Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 8 Guests are viewing this topic.

Ionut

Hm, nu prea creste terasamentul la capatul dinspre Lidl. Au incetinit ritmul sau mi se pare mie? Sau acolo mai sunt chestii de facut? Ar trebui sa bage grupa mare la terasamente, nu vor mai avea mult timp...

alinuttt

Și mie mi se pare că au scăzut nivelul în ultimele săptămâni. Probabil s-au împăcat cu ideea că e imposibil de finalizat tronsonul în 2019. Au destul timp până termină Straco la Chețani.

Ionut

A3, Bors-Biharia. De azi. Doar 3 cadre. Se asterne balast stabilizat.






horatiu.cosma

Foarte bine se mișcă Selina, mai că mi-aș dori să câștige apelul în fața lălăiților pe Biharia-Chiribiș  :D. La Astaldi probabil umplutura aia de 4 metri nu e pe drumul critic, în 2 săptămâni sunt sus dacă e cazul.

GDPR

Selina s-a miscat foarte bine si pe DN76. Am fost pe acolo de doua ori in vara lui 2017, inclusiv duminica, si munceau ca nebunii, mult peste UMB.

infraAdi_ro

maine va fi cucu la Biharia- Bors in vizita...care  este din zona poate merge sa-i puna niste intrebari:)Trameco-Selina se misca bine intradevar la autostrada....au promisiuni ca vor castiga si Biharia-Chiribis pana la sf anului...dar pe DN 76 Oradea-Hidiselu au cam stagnat,criza de oameni.
Romania are un viitor doar daca are prezent!

the_northpole

#21636
intrebare stupida. vine vreun podeț/viaduct pe raul aries(bănuiesc ca da)? după poze satelit 2019, nici măcar nu sau apucat de el. stie cineva cum este pe teren. daca nu este nici măcar început slabe șanse sa termine in 2020.
https://www.google.ro/maps/@46.5206671,23.915332,1427m/data=!3m1!1e3?hl=ro

voicul

Cred ca vor fi iertati, numai sa termine inainte ungurilor.
Selina se misca bine, dar cam asta e capacitatea maxima. Daca erau 15 km lucrurile aratau altfel.

Ciprianul

Selina are foarte multe lucrari in Oradea. Sigur isi mobilizau oamenii pe santierul Autostrazii daca era mai lung tronsonul.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

razvan96

Trameco, Drum Asfalt si Drumuri Bihor, adica cele 3 companii din grupul Selina, au obtinut foarte multe contracte in ultima vreme, daca nu gresesc au undeva la 40 de contracte in derulare.Pare ca s-au intins prea mult, dar au facut-o pentru ca nu erau siguri ca vor castiga unul din cele 2 loturi lungi de pe Suplacu-Bors.Sa vedem de unde vor lua resursa suplimentara pentru Varfurile-Stei, pasaj Berceni si probabil Chiribis-Biharia.

Ionut

Nu înțeleg de ce sunteti voi convinsi/ aproape convinși ca Selina va câștiga Chiribis-Biharia. Nu zic, e posibil, dar eu nu as paria pe ei, ci pe STRABAG. Vom vedea.

Ciprianul

Ionut eu nu pariez pe Trameco. Dar il stiu pe Rus si stiu ce incapatanat e. Asta e asa ca o moft pentru el si sigur un lot va castiga. Acum ce va fi mai departe vom vedea. Oricine va castiga numai sa isi merite castigul in mobilizare si seriozitate.
Trameco si a cam dus la bun sfarsit angajamentele. Vom vedea....
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

Ionut

Păi de cand este nivelul de încăpățânare al proprietarului criteriu de atribuire la licitație? Păi dacă e asa, poate vin niște întrebări și căutări din partea DNA. Zic. Asta daca mai exista organe de control în tara asta.

Ciprianul

Ionut problemele lui cu DNA sunt ale lui. Noi cei din zona stim cat de serioasa e Selina.
Acum sti cum e.....toata buba e la CNAIR dar sti tu mai bine treaba asta. Eu personal consider Selina o firma serioass si cei care sunt din Bihor cam pot confirma asta.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

NGC

^^^

"Proiectare si executie pentru finalizarea Autostrazii Brasov - Tg. Mures - Cluj - Oradea, Sectiunea 3C: Suplacu de Barcau – Bors (km 4+200 - km 64+450): Lotul 1 - Subsectiunea 3C1: Suplacu de Barcau - Chiribis (km 4+200 - km 30+550); Lotul 2 - Subsectiunea 3C2: Chiribis - Biharia (km 30+550 – km 59+100); Lotul 3 - Subsectiunea 3C3: Biharia - Bors (km 59+100 – km 64+450)"

Quote from: NGC on August 23, 2019, 10:58:57 PM
Quote from: NGC on June 25, 2019, 10:23:09 PM
Quote from: cristi767 on June 12, 2019, 08:50:32 PM
QuoteLotul 2 – Subsectiunea: Chiribis – Biharia km:

-  castigatorul contractului este Asocierea TRAMECO SA – VAHOSTAV -SK, a.s. – DRUMURI BIHOR SA – DRUM ASFALT SRL – EAST WATER DRILLINGS SRL;

Dupa cum era de asteptat, STRABAG a contestat pentru lotul 2.

Avem acum decizia oarecum neasteptata a TB.

22.08.2019

Quote
Tip solutie: Respinge cererea
Solutia pe scurt: Respinge cererea reclamantei de acces la documentele dosarului achizitiei. Admite exceptia inadmisibilitatii. Respinge cererea ca inadmisibila. Cu recurs în termen de 10 zile de la comunicare. Cererea de recurs se depune la Tribunalul Bucureşti - Secţia a II-a Contencios Administrativ şi Fiscal. Pronunţată azi, 22.08.2019, prin punerea solutiei la dispozitia partilor de catre grefa instantei.

Problema se va transa cel mai probabil la CAB.

Cum ziceam, va trebui sa asteptam sa vedem ce decide CAB, pentru ca, dupa cum era de asteptat, STRABAG a facut recurs.