Sistemele de taxare rutieră în România

Started by Ionut, April 13, 2012, 06:26:57 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sebba

ambele parti au dreptate in felul lor dar ca sa lamurim problema nu se poate face o cerere la sistem care sa ne informeze cum functioneaza de fapt sistemul ce ne verifica?
nu ar putea fi tratata problema ca "informatie publica"?
Sailing away! S/Y Haimana

danutzu_1069

In primele pagini ale caietului de sarcini este descrisa functionarea sistemului.

sebba

caietul de sarcini e una si ce mai e practic pe langa e alta, detaliile fac diferenta
dar chiar si informatia de acolo ar fi buna... o ai cumva?
Sailing away! S/Y Haimana

danutzu_1069

am pus link-ul catre caiet, vezi un pic mai sus

danutzu_1069

 :lol:
s-a "lasat" liniste... cred ca toti colegii lectureaza caietul.

TibiV

#290
panda, tocmai vroiam să postez ca din cauza copacilor din discuțiile tehnice nu mai vedem pădurea.

Nu stiu cum e în Austria, nu am fost niciodată în calitate de şofer.

Dar aici este o problemă de principiu, delicată, poate avem un jurist să ne ajute.
Iniţial, înainte de OUG 8/2015, puteai cumpăra rovinieta oricând în cursul zilei, si se considera valabilă de la ora ZERO.
Mi se pare normal, ai o rudă la 50 km (poate mama sau copilul), a păţit ceva si trebuie să ajungi acolo urgent. Alergi, rezolvi, si după aia ca cetăţean corect te duci si plătești rovinieta pentru întreaga zi, inclusiv pentru perioada când ai circulat dar încă nu o cumpărasei.

De ce au schimbat ?
De ce la Feteşti se poate, dar la rovinieta nu ?
Mai ales că este valabilă pe un număr de zile - 7, 30 etc...
Dacă ar fi valabilă un număr de ore (24, 48, 168=săptămâna samd) ar fi de înţeles noua regulă.
Adică dacă iau una de 7 zile duminică la ora 15, să expire duminica viitoare ltot la ora 15.
Aşa cum este acum te fură.
Dacă ar exista rovinieta pe O ZI, si tu ai treabă pe DN si o cumperi lla ora 22, ea expira la 24. Deci ai plătit pentru o zi, dar beneficiezi de doar 2 ore. Si dacă ai ieşit din oraş la ora 20, rovinieta cumpărată la 23 nu te scutește de amendă.
Deci este inutil să o mai cumperi si te resemnezi cu amenda.
Practic te încurajează să o dai naibii, că oricum vei lua amendă.

Eu sunt convins că un avocat bun ar putea să îi dea peste cap, mai ales că există argumentul : de ce se poate cu "peiajul" la Feteşti dar nu se poate cu rovinieta pe DN ?

LE Si de ce se putea până pe 28 aprilie, adică până la publicarea OUG 8/2015 si nu se mai poate acum ? Si-au făcut bugetul pe amenzi ?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Ce vad interesant in OUG 8/2015 sunt urmatoarele:
- nu esti obligat sa arati militianului rovinieta. El trebuie sa aiba terminal de interogare{art III, alin 31 (art 9 , alin 2, pct b)}
- poti primi "felicitarea" in maximum 2 luni (fata de 30 de zile) de la data constatarii contraventiei {art III, alin 31 (art 9 , alin 8 ) }

(oare cat e spaga pentru ... "înregistrate, ca vehicule exceptate, în baza de date a SIEGMCR" )  O:-)
treaba e simpla, ori exista o lista cu alea exceptate ori exista o bifa la fiecare autoturism inregistrat

TibiV

Quote from: danutzu_1069 on June 30, 2015, 11:53:33 PM
- nu esti obligat sa arati militianului rovinieta. El trebuie sa aiba terminal de interogare{art III, alin 31 (art 9 , alin 2, pct b)}
Cu ocazia discuţiei m-am uitat la chitanţa mea din ziua cu pricina, adică 13 mai.
Nu se mai vede nimic, nici măcar numărul maşinii, ca să mai vorbim de serie şasiu, desi chitanța nu a stat la soare, ci în talon, care este în portofel.
Păi ce să îi arăt militianului ? Ar putea fi la fel de bine chitanța de la un croissant...
Acelaşi gen de hârtie termosensibila ca la bancomate etc....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

#294
Din cauza asta am subliniat prevederea legala.
Bine, daca e unul dat dreaq, o sa zica
-"pai trebuia sa va faceti o copie"
la care am replica:
-"hai nu zau, si de unde stii ca nu am "matrasit-o"? trebuia cumva copie legalizata???"

In mod normal, in zilele noastre cand totul este comfuterizat, solicitarea asta "prezentati actele masinii la control" ar trebui sa dispara.
Totul se poate verifica online.
Doar cartea de identiate trebuie sa o ai la tine si sa fi obligat sa o prezinti.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

se vede ca nu sunteti IT-isti.
Nici eu nu sunt 100% dar am ceva tangente.

