[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Telvanni

Cateva detalii surprinse ieri"




































TVlad

#5251
Quote from: Telvanni on April 15, 2023, 04:34:26 PMCateva detalii surprinse ieri"




Stiti vorba: "A grinder and paint make me the welder I ain't"? :)

oc7avian

@TibiV Ai număr de pietoni neglijabil dacă construiești infrastructură ostilă ;) Parte din "strategia" de fluidizare a traficului.

TibiV

Filmare "la pachet" (Pasaj Berceni + statie M2 Arghezi) de la @adix , aka Alberto Costea: Pasajul Berceni - DNCB; Metrou Tudor Arghezi.13.04.2023

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alexandru_m

Sunt curios ce latime are trotuarul acolo unde sunt stalpi.

Telvanni

Quote from: alexandru_m on April 16, 2023, 08:32:07 PMSunt curios ce latime are trotuarul acolo unde sunt stalpi.

Daca te referi pe pasaj, sa stii ca nu e chiar ingust, nu mi s-a parut ceva incomod. Este suficient, oricum trafic pietonal nu va fi foarte mare.
Si da, acei stalpi arata de zici ca sunt second hand.

Ce nu mi-a placut mie a fost inaltimea balustradei. Are cativa cm peste 1m, stiu, asa e normativul (1m) insa mie tot putin mi se pare. Pentru o persoana inalta (si beata) poate fi periculos. As mai fi adaugat 10cm.

TibiV

Cat de mult te pot insela niste filmari facute in zile absolut atipice... :o

Este vorba despre urmatoarele doua filmari facute de Ionut Ivasca duminica, in Sfanta zi de Paste/Pasti.
Cand le vezi, te intrebi de ce a fost nevoie de toata "agitatia" asta, ca traficul pe DNCB este ca de un DJ amarat...  :lol:

1. Pasajul Berceni \ DNCB \ 16.04.2023

Apoi Ionut Ivasca devine foarte optimist privind inaugurarea pasajului Oltenitei. 14 zile?!?!(Da Doamne!) Poate Ivasca are ceva "inside information" despre darea in folosinta pe 1 Mai... Evident, cu mici lucrari "colaterale" neterminate (pasarela pietonala, de exemplu).
2. 14 Zile - Pasajul Oltenitei / Popesti-Leordeni / Itinera Spa. / Stadiul lucrarilor 16.04.2023
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Eact aceeasi senzatie de "N-are trafic, dom'le!" o da si filmarea lui @adix din Sambata Mare, fix inainte de Inviere: Pasajul Oltenitei - DNCB. 15.04.2023

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ultras_30

Nici o șansa sa dea in trafic mai devreme de 15 mai pasaj oltenitei,mobilizare slaba ,ploaie , bătaie de joc ,dimineața coada 4 km sa treci centura ,unde trebuie sa pună scara pietonala nu se face nimic ,trotuare neterminate ,sensul giratoriu de la danobiana nefinalizat ,sant curios dacă sant cu plățile la zi ca prea se trage de timp .

mirceaeliade

Daca e cineva cu o drona prin zona rog sa incerce sa filmeze aici:

https://goo.gl/maps/dzV82xBZ8s17uFXPA

De ceva saptamani s-a format o movila de (cred eu) balast si terenul pare decopertat, suspectez eu, pentru locatia viitoarei parcari de tiruri de pe lotul de 700m (cea cu termen parca anul asta).  Chit ca e o lucrare mica, la cum arata A0S3 s-ar putea sa fie esential mini-lotul asta ca sa iesi de pe A1 prin DNCB si sa ajungi la iesirea spre A0S2-A0S1-A2.

miahi

^Atat timp cat din A1 iesi in DNCB prin giratoriu din zona comerciala, indeferent ce fac pe DNCB spre Domnesti, nu va avea nici un efect.
Si cum pare ca CNAIR nu prea are niciun chef de munca in zona DNCB, asa o sa ramana pana termina AKTOR ...

ultras_30

Dimineața Irinel era in vizita la pasaj oltenitei , încă nu s-a laudat pe FB sa aflam noutăți legat de deschidere .
Azi au adus scara pietonala , in rest in afara celor de la verta tel slaba activitate .

TibiV

De la Ionut Ivasca: Largirea la 4 benzi - Centura Bucuresti Sud \ D.N.C.B \ 16.04.2023


Nu uitati ca filmarea a fost facuta pe 16 aprilie, adica in ziua de Paste...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Ionut Ivasca ramane optimist privind deschiderea pasajului Oltenitei: 10 Zile - Pasajul Oltenitei / Popesti-Leordeni / Itinera Spa. / Stadiul lucrarilor 20.04.2023


10 zile mi se pare exagerat... Scarile pietonale inca nici n-au aparut, mai au la santuri si la balastari...

PS
Filmarea a fost facuta la mijlocul saptamanii, joi, deci ambuteiaje la greu...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

poate deschid și termină ulterior, și la Domnești au mai rămas lucrări după deschidere, s-au asfaltat pe rând benzile de pe centură de la sol, parcă și acum se mai lucrează la amenajarea zonei șantierului... Acum mai depinde și de ploi, că în ultima vreme a fost cam imprevizibil, mai ales la partea cu balast e cam complicat, poate de aia nici nu au terminat. Oricum, mult nu mai e :)