Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

infraAdi_ro

Am fost saptamana trecuta pe DN 18 Moisei-Borsa si am facut din mers cateva poze.Din ce am observat mai au de lucru,anu acesta s-a miscat foarte slab,s-a lucrat mai mult la ziduri de sprijin,poduri si  rigole carosabile.Am discutat cu un prieten ce lucreaza acolo si zicea ca daca nu se aloca mai multi bani la rectificare, nu se va termina anul acesta.

Ziduri de sprijin aproape de intersectia cu DN 17C



Lucrari la poduri in Moisei





Ziduri de sprijin si reciclare in Moisei



Pregatiri pentru reciclcare



Lucrari la pod in centrul orasului Borsa

Romania are un viitor doar daca are prezent!

Horațiu 87

Asfaltarea continua pe DN 15 D, intre Roman si limita judetului Vaslui. Din ce am inteles, anul trecut s-ar fi asfaltat cativa kilometri de catre DRDP Iasi, acestia ar fi "abandonat" lucrarea, iar acum lucreaza o alta firma













Sursa

mihaimai

Quote from: TibiV on May 21, 2018, 12:51:09 AM
Totusi, sa dam podului ce este al podului...


Joi 31 mai 2018, ora 19. Scuzati calitatea imaginii, telefonul...
Au terminat de râcâit si armat pilele laterale, iar schelele le-au mutat si au inceput sa râcâie pila centrala dinspre Giurgiu. Țipenie pe "șantier". Ma rog, cu exceptia celor doi indragostiti de la baza pilei centrale spre București


Mai am cateva poze cu breteaua spre Bucuresti si mormnele de pamant, dar nu aduc absolut nimic nou fata de cele postate de @TibiV pe 21 mai.

carutasul

Azi am trecut pe DN5 și am observat că la podul de peste Sabar s-a închis circulația pe "podul vechi" ( diferența o fac după forma grinzilor, pe vremuri grinzile erau frumoase , în arc, cele noi sunt niște grinzi cu zăbrele anonime) și se circulă doar pe cel nou. Au adus niște baloți de .. ceva și se lucra. În rest n-am mai văzut decât lucrări de mică anvergură ( nu am trecut pe la intrarea/ieșirea în București)

Horațiu 87

#5284
"Pe DN 15D (Roman-Negresti) se execută la acest moment lucrări de reparații cu mixtură asfaltică pe suprafețe întinse. Lucrările sunt efectuate parțial în regie proprie, de către Secția de Producție a DRDP Iași, parțial de către prestatori externi."

























Sursa: CNAIR si DRDP Iasi

Horațiu 87

#5285
"Reparații cu mixtură asfaltică pe suprafețe întinse, pe DN 24A, Fălciu-Murgeni (jud. Vaslui)"













Sursa

mihaimai

Quote from: carutasul on June 05, 2018, 12:45:55 PM
Azi am trecut pe DN5 și am observat că la podul de peste Sabar s-a închis circulația pe "podul vechi" ( diferența o fac după forma grinzilor, pe vremuri grinzile erau frumoase , în arc, cele noi sunt niște grinzi cu zăbrele anonime) și se circulă doar pe cel nou. Au adus niște baloți de .. ceva și se lucra. În rest n-am mai văzut decât lucrări de mică anvergură ( nu am trecut pe la intrarea/ieșirea în București)

Sablare si revopsire structura metalica. Sacii respectivi contin probabil nisip pentru sablare. Calea de rulare a fost refacuta anul trecut, cand la fel, au intrerupt succesiv circulatia cand pe un pod cand pe celalalt. Tot anul trecut au executat operatiunea de sablare + revopsire pentru podul "nou". Ciudat mi se pare ca dupa nici un an, pe podul sablat+vopsit asta toamna a reaparut rugina. Ma asteptam sa țină ani buni.

TibiV

Nu au sablat nimic.
Au vopsit direct "peste".

In urma cu o luna am facut un reportaj extins cu cele doua poduri, inclusiv "pe dedesubt".
Il gasesti aici: http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=12.msg196457#msg196457
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

mihaimai

#5288
^^
Da, am vazut pozele respective, dar crede-ma ca au sablat. Trec zilnic de doua ori pe acolo, si au "suflat" asta toamna cateva saptamani bune la podul de pe sensul spre Bucuresti. Banuiesc ca asta a fost si motivul instalarii prelatei separatoare intre cele doua poduri, prelata pe care tocmai au reinstalat-o acum o saptamana. O sa incerc sa fac niste poze intr-una din urmatoarele zile, cand ii surprind in actiune. Pana azi dimineata nu incepusera sablarea la podul de pe sensul spre Giurgiu.



TibiV

Quote from: TibiV on May 13, 2018, 10:18:15 PM
Si daca tot am ajuns aici si nu a mai plouat de mult, hai sa cobor pe malul drept al raului.
Pare neterminata lucrarea...


Daca au sablat, au facut-o la **tu-i masa....

Vezi grinda de jos si ultimele 4 sectiuni spre Bucuresti ale pasarelei pietonale.
Poate au sablat...
Dar eu cred ca in cel mai bun caz au vandut nisipul de sablare pentru diverse contructii din zona.
In cel mai rau caz l-au varsat in Sabar.... "Uite, seful, am terminat tot nisipul de sablare, am terminat lucrarea!..."

(NU ma mai apuc sa repostez celelalte poze care arata ca la "podul nou" sunt zone in care vopseaua noua si rugina s-au invecinat, dar nu s-au intalnit niciodata...)

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

mihaimai

Quote from: TibiV on June 06, 2018, 11:07:32 PM
Daca au sablat, au facut-o la **tu-i masa....

Aseara:

Inca nu au inceput. Se pot insa vedea sacii de nisip si prelata pentru protectia celuilalt pod si a traficului

Cam ceva de genul asta au facut asta toamna la primul pod:

yetiman

Din comentariile si parerile voatre divergente, eu trag o singura concluzie:

Din nou, s-a facut in "obisnuitul" stil romanesc:
Acolo unde "se vede" s-a si sablat. Unde nu se vede, de ce sa ne mai obosim....
Lasa ca "merge si-asa", "multi vad, putini pricep", "sa ne iasa si noua de-o ciorba"....

>:( Oare cand vom scapa de asemenea mentalitati??
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

alin2pas

Acolo "nu a fost prea mult bitum în asfalt"? Sau sablarea nu o verifică specialiștii CNAIR?

Horațiu 87

#5293
DN 15D Roman-Vaslui











Sursa

Horațiu 87

#5294
DN 15D Roman-Vaslui

















Sursa