[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

GDPR

Da, monteaza rosturile, am vazut si eu in seara asta. Partea buna e ca nu au oprit lucrarile.

v46is

DNCB de la intersectia cu Prelungirea Ghencea/ Domnesti pana aici la Poligonul de trageri de la Domnesti este reasfaltata pe ambele sensuri. (GPS)


Lucrari frezare si reasfaltare DNCB intre Poligon Domnesti si intersectia cu A1 (GPS)


Lucrari frezare  DNCB intre Poligon Domnesti si intersectia cu A1 (GPS)


Lucrari frezare  DNCB intre Poligon Domnesti si intersectia cu A1. Doar nopatea se assfalteaza. (GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

horatiu.cosma

Pilele 6 și 7 de la pasajul Chitila:




Au început activitățile de proiectare la Mogoșoaia cu studiul geotehnic:



GDPR

^Ei, acu' se vede clar ca largesc bretelele de acces pe pasaj.  :cheers:

TransitGuy

#2104
Astăzi in jurul orei 13 la pasajul Mogoșoaia.



NGC

"Largire la 4 benzi a centurii rutiere a Municipiului Bucuresti Sud intre A2 km 23+600 si A1 km 55+520" - Lot I: Amenajare nod rutier CB - DN4 (Oltenita) km 29+500 - km 33+190;Lot II: Amenajare nod rutier CB - DJ401 (Berceni) km 33+190 - km 35+600"

Va mai aduceti aminte de discutia asta de anul trecut? :lol:

Quote from: NGC on November 29, 2017, 06:50:45 PM
Quote from: NGC on August 31, 2017, 10:47:43 PM
Quote from: NGC on May 17, 2017, 07:45:23 AM
A fost lansata astazi licitatia "Largire la 4 benzi a centurii rutiere a Municipiului Bucuresti Sud intre A2 km 23+600 si A1 km 55+520" - Lot I: Amenajare nod rutier CB - DN4 (Oltenita) km 29+500 - km 33+190;Lot II: Amenajare nod rutier CB - DJ401 (Berceni) km 33+190 - km 35+600".

Valoare estimata lot 1: 216.682.448,01 RON fara TVA
Valoare estimata lot 2: 179.286.280,21 RON fara TVA

FIDIC: Galben
Termen depunere oferte: 04.07.2017

Avem ofertanti si a inceput etapa de evaluare tehnica (+ DUAE).

Noul termen pentru evaluarea ofertelor este 12.11.2018. Initial era 25.09.2017. E vreo graba? :D

Quote from: Ionut on November 29, 2017, 06:51:54 PM
Wait, what?! S-a amanat pana pe 12.11.2018? Serios?

Quote from: NGC on November 29, 2017, 06:54:39 PM
Foarte serios.

Quote from: Ionut on November 29, 2017, 06:58:41 PM
Ăștia cred ca si-au propus sa ne dea cât mai multe motive să facem poziții...

Quote from: NGC on November 29, 2017, 09:26:24 PM
Corect este 12.01.2018. Acum la lotul 2 apare asa si probabil ca se va corecta pentru lotul 1.

Ei bine, pentru lotul 1 nu au mai corectat si au lasat sa treaca timpul. Intamplarea face ca intre timp am trecut de 12.11.2018. :lol:

Noul termen pentru evaluarea ofertelor pentru lotul 1 este 15.01.2019 si oficial suntem din 30.01.2018 incoace tot in etapa de evaluare financiara. Cum ziceam, nici o graba, nu-i asa? ;)

tom_sawyer

De ce stau 1 an de zile in evaluare financiara? Sunt contestatii?

GDPR

Intre timp s-a redeschis circulatia pe 4 benzi pe pasajul vechi de la Chitila. Nu au montat profile, ci au astupat rosturile cu asfalt, probabil provizoriu. Pe sensul spre A1 cred ca asteapta primavara ca sa lucreze la rosturi. In rest, au mai facut niste lucrari minore de asfaltare la nivel de binder: racorduri drumuri tehnologice de pe cele doua maluri ale Dambovitei, refugiile de autobuz de langa Rompetrol, banda de decelerare de la intersectia cu strada spre groapa de gunoi, largirea curbei dintre Dragomiresti si fostul Meva pe sensul spre Chitila.

panzer

Acum ca se pregatesc sa trimita la UE ambele ring-uri nici sa nu va asteptati la nimic concret.
Abia dupa ce spun aia ok o sa vedem cate ceva. Nici de chinezii de pe DN2-A2 nu se mai stie nimic de atata timp.

Ma mir ca nu au pus si Mogosoaia pe hold.

Ionut

Corina Creţu demască minciunile PSD: Centura Capitalei nu a ajuns la Comisia Europeană, magistrala de metrou M6 nu s-a aprobat

,,Să spui că s-a aprobat M6 când nici acum nu e aprobat şi s-au dat cred că trei comunicate de presă de către Ministerul Transportului că e aprobat... Nici acum nu e aprobat M6! Centura Bucureştiului (...) Să spui în guvern, televizat, în direct, că Centura Bucureştiului e la Comisie? Nu e primită Centura Bucureştiului la Comisie. Noi nu avem sub analiză decât acest M6, care este sub analiză... metroul de la Gara de Nord la aeroport", a spus comisarul.

