[B] Splaiul Independentei-Ciurel-Autostrada A1

Started by Ionut, January 12, 2012, 04:07:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

rizzuh

Quote from: architengi on March 05, 2019, 09:27:00 PM
Stie cineva care este stadiul acum in Martie 2019?

Avem 20 de hobane. Se lucreaza la rampa si mai surubaresc la ceva pe pod. Dincolo pe la Lukoil nu am mai vazut miscare, nu substantiala cel putin.

Quote from: architengi on March 05, 2019, 09:27:00 PM
Cate bretele s-au facut si cate ar mai fi nevoie?

Pai... tot ce s-a facut este 70-80% din bucla vizibla pe harta. Mai avem inca doua identice pe partea cu Lukoil, una sens-unic care coboara in Splai inainte de hobanat (sensul Lacul Morii -> Unirii) si inca una care se desprinde tot inainte de pod si intra in Virtutii (sensul Lacul Morii -> Crangasi. Nu stiu daca se fac toate acum, avand in vedere ca a ramas in pom continuarea proiectului.

nenea_hartia

@vreausosele: în principiu, canalul Argeș-Dâmbovița poate fi introdus într-o casetă și construită platforma drumului peste el. Așa cred că ar avea loc, din ce văd pe Google Maps, dar nu-mi dau seama cum e în realitate. Oricum, ar fi o lucrare complexă și, ca în cazul tuturor lucrărilor cu complexitate medie sau mare din România, nu se va face nimic altceva decât linii cu carioca pe planșe.

oc7avian

Știe cineva dacă era un proces pe rol legat de retrocedări cu casa de lângă rampa Regie? (locație gps: https://goo.gl/maps/WbuEmN7tJCM2)

Ideea e că acum își mută gardul cu aproximativ jumătate de metru mai în spate. Abia azi m-am prins pentru ce era șantierul lor, început săptămâna asta.

Cristi N

Acolo e o poveste cu putin cantec. Propietarul a contestat majoritatea actelor privitoare la pasaj si chiar a avut castig de cauza o perioada reusind astfel sa blocheze lucrarile cativa ani.
Din cate stiu in varianta initiala respectivul ar fi fost expropiat complet, acum va fi doar partial, la un moment dat am auzit chiar ca ramane fara balconul de pe fatada.
Daca vrei sa aflii toata povestea vezi ca intr-un timp au fost multe discutii pe tema acelei case la electrici.

oc7avian

^
Mulțumesc!
Știam și eu de toate poveștile, dar după a fost liniște. Ideea e că probabil s-a ajuns la un consens. Fac minimul de expropiere, probabil sacrificând din trotuar la execuție (îl fac minimul legal). Oricum devenise parcare publică fiind lat cam cât o bandă de circulație.

Dacă tot postez:
În zona rampei Regie nicio noutate deocamdată. Tot lucrează la ancore. Mi s-a părut chiar că au dat una jos, dar sunt miop. Mai verific azi

Ionut

Am fost si eu azi la LukOil si am filmat pentru National TV. Vor sa dea un reportaj mai amplu. Cred ca am vorbit 20 de minute pe camera. Toata istoria proiectului. Vedem ce iese. Erau 3 muncitori obositi in zona aceea. Dezolant.

TibiV

@oc7tavian

Il ceama MIHAI DANEȘ si, dupa toata agitatia, a fost ales in Consiliul Local al Primariei Sectorului 6.
Este consilier din partea USR.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Sorin62

Quote from: Ionut on August 17, 2018, 11:20:37 PM
Interesant. Păi la prima vedere e greseala de proiectare. Sincer eu unul nu mai am energie sa investighez/să urmăresc și subiectul asta.

Interesant. Suntem pe un forum de infrastructură dar subiectul unei greșeli (grave) de proiectare nu prezintă interes de investigare.
Sper că această lipsă de interes nu este dictată de faptul că primăria nu are nicio implicare în asta.

Proiectantul lucrării este Proiect București. După atâtea solicitări de informare trimise către MT și CNAIR cred că ar fi putut fi făcută o interpelare și către Proiect București.

Ops, e firmă privată, s-ar putea să nu fie ,,transparenți". Și probabil au și avocați...

TibiV

Pui problema complet gresit...
Numara topicurile "fierbinti" la scara nationala, pline de erori catastrofale de planificare/proiectare/management...
Cand sa mai aiba omul ala (ca este unul singur) de maruntisuri locale?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Sorin62

^^
Dacă tot a avut timp pentru un reportaj la National TV... Sunt curios, s-a menționat că lucrarea stagnează de 6 luni pentru că proiectantul a greșit soluția de ancorare a hobanelor la tablier? Și că trebuie să refacă pe banii lui sistemul de montare?
Acum câtva timp am spus că ,,soluția" asta cu întărirea sudurilor seamănă cu bancul ăla cu luatul la pilă. Nu a convenit. A trecut atâta timp și se tot ,,întăresc" ancorele...

Contractul este de ,,proiectare și execuție". Devierea rețelelor de utilități cade în sarcina executantului nu în sarcina primăriei.

Bine măcar că nu se mai discută de ,,finanțarea insuficientă"... De fapt ar trebui să se discute de penalități de întârziere...

Cât despre erorile de planificare sau de management, asta sunt ale executantului. Pentru că vorbim de un contract de ,,proiectare și execuție".

Quote from: Ionut on March 08, 2019, 12:38:32 PM
Am fost si eu azi la LukOil si am filmat pentru National TV. Vor sa dea un reportaj mai amplu. Cred ca am vorbit 20 de minute pe camera. Toata istoria proiectului. Vedem ce iese. Erau 3 muncitori obositi in zona aceea. Dezolant.

Ionut

#835
Chiar imi era dor de niste injuraturi si aruncari cu rahat.

Si, ba, desteptule tu care le stii pe toate si ai urmarit toate reportajele mele si toate interventiile in presa legate de proiectul asta, poate ba, desteptule, ai aflat ca am zis de prinderile hobanelor de foarte multe ori. Dar asa e cand esti prea destept si le stii pe toate... inclusiv in alea 20 de minute ultima data la National TV am zis inclusiv de prinderile alea.

Dar ba, cand esti prea destept si nu intelegi ca eu stau cu presa la un reportaj minute intregi DAR LA TV iese o interventie de 2 minute CU TOTUL iar pe mine ma dau cateva secunde... evident ca tu pe TV nu auzi de hobane ca deh, presa nu intelege cum e cu hobanele. Ei vor sa stie cand e gata.

Dar tu stii mai bine, tu stii ca eu n-am vorbit despre subiectul asta, despre intarzieri sau toate mizeriile care au blocat si blocheaza investitia. TU stii perfect ce am discutat eu, erai acolo, ce dracu.

rizzuh

Sorin62, poti sa faci chiar tu o cerere de informatii de la primaria generala. Legea 544/2001 iti da dreptul.

Ionut are destule pe cap, se ocupe de proiecte mai importante, de interes national, nu doar local, asa ca nu poate sa bata la cap primaria constant pentru podul asta.

GDPR

Ba eu am impresia ca @Sorin62 lucreaza chiar la (sau pentru) primarie :)


rizzuh

Astazi lucrau 6 muncitori la armarea unei jumatati de culee langa Lukoil (o jumatate este deja betonata). Zilele trecute au betonat la breteaua care coboara in splai langa pilonii hobanatului. N-am facut poze, aici trebuie timelapse pe 6-12 luni ca sa se vada ceva progres.