Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 29 Guests are viewing this topic.

dorum

lotul 1 este Nadlac-Pecica sau Pecica-Nadlac, oricum ai lua-o...iar 2 este Pecica-Arad sau Arad-Pecica... in fine, sa le vad gata odata, apoi nu mai conteaza :)

Vlad94

SB76UFO,imi poti spune te rog pe ce autostrada au fost facute pozele de la pagina 1283?

SB76UFO

"Prostia este eternă și invincibilă"

ArKE

Am luat datele din topicul de sinteza de la sticky si am facut un calcul (sper ca e corect) cu ce ar fi gata pentru vacanta de la vara
Bucuresti - Pitesti Nord 109.66Km - gata
Pitesti Nord - Sibiu Sud 116,67 - lipsa
Sibiu Sud - Soimus 132.44 Km - gata
Soimus - Traian Vuia72.10 - lipsa
Traian Vuia - Nadlac 145.88 - gata
inseamna ca se va circula pe 388 Km din totalul de 576 de km, adica pe 67% . Tot e ceva. Inseamna 3 ore pe autostrada . Restul de 33% probabil inseamna inca 3 ore. Mai punem o ora pentru pauze si eventuale gatuiri de trafic, am o speranta...ultima data am facut 12 ore Bucuresti Arad cu A1 doar pana la Pitesti si cu centura Sibiului

mishu77

Nu stiu daca sa mai scris dar in seara asta cand am trecut pe A1 spatiu de servicii de la Cristian era deschis.

stangabriel

Quote from: mishu77 on November 28, 2014, 09:31:33 PM
Nu stiu daca sa mai scris dar in seara asta cand am trecut pe A1 spatiu de servicii de la Cristian era deschis.

Deschis oficial sau fortate balizele? Chiar ma gandeam cand Astaldi va deschide parcarea,ca bani a tot primit,chiar si pentru acest lot.

Raman Cut,Saliste si Sebes Vest inchise?

bogdymol

Poze de astazi de pe DN7 Nadlac - Arad (scuzati calitatea, sunt facute din mers cu telefonul, pe ploaie "mocaneasca").

Primele poze sunt facute pe DN7, la iesirea din Nadlac spre Arad, unde se construieste un sens giratoriu pentru drumul de legatura cu A1 (locatia aici - se vede panoul albastru de informare si pe poza si pe google maps).



Utilajele pentru asfaltat erau prezente, dar nu se lucra din cauza ploii.



Sensul giratoriu e cam conturat, iar asfaltul parea sa fie al 2-lea strat (binderul), deci doar uzura mai era de pus. In a 3-a poza se vede ca drumul de legatura e asfaltat "cat se vede cu ochii". Acum vreo 2 luni era inca la stadiul de pamant.



Ultima poza e de pe DN7, la iesirea din Pecica spre Arad, unde va fi nodul Pecica (locatia exacta aici).



La nodul de la Pecica se lucra (incet ca ploua), dar macar au reparat toate ravenele aparute pe taluzuri ca urmare a ploilor. Nu mai e mult de lucru.

La nodul A1 cu Centura Arad nu se lucra si nici nu s-a vazut vreo miscare cum ca ar fi facut Astaldi ceva pe acolo. Banuiesc ca se concentreaza pe sectorul Nadlac-Pecica, iar mai apoi se vor muta pe Pecica-Arad (unde nu mai sunt prea multe de facut).

Ungurii lucrau pe M43 Mako-Nadlac. Nu am poze si de acolo.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

udar

Am vazut si eu joi ca pregatea coborarea-urcarea la nod Pecica pentru a se asfalta/betona cu primul strat peste umplutura

mishu77

#19433
Quote from: stangabriel on November 28, 2014, 09:41:15 PM
Raman Cut,Saliste si Sebes Vest inchise?

Pe sensul catre Sibiu nu mai erau balize si erau ceva tir-uri iar pe sensul catre Sebes era plin de tir-uri. Asta ce am putut vedea in viteza.

Daniel_I

#19434
Quote from: mishu77 on November 28, 2014, 09:31:33 PM
Nu stiu daca sa mai scris dar in seara asta cand am trecut pe A1 spatiu de servicii de la Cristian era deschis.
Confirm si eu, spatiul era deschis, si TIR-urile erau stationate in parcare. Ma refer la spatiul de servicii CRistian, in sensul Sibiu Sebes, celalalt nu am apucat sa il vad.
On The Road

Daniel_I

Quote from: stangabriel on November 28, 2014, 09:41:15 PM
Raman Cut,Saliste si Sebes Vest inchise?
La spatiul de serviciu de langa Cut, cel care a fost mutat din cauza alunecarilor de teren din zona, lucrarile sunt foarte avansate. E foarte posibil sa il deschida anul acesta.
On The Road

Daniel_I

#19436
Quote from: alecu26 on November 28, 2014, 08:15:42 AM
Polei si Frozen Rain pe A1 in Transilvania. Sunt si accidente cu TIR-uri.
La km 304 (in zona fisurii??????) e restrictionat traficul...pe o banda.
Da, au fost doua accidente "proaspete" ieri la ora 16.30, fara victime, pe viaductul Aciliu, si la iesire spre Sebes de pe viaduct. Probabil neadaptarea vitezei la conditile de trafic.
Nu stiu daca chiar a fost fenomenul meteo numit freezing rain, dar temperatura era in jur de 0 grade...ploua, si masinile rulau cu viteze de peste 100km/h. Inconstienta...
On The Road

florin74

http://www.hotnews.ro/stiri-ultima_ora-18700465-sofer-depistat-194-autostrada-a1.htm

Cat de idiot poti fi sa mergi in conditiile astea meteo cu 194 km/h? Si daca ajungea printr-un sant, banuiesc ca autoritatile erau de vina, nu el.

hadrian

Quote from: ArKE on November 28, 2014, 09:19:11 PM
Am luat datele din topicul de sinteza de la sticky si am facut un calcul (sper ca e corect) cu ce ar fi gata pentru vacanta de la vara
Bucuresti - Pitesti Nord 109.66Km - gata
Pitesti Nord - Sibiu Sud 116,67 - lipsa
Sibiu Sud - Soimus 132.44 Km - gata
Soimus - Traian Vuia72.10 - lipsa
Traian Vuia - Nadlac 145.88 - gata
inseamna ca se va circula pe 388 Km din totalul de 576 de km, adica pe 67% . Tot e ceva. Inseamna 3 ore pe autostrada . Restul de 33% probabil inseamna inca 3 ore. Mai punem o ora pentru pauze si eventuale gatuiri de trafic, am o speranta...ultima data am facut 12 ore Bucuresti Arad cu A1 doar pana la Pitesti si cu centura Sibiului
S-au mai schimbat lucrurile.12h mi se pare exorbitant.Poate doar pe varianta directa spre Arad,nu prin Lugoj.Plus ceva blocaj la Sebes.Ultima data in nov 2013(doar vreo 60 km erau deschisi dupa Sibiu)+centura sibiu+A1 Arad-Nadlac(~32km) am facut de la intrarea pe A1(bucuresti/Militari) pana la 500m de Nadlac 9h05 min cu o pauza de alimentare si vreo 10 min bajbaiala dupa o statie de carburanti.
Mi-am bagat unghia in gat ca A1+A6 Lugoj erau la 2 saptamani de a fi gata :)