Aeroportul Traian Vuia Timisoara [TSR]

Started by MHN, September 22, 2011, 02:11:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

iuli

Parcarea e gratuita in interiorul aeroportului primele 10 minute!!!

Cat de interviu... e clar, niciun upgrade la aeroport. Va deveni o ruina...
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

mns

De cand? Au schimbat iar treaba asta? In mai cand am fost am platit pentru 8 minute pentru ca au scos parcarea gratuita complet. Acum in august la dus le-am cerut unor prieteni sa ma lase la sensul giratoriu sa nu mai intre sa plateasca aiurea, dar ma intoiesc ca au revenit la sistemul cu primele minute gratuite.

iuli

Eu ultima oara am fost cam acum o luna... 10 minute gratuit. Am lasat omul la aeroport, am stat si la povesti si la o tigara si am iesit fara sa platesc. Scrie clar si pe semnele de parcare. Daca vrei mai verific...
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

pasadia

N-are rost sa verifici, am verificat eu ieri: primele 10 minute costa 2 RON, apoi 2,5 RON pentru 10 pana la 30 de minute si apoi... (nu m-a mai interesat). Mica aerogara, intr-adevar.

iuli

WTF?!?! Astia schimba tarifele dupa fazele lunii???  >:(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

taifun7993

http://www.digi24.ro/Stiri/Regional/Digi24+Timisoara/Stiri/Parcare+mai+scumpa+la+Aeroportul+Timisoara+Din+1+decembrie+tarif

Macar daca ar face ceva investitii in autogara aia
Asa sa ne ia banii e simplu : In nici un aeroport din Europa nu am vazut asta sa platesti pentru a lasa un om la aeroport

Astept parerile voastre

ciprebbe

La fel e la Cluj, se plateste, si e in Europa.
La fel si la Tg Mures se plateste.... tot in Europa.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

neobluenet

^ La Frankfurt parca este o zona de drop-off care e gratis, dar e doar pentru coborat din masina, nu de stat la povesti si luat la revedere. La Cluj primele 10 minute sunt 1 leu, apoi pana la 30 de minute e 5 lei. Avand in vedere ca altundeva nu poti opri, e mult 1 RON?

cezar-mario2012

 Discuția este despre parcare, nu de a lăsa pe cineva la aeroport. Dacă duci pe cineva la aeroport si l-ai lăsat acolo fără să parchezi, este gratis, dar dacă vrei să-l însoțești în aeroport, trebuie să parchezi si asta costa, oriunde.

bbk

La fel este și la Bergamo, intre intrarea in cladire și parcarea de scurta durata durata(cu plata) este o zona de coborare/urcare din mașina. Se merge in coloana de câte 6-7 mașini, oprești sa urce sau sa coboare și mergi mai departe.

Inviato dal mio SM-N910F utilizzando Tapatalk


taifun7993

Salutare

La MADRID,BARCELONA,BUDAPESTA SI BUCURESTI nu se plateste nimic.
Am lasat pasagerul/pasagerii si am plecat mai departe.
Economie de timp si bani pe care cei din Timisoara nu o fac
Si mai este o chestie : Sa zicem ca vreau sa platesc, stau la caserie sau merg la un automat  sau imi faceti un numar de Sms prin care sa platesc.
Suntem  in secolul 21
Mai corect ar fi sa ne ofere mai bune conditii in aeroport si sa nu fim nevoiti sa stam la coada.
La securitate toate casele sa fie deschise si poate si legare la burduf nu ar strica.
Suntem aeroport international Totusi ?

Astept parerile voastre ?

iuli

S-a mai discutat si rasdiscutat! Aeroportul din Timisoara nu poate primi bani de la buget pentru modernizarea aerogarii. E administrata de Consiliul Local.

Acele modernizari de pe alte aeroporturi care s-au facut au fost ori prin pargii politice (Cluj, Iasi) ori in programul special de modernizare a aeroporturilor cu trafic mic pentru a incerca sa le revigoreze (Oradea, Tulcea, Suceava). Timisoara are trafic mult prea mare pentru a intra in cea de-a doua categorie, iar pentru prima, Banatul a fost mereu impotriva sistemului si sistemul s-a dovedit mai puternic. Dar aici nu se discuta politica, asa ca intelegi despre ce e vorba.

Si apropo, denumirea "Aeroport International" are un alt sens, nu la cel ce te referi tu.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

taifun7993

Salut Iulian

Sa zicem ca partea de modernizare o lasam peste 2 ani.

Acum prioritar ar sa  faca  ceva sa atrag mai multe companii aeriene cu ar fi de exemplu : Companiile Vueling,Iberia,Air Europa si multe altele.
Vueling : Opereaza deja pe Bucuresti si Cluj , Timisoara ?

O alta problema :Introducerea de curse noi de autobuz spre aeroport si frecventa acestora. Obligatoriu eliminarea platii in primele zece minute.
Facut petitia pentru asa ceva.
Eu asa zic,daca vrem sa mai fim : Capitala culturala in 2021

Astept parerile voastre.

Multumesc

iuli

Cred ca discutam sa ne aflam in treaba ca idei atata timp cat directorul aeroportului este Iulian Daniel Idolu, fost consilier din partea PSD si care de curand a facut o isprava demna de partidul din care face parte.

Iar pana in 2015 a fost director Cornel Sămărtinean, trimis in judecata de catre DNA.

Precum ziceam, idei sunt, si nu putine dar nu exista vointa din cauza luptei politice.

Daca vrei sa dezbatem despre ce ar trebui facut? Hmmm... putem avea niste fantezii aici, dar care nu vor devenii realitate in urmatorii zece ani.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Archi

Niste idei simple, care ar fi usor de aplicat ar fi ca Expresul 4 sa nu mearga doar pana la Bastion, ci sa faca un traseu mai lung. De ce nu se poate chiar crea E4A pe un traseu (pana in calea sagului sa zicem) si E4 B (care sa mearga pe Aradului). Astfel E4 ar fi util si in oras, ca acuma il folosesti doar daca mergi la aeroport. Astfel s-ar crea si o linie directa intre Modern si Calea Sagului. O arta idee ar fi extinderea liniei de troleibus pana la aeroport. Pana la intersectie cu Ghiroda e deja facuta, ar mai fi de le intersectie la Ghiroda pana la aeroport si ruta de intoarcere pana in oras. In cazul asta s-ar putea crea linia M11A care sa mearga la aeroport, iar M11 existent ar deveni M11B. Eu zic ca ambele sunt realizabile  :)