Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

user201

Un reportaj foto cu DN1A, porțiunea dintre Săcele și Vălenii de Munte. Drumul este în general bun, lipsit de gropi mari, dare are cam 4-5 locuri unde carosabilul s-a lăsat, dacă pot spune așa. De asemenea în preajma stațiunii Cheia era un pod la care se lucra.












user201

Continuare cu DN1A, care deși e considerat alternativă pentru camioane, mie mi-a părut un pic cam îngust.













user201


user201

Ultima imagine din acest set este de la potul la care se lucra:












user201

Ultima rundă de imagini.
Una peste alta mie îmi pare ok, ca și rută pentru mașini mici, dacă nu ai ghinionul să dai peste 2-3 tiruri în coloană. Oricum, vorbind de tiruri, am întâlnit un număr incomparabil mai mic de tiruri pe acest drum decât pe Valea Oltului. Poate asta se datora și faptului că era Sâmbătă, sau faptului că drumul are pe alocuri "ace de păr", dar din câte am văzut eu Valea Oltului pare a fi trecerea locul de trecere a munților pentru tiruri, cel puțin între Brașov și Sibiu.












mariansb

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell


ciprebbe

Exista parapete si mai mic de atat?


Asa ceva sunt montati intre sensuri la Ludus pe acele serpentine si nu in curba cum cred eu ca ar fi mai utili ci pe portiunile drepte.
Oare nu au montat si in curbe de frica tirurilor care le-ar distruge? pentru ca singura lor utilitate ar fi in cazul celor care vin pe coborare si se hazardau sa depaseasca peste linia continua.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

udar

^^^

astazi am avut si eu surpriza sa vad acesti parapeti in Vinga localitate intre Arad si Timisoara , ei sunt pusi intr-o curba foarte periculoasa unde au fost multe accidente, cei din zona cunosc poblema...........
nu stiu cand au aparut pentru ca de cand este A1 nu am mai mers pe el pana acum, poate bogdymol   stie cand au aparut..... ;)

mariansb

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

bogdymol

Cred ca pe la inceputul anului au aparut acei parapeti in curba de la Vinga, de pe DN69 Arad-Timisoara.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

udar

#851
ca la noi, este ceva stas pantru Romania............. >:(

http://www.youtube.com/v/myUlltnrU7Y

bogdymol

Va trebui in scurt timp sa fac o deplasare pana la Iasi. Care e cel mai bun traseu Arad - Iasi?

Multumesc!
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

FRS

In perioada asta a anului recomand prin Cheile Bicazului, doar ca nu e cel mai bun din punct de vedere calitativ

panda80

Quote from: bogdymol on June 08, 2013, 12:19:31 PM
Va trebui in scurt timp sa fac o deplasare pana la Iasi. Care e cel mai bun traseu Arad - Iasi?

Multumesc!

Probabil asa:
http://goo.gl/maps/PFKw7

Ai zona cu probleme Tg. Mures-Reghin si in zona pasului Petru Voda. In rest e drum bun (nu stiu totusi zona Tg. Neamt-Tg. Frumos cum e). Ai putea sa mergi si Sibiu-Brasov-Bacau-Iasi, dar ocolesti in jur de 70km.