Pentru ca un sistem sa functioneze ireprosabil trebuie investit enorm in R&D, implementare...dar mai ales mentenanta. De ce credeti ca primiti atatea update-uri la windows?
Conexiunea la internet este este foarte buna in Romania......in orase. Ca la sate apar problemele. Poate download-ul merge. Dar upload-ul abia se taraie. Iar acele camere fac upload! serverul montat langa fiecare grup de camere nu poate fi mai mult decat un hub/NAS (network area storage). El nu are cum sa faca interogari. Doar salveaza datele si actioneaza ca un buffer in transmiterea lor. verificarea se face doar in serverul central, unde ajung si platile si care trimite mai departe alarmele pt amenzi.
Nici nu ar fi ok sa faca interogare in DB in timp real, pentru ca ar fi nefunctionale atunci cand nu ar avea conexiune.
Singura intrebare ramane cat de des trimit datele catre server. Iar asta o putem afla doar de la un coleg care si-a platit rovigneta dupa, dar a primit si amenda.

In  Austria fibra optica este extrem de scumpa. la ei inca se foloseste SDSL in orasele mari, la firme care se ocupa de dezvoltare de soft...


PS. vending-urile din tara sunt monitorizate prin GPRS (acesta trimite informatii legate de bani si nr de produse disponibile, in timp real, dar nu poate trimite poze de rezolutie mare). Nici 3G-ul nu este mai breaz. Faceti o poza cu dslr-ul si incercati sa o uploadati de pe 3G.

"Permite verificarea unui număr de înmatriculare într-o bază de date cu multe
(>1.000.000) numere de înmatriculare într-un timp maxim de 1 ms. "  Aceasta formulare mi se pare hilara. > poate insemna si 10 mil, iar 1 ms nu ai cum sa obtii. In nici un caz cu 16GB de RAM.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ciprianul

dr4qul4 eu locuiesc in Austria si pot spune ca la ei sunt acele camere pe Autostrazi montate prin statii peco,prin parcari(mai ales cele de la Asfinag) care au o foarte mare precizie.
Aceste camere citesc codul de bare care este tiparit pe vigneta. Au o precizie extrem de mare.
Am patit-o si eu o data ca am primit acasa un premiu. In maxim 2 saptamani daca te-a citit camera iti ajunge acasa instiintarea,dar de regula daca tranzitezi Austria si esti fara vigneta ai foarte mari sanse sa fi oprit direct in vreo parcare de politia civila a autostrazii. La chestia asta cu camerele sunt foarte bine pusi la punct.
Cat despre fibra optica ce sa zic.....nici in Viena nu prea sunt abonamente prin fibra optica direct pentru ca sunt extrem de scumpe.
Internetul e mult mai slab ca in Romania.
Stima
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

dr4qul4

Stiu ca au, pe autostrada dintre Viena si Graz, o zona unde camerele te inregistreaza la intrare si la iesire si iti trimit amenda daca media vitezei este mai mare decat cea legala.

Imi pot doar imagina ce sistem au si mai ales ce mentenanta asigura.

Dar nici macar la ei aceste lucruri NU se fac instant.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

ciprebbe

Quote from: Ciprianul on July 01, 2015, 07:42:19 AM
dr4qul4 eu locuiesc in Austria si pot spune ca la ei sunt acele camere pe Autostrazi montate prin statii peco,prin parcari(mai ales cele de la Asfinag) care au o foarte mare precizie.
Aceste camere citesc codul de bare care este tiparit pe vigneta. Au o precizie extrem de mare.
Nu au o chiar asa de mare precizie, abea acum se implementeaza (greu) standardul HD cu 720 linii, marea majoritate sunt pe vechiul sistem analogic cu senzori cmos.
Pt masinile mici (sub 3.5) prin Austria nu se folosesc camere :D si nu au cod de bara pe ele ( doar un numar tiparit pe vigneta).Inca austriecii stau la mana verificarii fizice a vignetei( dovada controalele zilnice de la iesirea din tara iar in perioada concediilor controale chiar pe benzile de iesire din noduri). Nu au sistem electronic precum Ungaria.
Quote
Am patit-o si eu o data ca am primit acasa un premiu. In maxim 2 saptamani daca te-a citit camera iti ajunge acasa instiintarea,
Asta patesti doar daca esti peste 3,5t se poate citii(prin sistemul GO-Box) sub 3,5t esti cu Vignette sticker si nu te citeste camera.
VIGNETA este de tipul matca-cupon. Matca se lipeste pe parbriz iar Cuponul se pastreaza la posesorul autovehiculului.
Motivele pentru care trebuie pastrat cuponul:
       1.in cazul spargerii parbrizului se poate returna contravaloarea vignetei cu prezentarea cuponului.
       2.la achizitionarea unui card de taxare anuala pentru "special toll sections" vei primi un discount de maxim 40  Euro cu prezentarea cuponului.
Amenda pentru cazul in care nu e lipit corespunzator pe parbriz sau e deteriorata este  de 120 euro.
Quote
dar de regula daca tranzitezi Austria si esti fara vigneta ai foarte mari sanse sa fi oprit direct in vreo parcare de politia civila a autostrazii. La chestia asta cu camerele sunt foarte bine pusi la punct.
Nu te opreste dar te amendeaza in parcari daca esti tu oprit si nu o ai lipita in locul corect. Nu stau deloc bine la "chestia asta cu camerele" iar noaptea sunt descoperiti.

Quote
Cat despre fibra optica ce sa zic.....nici in Viena nu prea sunt abonamente prin fibra optica direct pentru ca sunt extrem de scumpe.
Internetul e mult mai slab ca in Romania.
Stima
Corect, insa in ultimii ani am remarcat o imbunatatire substantiala semn ca se incearca implementarea de noi tehnologii.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe