[CJ] Transportul public in Cluj-Napoca

Started by ciprebbe, January 21, 2013, 12:46:16 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ionutz08

primaria cluj napoca  ar trebui sa extinda infrastructura pentru troleibuze. in depoul gheorgheni stau degeaba atatea troleibuze care nu mai au loc pe traseu dupa aparitia flotei de solaris. tot legat de troleibuze eu nu inteleg de ce liia 25N e deservita de autobuze .

doodoo

Quote from: alexV on October 09, 2022, 04:13:03 PMIn zorilor au depou la capat de linie. Poate acolo.
Ce depou exista in Zorilor ?  :o  ???

alexV


doodoo

#903
O fi , dar unde exista acest garaj ? Eu unul nu reusesc sa imi dau seama... :o

StefanCelMare

Eh. Hai că nu e greu, caută pe google maps satelit view in spate la Golden Tulip Zorilor.

nicolaem

ce noroc ca a castigat Solaris:

https://media9.ro/clujul-cumpara-18-autobuze-electrice-noi-din-polonia/
Solaris Bus&Coach, din Polonia, a câștigat licitația pentru furnizarea a 18 autobuze electrice articulate pentru legătura între Cluj-Napoca și Florești, cu finanțare din PNRR.Pe lângă aceste 18 autobuze deja finanțate prin PNRR, alte 22 de autobuze vor ajunge la Cluj prin proiecte depuse în cadrul altor programe operaționale de finanțare din fonduri europene, totalul ridicându-se la 40 de autobuze.

Sunt mult peste Mercedesurile facute in Turcia ca si calitate.

GML

Sunt curios unde vor fi incarcatoarele. Probabil pe Bucium, Zorilor si Piata Mihai Viteazul. Ar fi interesant sa vedem Solarisurile simple si pe alte linii, unde nu avem acuma, de ex. 32.

nicolaem

incet incet vor fi incarcatoare peste tot. in MV nu ai loc de asa ceva chiar daca ii incarcare rapida.
Solarisurile "vechi" deja au 5 ani si se mentin excelent, peste asteptarile mele.
Is curios ce autonomie au astea noi, cele vechi au pe hartie doar 105km si in practica la inceput aveau 90km. nu stiu acum daca a mai scazut.
tot ce imi doresc e sa nu mai vad acele dieseluri vechi verzi, in rest sa imparta electricele pe unde vor ei.

GML

Eu am acelasi sentiment cand vad un Irisbus alb vechi, dar cel mai fain e, cand vad ultimul R312. Macar ala nu circula pe 32, max. pe linia 9.

klax187

CTP Cluj Napoca pe Facebook:

QuoteLUNA MAI VINE CU VEȘTI BUNE. CTP CLUJ-NAPOCA ÎNFIINȚEAZĂ O LINIE EXPRES CARE VA FUNCȚIONA PE RELAȚIA AEROPORT – PIAȚA MIHAI VITEAZUL
Compania de Transport Public Cluj – Napoca, cu sprijinul Primăriei Municipiului Cluj-Napoca și al Aeroportului Internațional Avram Iancu Cluj-Napoca, anunță  înființarea unei linii expres de transport în comun între Aeroportul Cluj-Napoca și P-ța Mihai Viteazul, începând cu data de 2.05.2023. Noua linie, A1E, va intra în parcarea aeroportului și va opri atât la terminalul de plecări,cât și la cel de sosiri.
Programul de circulație va fi în concordanță cu valorile de trafic înregistrate  de Aeroport pe durata unei zile. Orarul va putea fi consultat pe site-ul companiei www.ctpcj.ro și în aplicația Tranzy.
Călatorii vor putea achiziționa biletele de călătorie direct din mijlocul de transport, utilizând POS-urile, la pretul de 6 lei / calatorie.
Pe durata călătoriei, mijlocul de transport va opri în stații doar la solicitarea călătorilor prin acționarea unui buton de comandă aflat în interiorul vehiculului.
Noua linie de transport, deservită de autobuze electrice,  va asigura  interconectivitatea directă între aeroport si centrul orasului, oferind o optiune rapidă si convenabilă pentru clujeni și turiști.
Vă așteptăm cu drag să utilizați noua linie de transport expres.

neobluenet

Tariful de 6 lei este jaf pe fata, ca sa ajungi la gara mai trebuie sa dai 3 lei pe inca un bilet. Cu toate acestea poti merge pe jos 200m pana in statie si cu 3 lei mergi cu troleibuzul 5 pana la gara.

Inteleg ca parcarea e proiectata fara o zona de transport in comun, taxi si debarcare rapida, dar asta nu inseamna ca nu se poate face un proiect de modificare a parcarii.

GML

Daca tre sa ajunga cineva la Gara, nu cred ca o sa mearga cu Express, mai bine merge pana la statie.
Problema e ca asta nu circula si noaptea, ca sunt mai multe zboruri, care nu vor fi acoperite nici de linia asta.
Sunt curios cat de util va fi, ca daca ai mai multe bagaje, poate ca platesti 6 lei din comoditate+ daca mergi pe o distanta mai scurta, taxiul nici nu te ia, ca e prea aproape.


endre.kemenes

Ce prostie doamne fereste. Sunt macar 10 zboruri zilnic cu plecare intre 6 si 6:30 dimineata. Tot la fel, macar 10 zboruri zilnic care ajung dupa 23:00. Daca pleci la 5:00 din PMV, deja ai pierdut primele avioane din ziua respectiva. Cu orarul acesta pun pariu ca vreo 20-25% din zboruri nu se acopera. Iarasi o jumatate de masura, negandita si implementata prost.

klax187

De fiecare data cand au fost creeate linii noi de catre CTP, s-au facut ajustari in functie de trafic rutier si trafic de pasageri.
Eu zic sa ne linistim un pic, si sa nu aruncam cu pietre doar asa din principiu. Ma simt ca la rubrica de comentarii de pe "Stiri de Cluj".

Pretul mi se pare de bun simt. In primul rand pt ca e cursa express, si in al doilea rand pentru a descuraja frecventarea lui intre statii. Toate aeroporturile prin care am trecut au rute express si rute standard. Mi se pare normal sa platesti suplimentar pt cele express.