Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

AlinC


AlinC


alexV

Proiect de mare angajament.



Dar deja sunt carcotas.

PlayStation

Probabil e asa pentru ca acolo e alt model de grinzi

yetiman

#25684
1. @AlexV - vezi ca ai gresit thread-ul  :D (aici e A3 nu A10, dar poate ca-l muta Ionut si nu-l sterge.)
2. Ultima deschidere are grinzile mai lungi si mai subtiri, deci e logic sa fie un rost de dilatare fata de deschiderea anterioara.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu


carutasul

sincer mi s-ar părea normal să o facă primăria, că e gunoiul lor, CNAIR a făcut drumul, și-a făcut treaba :)

naivu

Chit ca-mi voi lua o caruta de minusuri, dar nu inteleg de ce se mai face atata deranj cu groapa aia de gunoi! Suna frumos ecologizare, dar tot ce putea sa mai miroasa sau sa se infiltreze din gunoiul ala s-a descompus sau spalat deja in cei 20-30 de ani de cand s-a inchis groapa. De ce trebuie sa mai scurme dupa niste gunoaie inerte, sa le transporte zeci de km si sa umple o groapa de gunoi functionala (care ar putea folosi spatiul pt gunoaie mai proaspete si mai poluante)? De ce nu se poate pune pur si simplu pamantul vegetal peste  fostele gunoaie (direct sau peste un geotextil) si planta gazon si panselute peste?!


Europiu

^ Mai stăm un an și după ăștia?
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

Dominik

You're in Steelers Country


luc

#25692
^În legătură cu zona care trebuie ecologizată: acolo natura și-a spus cuvântul și deja vegetația naturală a pus stăpânire... Sincer nu știu ce ecologizare se mai face după 30 de ani. Înțeleg partea procedurală dar din punct de vedere al utilității este zero. Oricum este în culoarul de expropriere, plus că se mai facea și o economie la buget.

Cine trece prin zonă și nu știe despre ce este vorba vede un mini debleu...

elphax

in primul rand ca sunt legi ce trebuiesc respectate
daca peste 10 ani vrei sa largesti breteaua sa o faci cu 4 benzi o iei de la capat cu ecologizarea ? din nou proceduri de mediu, evaluari etc ? acum se stie ce este acolo , o fi mai simplu de curatat
cred ca zona afectata este de fapt mai mare, si in zona respectiva poate au alte planuri cu acele parcele , sa le bage in in circuit, poate vor fi drumuri de acces in viitor etc

acolo probabil este inca mult plastic care va ramane sute de ani nedescompus, materiale de constructii si alte mizerii

AkaManah

Quote from: Europiu on July 04, 2021, 08:33:00 PM
^ Mai stăm un an și după ăștia?


,,Ăștia" stau de ani de zile să îi solicite Aktor-ul să încheie săpatura.