Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

phb2

PS : à noter que Strabag n'a encore rien annoncé sur son site.

dorum

deci are doar 54km nu 58, iar tunelele vor fi de 9.7km bitub
mai aflam si noi ceva de p-afara... :)

stangabriel

Eu inteleg ca VSA a fost aleasa de comisie,nu ca deja se poate semna vreun contract. Dar oricum,la tipul acesta de licitatie,nu stiu ce sa contesti.

teocharis

Quote from: phb2 on December 20, 2013, 08:43:04 PM
La rémunération du consortium sera assurée sous forme d'une redevance annuelle versée par le concédant.


sa intelegem ca s-a baut deja palma pe redeventa, integral de la buget??

mda, aflam detalii din presa franceza halal tranparenta la autoritatile romanesti


rocklee

din spusele lui sova ...de la comarnic la ploiesti nu vor mai face autostrada ...vor amenaja dn1 la nivel de autostrada si o vor concesiona.... :o

dorum

#2435
cam complicat pt ca trece prin localitati...io zic ca odata si odata tot se va face pt ca traficul prin acele localitati va fi de cosmar....

Ionut

O prostie debitata de Sova. DN1 trece prin localitati, nu au cum sa-l faca "la nivel de autostrada". Ineptii... ah ca vor face un fel de drum expres, poate. Dar nici macar atat.

dr4qul4

Poate fi imbunatatit, cu toate trecerile denivelate, 2 benzi late, benzi adiacente prin localitati si parapeti pe toata lungimea dar va costa cat o autostrada noua si nu au cum sa-l concesioneze pentru ca tb sa asigure accesul la localitati.
In plus, cum un drum modernizat cu limita de viteza de 80-100 ar putea sa preia traficul de pe 3 autostrazi?

Sova are cam multe vise erotice.

Sau la el standardul de autostrada e centura brasovului ca asa a aparut la tv
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

rocklee

de unde va pleca mai exact autostrada din zona comarnic   :o...de unde va incepe lucrarea???

dorum

nu stiu sincer sa-ti spun exact de unde incepe autostrada in zona Comarnic...insa fi convins ca se va incepe lucrul pe toate fronturile, in special cu tunelele...bineinteles intai topo/geo serios in paralel cu organizarea de santier, apoi lucrari de arta/tunele/terasamente...

stangabriel

Din ultimele harti eu am inteles ca breteaua de intrare pe A3 va fi din Intersectia DN1 cu 101R ce vine din Breaza. Pana acolo Dn1 are 2 benzi late,ce merg lejer 2+1,deci nu de unde inca avem 2+2 veritabil. Acolo va fi problema.

rocklee

Quote from: stangabriel on December 21, 2013, 09:38:21 PM
Din ultimele harti eu am inteles ca breteaua de intrare pe A3 va fi din Intersectia DN1 cu 101R ce vine din Breaza. Pana acolo Dn1 are 2 benzi late,ce merg lejer 2+1,deci nu de unde inca avem 2+2 veritabil. Acolo va fi problema.

multumesc de explicati .....dar nu inteleg un lucru nu o puteau incepe de mai jos ..ce era un kmin plus sau in minus..tot asa o puteau duce sus la brasov pina in DN 1  care e 2+2...o descarca la cristian tot DN 73 sau in dn73B...CINE a facut proiectul nu stiu ..dar e cam asa si asa...pareria mea

nenea_hartia

#2442
Quote from: rocklee on December 21, 2013, 08:49:23 PM
de unde va pleca mai exact autostrada din zona comarnic   :o...de unde va incepe lucrarea???

Cam din zona asta.





rocklee

multumesc nenea-hirtia....multumesc   :D

Ionut

Incepe cu un tunel de 1 km... frumos... Va fi un spectacol autostrada asta, sper ca a treia oara sa fie cu noroc...