Harta calității drumurilor din România

Started by vancouver, August 22, 2013, 08:51:36 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Allex

Pe DN2F s-a turnat covor asfaltic numai pe portiunea dintre Limita de judet BC/VS si iesirea din Dragomiresti (aprox 8 km din 80). Desi este asfalt nou si marcaje complete nu s-au rezolvat toate denivelarile. Sa zicem ca aceasta se inscrie la limita in albastru. Dar restul DN2F ramane rosu cu foarte putine portiuni de galben. Gropi, denivelari, acostament macinat, lipsa marcaje, etc.

Se aude ca urmeaza sa se asfalteze zona Secuieni-Plopana. Sa vedem daca se apuca de ceva anul asta. Daca apar schimbari o sa scriu aici.
http://zdbc.ro/foto-se-asfalteaza-21-km-din-bacau-vaslui-prin-secuieni-si-plopana-o-portiune-este-deja-finalizata/
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

ciachi

DN2F are covor asfaltic nou de la intrare in com. Odobesti (BC) pina la iesire din com.Dragomiresti (VS) ......aceasta portiune de drum poate fi trecut cu verde pe harta.......marcajele rutiere sunt bune....din pacate nu-i pot da albastru deoarece au ramas denivelari multe, santuri de scurgere a apei nu exista iar indicatoarele rutiere sunt putine...........exista si un punct rosu pe aceasta portiune si anume podul aflat in reabilitare de la granita dintre BC si VS  la Straminoasa  (BC).   ieri 26.08.2017 am fost pe acest drum

ciachi

de la iesire din Dragomiresti(VS) pina la Blesca(VS) drumul este groaznic portiuni de sfalt minat alterneaza cu portiuni de balastru ... mai mult de a -2-a nu ai unde sa-i dai

Ciordescu

Salutare,
Haideti sa actualizam putin si drumurile de la fratii nostri moldoveni:

Cahul > R38 pana la intersectie cu M3 - verde, marcat, cateva zone cu denivelari (in oras dezastru)
M3 intersectie cu R38 > Chisinau - verde ( ar merge chiar albastru dar mai sunt unele zone in care se toarna strat de uzura si lipsa marcaje)
Balti-Falesti-Sculeni - rosu (dezastru total)

rizzuh

#1534
DN55 este iar in reabilitate. Unele portiuni (parca Sadova - Listeava) sunt avansate, se lucreaza la rigole, imi place cum va arata drumul. La restul merge mai greu. Ar trebui pus pe harta galben/albastru.

DN55A Bechet - Ostroveni este in curs de asfaltare, insa doar asfaltare, se simte valurit stratul nou de asfalt, deci nu au facut nimic cu fundatia, au turnat direct peste drumul vechi. Ar trebui pus galben/verde pe harta.

Pe DN65 se asfalteaza intre Pitesti si Cerbu, inca nu sunt marcaje. Este distractie la urcare, unde sunt 2 benzi pe sensul care urca... ma rog, erau :lol:

Ar trebui trecut pe harta si DJ 551B (fostul DC3), Listeava - Ostroveni. Cine merge dinstre Craiova catre satele dincolo de Ostroveni nu va tine DN55 pana la Bechet, este mai bine pe acest scurt drum (are 2-3 km). Este de galben (denivelari, dar nu are gropi).

mihail75

Vin cu noutati de pe un drum national secundar mai putin batut. E vorba de DN 2N, Dumbraveni-Vintileasca (jud. Vrancea), care trebuie retrogradat la galben. In afara sectorului de inceput (cca. 6 km), care e ok,  restul drumului s-a degradat mult, in special datorita alunecarilor de teren. Am intalnit numeroasa portiuni de asfalt intrerupte, cu pietris (una chiar de 100 m), sau cu circulatie doar pe o banda, precum si zone cu denivelari majore, unele cu diferenta de nivel de 10-15 cm, un adevarat pericol pentru cei neatenti. Nu se lucreaza la drum, care a fost reasfaltat acum vreo 4 ani din ratiuni electorale, fara sa fi fost insa consolidat. Marcajul este aproape sters. Daca tot se face update la harta eu zic sa il treceti cu galben, l-am facut pana la capat si aceasta e realitatea de pe teren.

rizzuh

Din ce spui tu ar trebui sa fie rosu, nu galben.

vancouver

DN12C

Quote from: Ionut on August 15, 2017, 07:43:49 AM
Am fost până la urmă pe DN12C Gheorgheni-Bicaz Chei. Este o salată cu de toate drumul. Porțiuni albastre (scurte ce e drept), combinate cu verde și mult galben și chiar roșu în vreo 5 zone unde fuge terenul.

