03:03:57 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NGC

#15
Quote from: Ionut on February 05, 2019, 09:20:31 AM
^ Licitatie (SCN1011109) anulata din lipsa de ofertanti!

Acum mai incearca o data, si cu aceeasi valoare estimata. :D

[SCN1038259] / 22.02.2019: "Actualizare Documentatie Tehnica pentru Autorizatia de construire Varianta de ocolire Stei"

Valoare estimata: 284.300,00 RON fara TVA

Durata contractului: 4 luni

Termen depunere oferte: 14.03.2019

Fonduri: Alte fonduri

luc

Avem un rezultat la această licitație? Mulțumesc.

razvan96

2 participanti:

1.SC PROIECT-CONSTRUCT REGIUNEA TRANSILVANIA
2.SC CAPITAL VISION SRL

Termenul dat pentru evaluarea ofertelor e 14.07.Deocamdata sunt la evaluarea tehnica.

luc

#18
Vești noi:

"Centura ocolitoare de la Ştei este o poveste fără sfârşit. Acolo trebuie să luăm o decizie, pentru că lucrurile nu se mişcă de doi ani de zile. Nu cred că acel antreprenor (n.r. - Copisa, o firmă din Spania) poată să ducă lucrarea la bun sfârşit, pentru că de când s-a licitat, din 2017, preţurile au crescut", a zis Cuc.

https://m.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-31-1/ministrul-transporturilor-despre-centura-ocolitoare-stei-as-rezilia-contractul-cu-firma-desemnata-in-2017-150539.html

NGC

#19
In primul rand licitatia a fost lansata in 2013 !!! In al doilea rand, contractul ala a fost atribuit la sfarsitul lui 2016.

Domnule PAPAGAL Cuc, dar pe asta o stiati? :lol:

Quote
Beneficiarul a demarat procedurile de obtinere a Autorizatiei de Construire si a suprafetelor de teren necesare realizarii lucrarilor.
In data de 31.05.2018 a fost emis HG nr. 384 pentru declansarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privata care constituie coridorul de expropriere al lucrarii de utilitate publica de interes national ,,Varianta de ocolire Stei", judetul Bihor.
Pentru obtinerea Autorizatiei de Construire, CNAIR SA a demarat o procedura de achizitie publica in vederea contractarii serviciilor de proiectare in vederea elaborarii Documentatiei Tehnice pentru obtinerea Autorizatiei de Construire. Procedura anulata ca urmare a faptului ca nu a fost depusa nici o oferta.

Textul de mai sus vine chiar de la geniile pe care le aveti in subordine.

Deci cum ramane? Reziliem pentru ca nu lucreaza? Dar decizia de expropriere s-a emis? Dar AC avem? Intreb si eu pentru un prieten. ;)

luc

Merci NGC

Întreb și eu, contractul nu are prevăzut o clauză de actualizare a prețurilor?

Asta să știm o treabă, adică argumentul lui Cuc cade din fașă.. Oricum atât timp cât nu este emisă AC este gargară ieftină și rămânem cu încă o lucrare blocată în birocrație și incompetență. Și în acest timp vecinii de peste graniță construiesc centuri ocolitoare pentru orice sătuc.

NGC

Contractul asta e guvernat de conditiile generale si speciale de contract din 2011 si avem asa.



dr4qul4

adica orice crestere de pret (cf INS) este acoperita de contract. Si va fi platita de CNAIR de bunavoie, sau dupa arbitraj/proces si eventual, executare silita
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

razvan96

#23
"Actualizare Documentatie Tehnica pentru Autorizatia de construire Varianta de ocolire Stei"

Licitatia a fost atribuita din 5 august catre SC PROIECT-CONSTRUCT REGIUNEA TRANSILVANIA pentru 222.455,2 RON.

alecu26

Cu contract de executie semnat? Cum vine asta?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

luc

#25
Exproprierile pentru Centura Ștei? Bănuiesc ca este vorba despre Centura Ștei - Beiuș... Nu este un proiect mort? Care este stadiul lui? Știu ca avem o secțiune dedicata...

L.E.: Întrebarea a plecat de la postarea lui Alin pe topicul DN, unde apare și acesta informație din articolul: https://www.replicahd.ro/dn-76-ar-putea-fi-finalizat-acest-an/

luc

#26
Deși este presa plină de această știre (bună în esență, să vedem cum vor ști autoritățile locale să benificieze), o postez aici, pentru nu îi așa, aici îi este locul:

"Anul acesta am alocat bani şi pentru centura Aleşd şi pentru centura Beiuş
... În cadrul şedinţei de Guvern de ieri, după discuţii cu autorităţile locale, am adoptat o ordonanţă de urgenţă prin care am hotărât să transferăm către primării proiectele de construcţie a centurilor"

https://ebihoreanul.ro/stiri/premierul-orban-in-bihor-centurile-ocolitoare-din-alesd-si-beius-vor-beneficia-de-finantare-prin-poim-156984.html

Să vedem câtă apă mai trece pe Criș până se mişcă lucrurile!

horatiu.cosma

Pe site-ul CNAIR proiectul ăsta apare reziliat.

luc

Așa este, cu termen depunere oferte 22 iunie:



Powered by API/PUM imgur uploader

razvan96

^ Aia cu termenul de depunere e o gluma foarte proasta. Noi nu avem licitatie reluata si nici macar nu e sigur ca va fi facuta una de CNAIR, ca eu inteleg ca vor sa il transfere la autoritatile locale, dar ei au dat termen de depunere peste 9 zile. Fabulos.