[B] Splaiul Independentei-Ciurel-Autostrada A1

Started by Ionut, January 12, 2012, 04:07:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

Mie unul, proiectul lui Oprescu mi se parea mult prea fantezist. Dar probabil ca in 10 ani va fi deja subdimensionat.
E clar ca acolo trebuie sa facut un nou bulevard. Dar cum am mai spus, eu il vad de o parte si de alta a canalului. 2 benzi + linie tramvai/ratb dedicata + parcari pe margine doar acolo unde nu e nevoie de demolari.
Mi se pare aiurea sa expropriezi doar in Bucuresti, pentru ceva care in principal va fi folosit de locuitorii Ilfovului...

Poate cea mai buna solutie ar fi reorganizarea Bucuresti-Ilfov, astfel incat sa avem 1 singur primar. Cel putin pana la centura si inca minim 100 m dupa ea ar trebui sa vorbim doar de bucuresti.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

panzer

#466
Flashback. Am mai avut discutia asta odata.

Mie unuia imi pare ca unii primari din Ilfov sunt mai buni decat cei de la Bucuresti. Poate mai degraba invers. Sa unim Bucurestiul cu Ilfov si sa avem un primar de Ilfov. Gen cel de la Chitila sau Mogosoaia. Pana si Bragadiru face mai multe proiecte cu bani de la UE decat Bucurestiul.


Ionut


panzer

Gata! Am taiat. Revenim on-topic.

Am trecut si eu ieri prin zona, pe Virtutii. Sunt multi muncitori pe santier. Mestereau si pe stanga si pe dreapta Virtutii. Spre Regie erau multi urcati sus pe tablier. La Lukoil au marit zona de "protectie" a santierului.

Fara poze ca eram in timpul programului si nu m-am oprit.

AdrianB1

Quote from: dr4qul4 on March 16, 2017, 12:19:19 PMMi se pare aiurea sa expropriezi doar in Bucuresti, pentru ceva care in principal va fi folosit de locuitorii Ilfovului...
Ce anume va fi folosit in principal de locuitorii Ilfovului, penetratia? Va fi folosita si de cei din provincie care au treaba in Bucuresti, de bucurestenii care au treaba spre autostrada sau centura si vor beneficia toti cei care azi stau in blocaje pe Iuliu Maniu, chiar daca nu au treaba pe centura. De exemplu daca stai la Lujerului si mergi in West Park la cumparaturi.

dr4qul4

Dar va fi folosit si de toti cei care locuiesc in Chiajna/Dudu/Rosu. Nu sunt putini si il vor folosi zilnic. De aceea consider ca, macar la exproprieri ar trebui sa participe si ei.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

OK, dar cum, sub ce forma ?...
Din pacate nu avem un buget al "Zonei Metropolitane Bucuresti"...

Stiu sigur ca si rocklee ar folosi cu mare placere strapungerea data viitoare cand trece prin Bucuresti.
El cum ar trebui sa contribuie ?...


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Nu ma refer neaparat la bani cat la deranj (desi Primaria Chiajna are destui bani). De ce ar fi expropriate doar imobile din Bucuresti, pentru ceva folosit si de Bucuresti si de Chiajna?
Da stiu, pe partea din Chiajna, nefiind nici un PUZ, au tot rasarit case in imediata apropiere a canalului. Dar acum ca a fost anulat PUZ-ul din Bucuresti, vor rasari si aici.

Oricum, proiectul trebuie schimbat. Si trebuie schimbat radical, altfel, se va obtine din nou anularea lui in justitie.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Perfect adevarat.
Dar cat mai repede (schimbat radical) altfel in 2-3 ani o sa avem de 10 ori mai multe case "rasarite" fix pe traseu...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

irirat

#474
Sa ne inchipuim ca o primarie o sa-si aloce bani de exproprieri pentru terenuri / imobile care apartin de alta comuna / oras / municipiu e nerealist si ilegal.
Dar... daca va uitati la PUG-ul comunei Chiajna o sa vedeti ca intre Uverturii si soseaua de centura, penetratia este pe teritoriul Bucurestiului iar dupa, pana la km 13, este pe teritoriul Chianjei, deci temerea ca locuitorii de acolo vor beneficia de ceva gratis fara ca primaria lor sa contribuie e gresita (PUG- https://primariachiajna.ro/wp-content/files/urbanism/Pl.%2007%20Reglementari%20%20-%20UTR%201%20-%205%20000-Model.pdf)
More over, sunt convins ca din cei 30.000 de locuitori din Chiajna, si care poate vor folosi penetratia, 90% lucreaza la firme din Bucuresti,  asa ca 34% din impozitul lor pe venit merge la Primaria Bucuresti (http://www.zf.ro/eveniment/de-unde-are-primarul-gabriela-firea-bani-3-4-miliarde-de-lei-din-impozitul-pe-salarii-al-bucurestenilor-au-ajuns-in-2016-in-bugetul-primariei-generale-a-municipiului-bucuresti-16198295), in cazul meu platesc spre Bucuresti de peste 40 de ori mai multi bani decat la primaria din Chiajna.

LE: si ca sa fiu mai precis, nu risc sa fiu expropriat stau la peste 1.5km de traseul respectiv

dr4qul4

Si ti se pare absurd ca axul drumului sa fie canalul arges-dambovita?
Sau tu vrei neaparat sa fie tot drumul la sud de canal? Caz in care va fi mai dificil virajul la stanga fara existenta unor pasaje denivelate la fiecare intersectie. Nici virajul la dreapta pe sensul spre A1 nu va fi tocmai ok.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

irirat

Din punctul meu de vedere sa faca benzile cum le iese mai bine doar sa le faca odata.
Nu mi se pare o idee buna sa complicam problema si sa facem un PUZ nou (fata de ala vechi asa anulat cum e), se introducem si primaria Chiajna in joc, sa schimbam traseul si sa crestem costurile si durata de executie, doar de dragu de a pune la plata si primaria Chiajna.
De bine de rau, pe traseul PUZ-ului existent nu s-au mai facut constructii noi, dar la nord de canal au inflorit blocurile de la Militari Residence, vile, etc. si cred ca a expropria un bloc costa cam cat 20 de vile frumusele, si ar fi cam 4 blocuri afectate (asta pana acum, ca se construieste in draci)
Daca se mentine vremea buna si pot sa-mi scot bicicleta, incerc o iesire sa vad cum arata traseul de la Virtutii al Centura.

dr4qul4

Poate s-a mai schimbat ceva in ultimii 10 ani..dar un proiect anulat definitiv de instanta NU mai poate fi continuat in aceeasi forma.
Cel putin expunerea de motive (utilitatea proiectului) trebuie sa fie schimbata.
Pentru ca PUZ-ul nou va fi cu siguranta atacat din nou. Daca il faci la fel....decizia va fi aceeasi, mai ales ca exista precedent (stiu ca legislatia romana nu depinde de precedente, dar acestea sunt luate in considerare de cele mai multe ori)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Quote from: irirat on March 17, 2017, 07:00:41 PM
Daca se mentine vremea buna si pot sa-mi scot bicicleta, incerc o iesire sa vad cum arata traseul de la Virtutii al Centura.

Tin pumnii sa fie vreme buna !
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

irirat

#479
hai ca a fost vremea buna  :lol:
pun mai multe transe incepand de la podul hobanat, am edita fiecare poza in paint ca sa fie mai explicita