Gheorgheni plus 5 km - galben
Iesire Gheorgheni plus 5 km - galben verde
Următorii 7 km - verde albastru (reabilitat); per total verde cu porțiuni albastre
Următorii 7 km - galben până la intrarea în Lacu Roșu
De la intrare Lacu Roșu și până la ieșire - galben
De la ieșire Lacu Roșu, porțiunea cu Cheile Bicazului până la Bicaz Chei - verde cu porțiuni albastre (reabilitat) dar si cu portiuni galbene

Faceți voi media. Un ghiveci de drum.
Per total este practicabil. Nu este rosu. Ar putea fi galben per total ca să te facă atent. Dar clar este practicabil.  Trebuie să ai grijă la acele zone unde sunt gropi mari de la alunecări. Sunt și multe, multe zone foarte ok.

O sa iau acest review ca fiind cel mai serios de pana acum legat de DN12C - si care de altfel imi confirma si parerea mea personala despre acest drum (am parcurs Bicaz-Lacu Rosu in vara 2016). Au fost voci in iarna care au cerut insistent culoarea rosie prin Lacu Rosu si zona de chei, de ex. vladb in postarea din 03.04.2017.

Sper asadar sa incetam ping-pongul de culori pentru acest drum. Evident ca exista zone mai rele - pesimistii le vad numai pe acelea - si zone mai bune - sar optimistii ca se poate chiar si albastru. Si evident ca prin chei dupa iarna apar cateva gropi, ulterior peticite.

In final voi pune verde + galben. Astfel:
- iesire din Gheorghieni si cativa km - galben
- urcare spre Lacu Rosu - verde
- trecere prin Lacu Rosu si inceput serpentine spre Bicaz - galben
- trecere prin cheile propriu-zise si mai departe spre Bicaz - verde
- intrare in Bicaz - galben
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

gabieny

As vrea sa ajung pe Transrarău dar din informatiile culese se pare ca DN 17B,intre Vatra Dornei si Chiril ar fi foarte prost,daca poate cineva care a fost recent pe acolo sa imi dea cateva lamuriri despre starea reala a drumului,multumesc!

Levente

Poate cineva sa-mi dea amanunte despre starea drumului DN19B Suplacu de Barcau - Marghita - Sacueni.
Pe harta apar segmente cu rosu. Cat este de circulabil acest drum, sau sa aleg varianta Gilau-Oradea?

Multumesc pentru raspuns.

Levente

pasadia

Marcaje sterse sau lipsa, valurit, multe petice, proasta semnalizare. Foarte putin trafic, nu foarte multe sate, cam multa iarba care mascheaza virajele (asta daca nu au cosit-o in ultimele saptamani). Se poate parcurge in regim de 70-80km/h dar cu multa atentie la eventuale gropi sau zone cu denivelari.

Una peste alta, daca sunt in Gilau si vreau sa ajung in Oradea atunci plec pe Huedin si nu pe Zalau / Surplacu. Oricat de lenta ar fi traversarea Alesd-ului si oricat de enervante bordurile de prin satele dinspre Huedin, tot e mai placut pe asfalt bun, proaspat, cu marcaje normale.

mihail75

Quote from: rizzuh on August 28, 2017, 10:16:44 PM
Din ce spui tu ar trebui sa fie rosu, nu galben.

Prima jumatate (cea dinspre DN 2) galben, a doua jumatate da, rosu.

Dan74

Quote from: gabieny on August 30, 2017, 10:15:11 PM
As vrea sa ajung pe Transrarău dar din informatiile culese se pare ca DN 17B,intre Vatra Dornei si Chiril ar fi foarte prost,daca poate cineva care a fost recent pe acolo sa imi dea cateva lamuriri despre starea reala a drumului,multumesc!
De ce nu mergi de la Vatra Dornei pe Mestecanis - Pojorita si la dus si la intors? Pe partea dinspre Pojorita Transraraul e ok, pe partea cealalta drumul e ingust.
Acum 2 ani am mers la manastirea Rarau si de la intersectia cu drumul spre cabana pana la manastire cu greu am reusit sa trec pe langa masinile ce veneau din sens opus.

Daniel_C

#1543
^
Am fost acum o luna pe traseul vatra Dornei - Mestecanis - Pojorata - cab. Rarau (si varful Rarau, pe jos de la cabana) si confirm ca este foarte bun.

gabieny

ideea era sa nu ma intorc pe acelasi drum dar cred ca asa voi face ,merg pe Vatra Dornei -Mestecanis-Pojorata,traversez Transrarau si ma intorc pe acelasi drum,vreau o excursie placuta nu una cu nervi din cauza drumului!