Adevarul

voicul

Protest pe şoseaua de Centură a Capitalei. Peste 100 de persoane, nemulţumite de traficul infernal, cer construirea unui pasaj rutier

Aproximativ 100 de persoane protestează, sâmbătă, pe şoseaua de Centură a Capitalei, la intersecţia dintre şoseaua Berceni şi Drumul Judeţean 401, acolo unde traficul rutier se desfăşoară, zilnic, cu greutate în lipsa unui pasaj rutier. Oamenii condamnă nepăsarea autorităţilor faţă de problemă.

,,Lipsa acestui pasaj provoacă un trafic infernal în fiecare zi. De ani de zile, Compania Naţională de drumuri trebuia să construiască acest pasaj. Zilnic, traficul se desfăşoară pe o bandă pe sens", a declarat Alexandru Vâlvoi, membru fondator al Asociaţiei România Fără Gropi, citat de Mediafax.



Manifestarea este organizată de asociaţia menţionată şi, potrivit membrului fondator, la protest se află aproximativ 100 de persoane, după cum informează tot Mediafax. Vâlvoi mai spune că în zona respectivă există zilnic conflicte între şoferii prinşi în trafic.



Citeste mai mult: adev.ro/pic5dg

Horațiu 87

VIDEO - Intersecţia dintre Centura Capitalei şi Șoseaua Berceni, blocată de protestatari. Oamenii se plâng că traficul a devenit cel mai mare coșmar

Bucureştiul e un oraş în care, pur şi simplu, nu se mai poate circula. Cei care stau la periferie ajung să piardă 3 ore pe zi doar cu drumul către serviciu şi spre casă. Câteva sute de oameni au blocat, în semn de protest, intersecţia dintre Centura Capitalei şi Șoseaua Berceni. Chiar şi şoferii care au avut de suferit s-au solidarizat cu ei.

Pentru locuitorii comunelor Berceni și Vidra, traficul a devenit cel mai mare coșmar. Toți pleacă de acasă cu noaptea în cap să ajungă la o oră decentă la serviciu. Distanța pe care o au de parcurs de la casele lor până la cea mai apropiată stație de metrou este de aproximativ 6 kilometri.

Protestatarii vin și cu soluții pentru autorități: construirea unui pasaj, amenajarea a două drumuri de acces, fluidizarea traficului la orele de vârf și înființarea stației de metrou Centura Sud Berceni, cu parcare.

În cele două ore, cât a durat protestul, din 15 în 15 minute se adunau în intersecție pentru câteva minute, astfel încât să blocheze traficul. Așa că șoferii care au traversat Centura astăzi s-au confruntat și ei cu problemele pe care le reclamă protestatarii zilnic. Și au arătat înțelegere.

Compania de Administrare a Infrastructurii le recomandă șoferilor nemulțumiți să mai aibă răbdare cel puțin doi ani jumătate.

Centura Capitalei a fost în ultimul timp motiv de contre între Primăria Capitalei și Compania de Administrare a Infrastructurii.

Potrivit celui mai recent studiu internațional, Bucureștiul este pe primul loc în Europa și pe al treilea în lume la blocaje în trafic.

http://stiri.tvr.ro/intersectia-dintre-centura-capitalei-si---oseaua-berceni--blocata-de-protestatari--oamenii-se-plang-ca-traficul-a-devenit-cel-mai-mare-co--mar_838386_video_181859.html?fbclid=IwAR0DgqctZ8y5x00Qdr4_bbglg1JiIuXzYsrLU-uULK3e9TeucsMNvbRiudA#view

dr4qul4

Azi, pe la ora 14, in rondul de la Mogosoaia, 3 muncitori mestereau la ceva cabluri (cred electrice). Erau exact in scuarul din mijlocul centurii, spre Otopeni.
Stalpul cu reclama de la benzinarie e de vreo 2 saptamani (cel putin) jos.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

panzer

Inca 2 ani de acum incolo ne vom uita numai la Mogosoaia si la Domnesti. Si avand in vedere complexitatea si capacitatea constructorului cred ca la Mogosoaia va merge mai repede.

Nu avem nici un coleg din Domnesti sa ne tina la curent? La Mogosoaia cand o sa inceapa o sa fac eu un ocol.

Ionut

Ma duc eu la Domnesti dar nu avem ce sa vedem. Doar demolari. Nu avem AC. Poate prin aprilie sa inceapa ceva, cel mai devreme. Mai curand luna mai...

O sa avem si pasajele Berceni si Oltenita de urmarit si extinderea DN2-A2. Dar la fel, nu prea curand. Pe astea 3 obiective nu avem contracte semnate.