[B] Splaiul Independentei-Ciurel-Autostrada A1

Started by Ionut, January 12, 2012, 04:07:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

rota

Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

voicul

Buna filmarea! Am inteles si eu configuratia acum.

Coloana de masini pana in Crangai - este.
Trafic asa mare de pietoni nu cred sa fie acolo si totusi semaforul ala tine, ca dupa e liber pana la Apeductului.

Dar practic daca s-ar elimina semaforul doar se mai castiga 400 - 600 de m de spatiu - adica cu atat se muta coloana de masini.

Concluzia ramane aceeai - PMB sa continue lucrarea.

irirat

#1442
E mai rapid sa te întorci prin Crangasi decat pe bretea (poza e de azi,  22.Sep).

dr4qul4

#1443
7.4 km in doar 17 minute?  Probabil destinatia e undeva in Prelungirea Ghencea sau Militari Residence. Pare ok ocolul asta.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

irirat

#1444
:) e in Rosu, pe langa padure, pana la MR mai e un pic. Dar tine seama ca am circulat in mijlocul zilei si la ora aia, dupa Ciurel, se circula fluent chiar daca faci slalom printre stradute. Daca era in jur de 6 sigur se mai adaugau 10-15 minute stand pe Uverturii.

Goldmund

Am vazut filmarea si este clar ca Soseaua Virtutii nu face fata traficului pentru Drumul Taberei, Militari si alte cartiere din vestul capitalei...Normal ca, va veni si timpul cand acea lucrare va fi continuata(spre A1, sau DNCB), dar daca Virtutii ramane asa, acolo, pe pod, va fi mereu ambuteiaje, mai ales dupa-masa....Aceasta Virtutii pana la Bulevardul Uverturii ar trebui largita la trei benzi(nu este imposibil) si tot acolo(cu Uverturii) ar trebui un pasaj subteran(in oras ar trebui evitate complet pasajele supraterane, ca doar Bucuresti nu este Kairo!). Orasele lumii inca se afla sub pandemie, va dati seama ce se va intampla cand viata oraselor va intra in normal?(cu "viata de seara"cu "viata de noapte", cand toate firmele vor lucra la maxim, etc..


voicul

Politic nu prea e, dar in campanie cineva este.
E semnat tot dupa cum zice, exproprieri facute, pac-pac, maine dupa ce devine iar primar ... pac-pac, gata tot.

https://www.facebook.com/watch/?v=331611257927916&extid=kLn6IjOIyj3KesDQ

hefaistos

Pai sa semneze maine daca e gata. Restul ideilor/expresiilor ce-mi vin prin cap le inghit ca sunt suburbane si nu-si gasesc rostul aici.
Primarii in functie nu trebuie judecati dupa promisiuni ci dupa rezultate.     
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

paulmare

E hașurat cu galben, nu sunt lucruri inventate, am văzut hasura cu ochii mei pe printscreenul de pe Google maps, îmi cer scuze că m-am îndoit de duamna primar că nu are proiectul continuitate,

paulmare

Waze și gmaps sunt porcarii de aplicații, le-a arătat clar duamna hasura cu galben, de ce nu sunt in stare sa ruteze  pe zona cu hasura galbena? Rezolvati-va bugurile
Hasura galbena peste google Earth e foarte precisa, nu e același lucru cu o carioca

dr4qul4

#1451
Acum in direct la B1, tocmai a fost intrebat ND ce face cu pasajul. Moderatorul e de-al casei si a bagat-o pe Firea (un discurs in reluare), ca sa-i dea timp sa se gandeasca la raspuns. Stai tooned

Am scris pe topicul de lucrari generale. Nu se continua nimic aici. Cei care vin din Chiajna o vor face cu metroul de suprafata pe infrastructura CFR.
Militari-Chiajna va da urmatorii campioni mondiali la maraton. Nu va exista obezitate acolo.  :lol:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024


panzer

Pai de ce mai exista semaforul vechi? Doar pentru pietoni?

In proiect nu era si o banda selectoare unde breteaua de coborare (asta aglomerata) are cedeaza cu Virturii, in dreptul Lukoil?

Evident ca pasajul este doar un pas. Cu valoare limitata in configuratia actuala. Macar limitat la o banda si legat la stradutele din zona ar avea un efect si ma mare.
Pt colegii cu drona: traficul pe splai ar trebui sa fie mai lejer, nu? L-au reconfigurat cu sensuri unice pe fiecare parte?

dr4qul4

semaforul este pentru statia de tramvai. Si da, Splaiul are acum sens unic pe fiecare parte.
Eu vad urmatoarele solutii de remediere:
1. latita rampa aia sa aiba loc STB-ul. se vede si in poza ca e loc destul.
2. Mutata statia de tramvai inainte de bretea.
3. Facuta o legatura provizorie intre capatul pasajului si strada Dambovitei.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024