Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

iuli

WOW... Nu am mai fost de ani si ani pe acolo dar arata impresionant!
Stiu pe cineva din Baia Mare care prefera sa ia trenul decat sa isi strice masina pe drumul ala.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Deci nu inteleg deloc insulitele acelea... chiar e singura metoda de a-i face pe soferi sa reduca viteza?!



Zona aia e mereu iarna sub zapada, polei... vizibilitate redusa... nu stiu daca nu cumva vrem sa reducem viteza si ne trezim ca bagam soferii in gard. Si din poze par si foarte inguste, un TIR cred ca se incadreaza destul de greu. Nu stiu ce sa zic...

In rest, reabilitarea arata foarte bine, multumim de poze!!! :cheers:

laurashgeo

Iar mesele si bancutele alea din parcare parca sunt puse de un regizor de la Camera ascunsa :) Cum naiba sa pui masa intre calea de rulare si parapet? Sau masa betonata e gandica ca opritor in cazul in care pierzi controlul si glisezi in parapetul ala?

sebba

insulitele alea's de tot rahatu' dar odata ce treci de mai multe ori prin ele le inveti si se pot lua lejer cu 70-80 km/h (cu Fabia, nu 911)
pe langa astea imi par facute aiurea unele sensuri giro, cu diametre f mici, mai ales ptr TIR-uri

am mai zis, la noi lucrurile se fac de mantuiala, sa fie la numar si la statistici... :(
ma uitam pe topicul celalalt, cu autostrazile vecinilor, si nu pot sa nu observ ce noduri "frumoase" au bulgarii (majoritatea, nu toate)
Sailing away! S/Y Haimana

iuli

Eu nu am nimic cu insulitele alea... Mi se par destul de OK. Cat am mers intre Brasov si Sibiu nu mau deranjat deloc, evident ca nu aveam viteza, la 90-110 e ok cu ele, si oricum sunt puse aproape de intersectii sau intrari in localitati unde oricum ai viteza mica, logic.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Sargon1806

Am mai vazut asa insulite si in Ungaria, pe drumul vechi dintre Szeged si Mako (mergeam pe el inainte sa continue cu M43). Bun, insulitele ca insulitele. Dar masuta aia cu scaunele chiar ma pune pe ganduri. Daca stie careva care este rostul ei acolo, sa-mi zica si mie. Ca nu-mi imaginez ca cineva ar opri acolo sa manance o rosie cu branza.

sebba

Sailing away! S/Y Haimana

coco.serban



Quote from: Ionut on January 26, 2013, 06:00:46 AM
Deci nu inteleg deloc insulitele acelea... chiar e singura metoda de a-i face pe soferi sa reduca viteza?!



Zona aia e mereu iarna sub zapada, polei... vizibilitate redusa... nu stiu daca nu cumva vrem sa reducem viteza si ne trezim ca bagam soferii in gard. Si din poze par si foarte inguste, un TIR cred ca se incadreaza destul de greu. Nu stiu ce sa zic...

In rest, reabilitarea arata foarte bine, multumim de poze!!! :cheers:

Sunt f bune, dar pe Brasov- Sibiu au o f mare problema...Bordura este una normala, cu un colt f mare, ar fi trebui puse cele curbe.In 3-4 ani am vazut poste 10 masini distruse din cauza lor...

stelian222

Aveti idee despre starea actuala(februarie) a DN24 Vaslui-iasi? Au aparut gropi? daca da sunt multe/mari? cum se circula? Multumesc!

MRS

Situatia drumului?
Pe scurt:
Mai bine ia trenul daca ai treaba la Iasi :)



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

DanCld

Acum o luna erau cateva zone refacute (fara marcaje) in apropiere de Vaslui; din pacate "tranzitiile" intre zone insemnau niste praguri destul de neplacute pentru articulatii si plombe. Dincolo de limita lucrarilor e carosabilul vechi destul de fisurat, totusi nu ceva de speriat dupa cate am mai vazut.

MRS

Azi nu mai e asa de bun  :lol:

S-a rupt de tot la Podul Inalt/Marul de Aur, apoi pana in Vaslui e ok... Vaslui e lumea a 3 la drumuri apoi de la Vaslui la Iasi e rau (pe scurt)
se lucreaza in multe puncte (Solesti, Satu Nou, Movila lui Burcel) pana la limita cu judetul Iasi... api drumul e un pic mai bun

S-a rupt destul de rau si toata zona Schitu Duca - Bucium....
Deci, mai bine trenul :)

:cheers:



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

stelian222

ok multumesc,  chiar nu ma asteptam sa ajunga asa, desi era oarecum previzibil.
probabil au gandit ca daca tot se reface drumul de la zero sa-l lase asa o vreme cum a fost si  Tutova-Crasna-albita

stelian222

#703
 Stie cineva (care are acces la informatii si cifre) daca DN2D Focsani-Tg. Secuiesc, esti prins anul asta in vreun proiect de rabilitare (sau mai bine zis de continuare a reabilitarii care se tot face de vreo 5-6ani?).
Ultima data cand era ministru Anca Boagiu promisese ca va da fondurile necesare, intre timp nu s-a mai lucrat nimic in zona.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe