Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 4 Guests are viewing this topic.

oneLess

Dacă nu sunt vești până la ora asta, mai stăm un ciclu pe bară. E bine și unu mai!

26ld

^1 mai devine 1 iunie, si tot asa. Nu conteaza, dacii liberi gasesc scuze continuu si fac o gimnastica mentala de nota 20.

Ionut

Mă. Dar nu era vorba că revin pe 15 martie? A intrat și UMB în gașca ălora la care toate lucrurile importante se întâmplă "săptămâna viitoare".

Ciprian85

Din ce se discuta prin Ianuarie toate fortele aunt concentrate pe A 7 pana la finalul lui Aprilie, după Paște vor trimite oameni și pe celelalte șantiere.

Ionut

Păi și cum era cu 15 martie? Nu era vorba că s-au trimis mesaje că încep azi? Acum e final aprilie. Măi să fie...

TibiV

Ionut,

UMB-istii sunt bacauani. Acolo ponderea catolicilor este foarte mare (comparativ cu restul Moldovei/Tarii Romanesti, nu comparativ cu Ardealul).

La Craciun si Anul Nou nu exista diferente, dar la Pasti/Paste exista. Daca "marele boss" are acel minim respect pentru angajatii lui, stiind ca sunt catolici, probabil vor avea libera a doua zi de Pasti. Indiferent daca sunt sau nu catolici. Ar fi culmea sa trimiti in teren soferul de pe CIF-a (betoniera), dar ala sa stea degeaba ca fierar-betonistul este liber pentru ca este catolic.

Si, probabil, de Pastele ortodox va fi la fel - vor avea liber toti UMB-istii (ortocsi sau catolici). Din acelasi motiv.
Legea ne impiedica sa cerem companiilor lui Umbrarescu o situatie cu numarul de salariati in functie de confesiune, la fel cum nu putem sa cerem un "inventar" in functie de etnie...

Dar statisticile ne spun ca Bacaul este destul de catolicizat. Nu ca as avea ceva impotriva catolicilor - bunica si mama au fost catolice, si respectau cu sfintenie prima si a doua zi de Paste... Asta este, de la "marea schisma" popii au fost "hamesiti" - si unii si ceilalti...  :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ramsil

#9546
Quote from: oneLess on April 01, 2024, 03:04:46 PMDacă nu sunt vești până la ora asta, mai stăm un ciclu pe bară. E bine și unu mai!

Mi-e ca ne prinde 15 mai dacă nu au venit acum în Aprilie.
Tare ciudata lipsa asta din șantier cu lunile.
În zona se putea lucra la fel de bine cum lucreza Wi Build la Bascov-Curtea de Argeș.
Șansle de a mai da în folosință ceva pe acest tronson 4 anul acesta scad dramatic.
La Podul Broșteni este de făcut un pod unde nu se vede nimic de aceea zic ca șansele și pana la Albota scad... Pai din mai le. Mai rămân 7 luni de munca sau chiar mai puțin scăzând săptămânile libere.
Sunt curios ce motive ar mai invoca ca nu au venit sa lucreze pe acest tronson.
Cea cu terenul plin de bălți nu este scuza... Primăvara asta a plouat foarte puțin în zona aceasta.

paulmare

^TibiV foarte adevarat asta, sunt multi ceangai (romani sau maghiari, nu conteaza, e o populatie romano-catolica importanta in Bacau). Si din proprie experienta, familiile mixte tin amandoua Pastele, adica daca buldozeristul lui UMB e ortodox casatorit cu o csango din Moldova, o sa tina "liber" amandoua sarbatorile si o sa stea acasa.
Ma rog asta nu ii disculpa, ca s-a intins UMB foarte tare cu lucrari mai multe decat poate duce

oneLess


shift2rail

 ^dupa Inaltare sau, mai degraba, dupa Cincizecime (Rusalii), deoarece ambele sunt desincronizate intre catolici si ortodocsi.

Probklema s-ar rezolva daca biserica ortodoxa ar folosi calendarul gregorian (adus la zi) ptr a calcula data Pastilor, asa cum o face deja ptr Craciun.

Tony7Y

Sa ne bucuram ca UMB nu a castigat si T1. Macar avem sanse sa vedem ceva deschis anul asta.
Asta cu catolicii e ultima scuza, una foarte proasta pentru ce se intampla pe T4 in ultimele luni.

Dupa parerea mea, UMB acum lucreaza doar cum i se dicteaza politic si asa se face ca un contract nou adjudecat (Centura Timisoara) e prioritizat peste altele existente si desigur, A7. In acelasi timp, altii au inspectii saptamanale pe santier, iar despre UMB nici macar o singura postare dupa ce au stat cu santierul gol de la inceputul anului.

Ionut

Păi ce postare vrei?
Am postat noi...

Ramsil

#9552
Vin la munca. Am întâlnit 3 camioane în fata la Auchan Bradu. Cred ca de mâine încep în forță.




Powered by API/PUM imgur uploader

Xmas

Foto de ieri de la supratraversarea Bals.


































Powered by API/PUM imgur uploader

oneLess

Par hotărâți la DN65, dau nu sunt sus încă cele 2 grinzi de care zicea colegul cu o zi mai înainte!