Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

udar

Foarte slaba actiunea pe acest lot....
Sunt asa de imprastiate toate utilajele pe acest lot incat ai impresia ca este parasit si acuma....
Trebuie x 10 fata de ce este acum..

miahi

Multumim pentru filmare @AlinC.

Sunt singurul care are impresia ca acest lot nu e la 50% dupa cum declara CNAIR ? Poate undeva spre 30 - 35 % ?

paullie

Hai sa zicem 40% Ramân 60% La un progres de 10% pe an rezulta....... Ce Aktori nene, niste ... diletanti

carutasul

E o chestie pe care nu o înțeleg: s-au ridicat grinzi pe un număr de poduri, dar aparent grinzile stau acolo, nu cofraj, nu predale sau ce mai trebuie.... parcă erau subcontractate, mă aștept măcar la ele la un pic de "acțiune". Altfel, parcă totuși au avansat ceva-ceva cu terasamentele, mai au o grămadă dar să zicem că se mișcă...

adiarc

^la  cum "se misca" , 2021 este in pericol....nici vb de 2020
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Ionut

Sunt unele pasaje cu predale... Dar trebuie căutate atent... stai sa vezi cat le ia armarea și suprabetonarea. Pfai nici nu vreau sa ma gandesc. Poate în 2020 sa fie deschis parțial de la Alba Iulia pana la Teius... trebuie luptat in continuare cu grecii si cu CNAIR. Mi s-a acrit.

AlinC

"Furnicar"  :D :D :D


La o conferință de presă din data de 27 iunie, ministrul R. Cuc afirma: "Managerul companiei din Grecia și-a asumat că va aloca toate resursele necesare pentru darea în trafic a acestui lot. (...)În șantier o să vedeți furnicar, mi-au spus că de la 1 iulie vor fi în șantier și se va mări gradual numărul de utilaje, pentru a se încadra în termen."

Ionut

Darea în trafic a acestui lot în 2021.

yetiman

Vad ca au dat jos si a doua grinda distrusa la Teius si au curatat locul unde erau cazute.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

cutter

Nu pot să mă abțin... cât de nesimțit trebuie să fii totuși ca să proiectezi așa ceva?

Pentru o economie de 2m la deschiderea peste autostradă distrugi ferma aia, faci un S pe drumul secundar și ocupi niște teren agricol degeaba?!


danvoicu

Aceeasi nemultumire o am si eu si imi pare a fi semn de retardare orice pod+ drum in "S". Dar ce sa le ceri?

Europiu

De vină nu e proiectantul ci nătărăii care i-au dat OK.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

elphax

Am zis și eu de ferma aia,  cineva parca a spus ca nu exista scriptic,  e temporara :)

cutter

Dar dacă tot a avut proiectantul ăsta o obsesie cu traversarea perpendiculară pe axul autostrăzii... de ce naiba nu le-a poziționat măcar mai aproape de fostul ax al drumului secundar?

Uite alt exemplu...


horatiu.cosma

@carutasul, din 7 overpass-uri pe care s-au pus grinzi în ultima perioadă avem predale pe 4 și pe al 5-lea tocmai se puneau.