Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 16 Guests are viewing this topic.

carutasul

Ce o însemna p.Chr ? post Christos sau pre ...? Eu știu de îC și dC sau pe vechi ien și en sau la englezi bc și ac, dar pChr nu știu când e :)  Secolul 6 după Christos e interesting că e din "epoca disputată" ca să zic așa...

survola

#9556
Înseamnă "post Christum".
Antonimul ar fi "ante Christum". - a. Chr.

george99

Am revenit cu noutati despre 𝗟𝗼𝘁𝘂𝗹𝘂𝗶 3 𝗡𝗼𝗿𝗱, vin in aceasta seara si cu dovada, niste filmari.
Din pacate nu este extraordinara miscarea in santier, dar ea exista totusi. Practic ce am filmat data trecuta erau clar doar cercetari arhelogice care s-au finalizat cred, undeva inainte de 1 martie. Spun "cred" din cauza ca nu a mai aparut nimeni in acea zona de atunci si pana azi.
In schimb, in zona viitorului nod cu DN2 la Afumati chiar exista miscare, o sa vedeti in filmari :)

george99

#9558

filmat azi la ora 14

george99

#9559

al doilea filmulet;
dupa cum se poate observa unde este plasata organizarea de santier, pare ca obiectivul este finalizarea nodului cu DN2, respectiv conexiunea cu bucata muzeu din Lotul 2 A0 Nord(UMB), nu si mai deparate spre celalalt capat al nodului(Pantelimon) sau macar pana la acea zona cu cercetarile arheologice, unde va "subtraversa A0 DJ300

mike_us

@george99 Mulțumim pentru filmări. Ce bine ca s-au apucat chiar si așa timid. Pina la urma sunt doar 2 km si un pic in câmpie nu ar trebui sa le ia mai mult de 12 luni.

george99

cu placere
sa speram ca nu dureaza mai mult de 12 luni conexiunea respectiva; oricum, voi urmari progresul si mai vin cu filmari

danutzu_1069

@george99, multumim pentru filmari, si asteptam actualizari...  Te încurajăm sa exersezi zborul cu drona si sa "furi" tehnica de pilotaj de la ăi mai "bătrâni"  :)


Doar eu am văzut foreza aia care se "naște" in șantier?
Asta chiar este un semna bun

george99

da, imi cer scuze pentru tehnica, tot timpul sunt in graba si de aici si calitatea lasa de dorit; o sa incerc sa cresc calitatea tehnicii filmarilor :)
am trecut dimimineata inainte de ora 8 pe la acel nod cu DN2 Afumati si era activitate intensa pe ambele parti ale DN2, iar foreza da, este acolo, au adus si fierul necesar pilonilor respectivi
nu stiu inca cine este subcontractorul sau subcontractorii, dar aflam; treaba e ca sunt actiune si asta conteaza cel mai mult

service4

stim cine construieste podul peste DJ601A Joita - Dragomiresti? intreb pt ca eu nu am gasit exact si am citit un coment dat de dl secretar Scrio pe fb unde spune ca cei din Ciorogarla, Dragomiresti sau Joita au acces la AO/A1 pe acel pod, eu nu am vazut acolo bretele sau ceva asemanator

"nu vor avea acces direct in nodul rutier dintre autostrăzi ci prin intermediul drumului judetean dintre Joita și Dragomiresti"

voicul

@george99 noi suntem bucurosi si de filmari asa, pentru ca intradevar nu castiga un Oscar, dar fata de nici un video, e mult mai bine. Si desi intotdeauna se poate mai "artistic", informatia ai capatat-o foarte bine.
+ efortul (timp, bani si nervi) e de apreciat.


GIV

^da! nu stiu cum pot fi unii pretentiosi cand primesc informatii asa de valoroase pe gratis. multumim inca o data @george99

pasadia

^^^Harta API iti spune ca podul e inclus in lotul Aktor, nu la Pizzaroti. Dar nu are nici o importanta cine sau cand il va construi. Locuitorii din zona cred ca vor avea acces (cel mai usor) mergand pe DC 147 si DC149 si intrand in A1 pe la nodul Bolintin Deal. Iar din A1 intri apoi in A0 fie spre nord, fie spre sud.

Alternativ, spre nord, ar putea folosi DJ602 si DN7 pentru a intra in A0 in apropiere de Chitila.

danutzu_1069

@GIV, @voicul , mai citiți încă odată ce am scris eu, dar asta după ce va calmați,.... si poate o sa înțelegeți ce am scris.

Apropo de pasajul .... de la granita dintre loturi, nu știu daca si rampa nordica este la Aktor.... Cred ca trebuie "răscolit" prin hârțile de la licitație..
Pe harta API (implicit si pe harta sursa, OSM) se pare ca rampa "aparține" de lotul 1 nord... si cred ca este 100% corect.
Bizar, nu?

GIV

segentul chinezilor pana in dn2 in cat timp s-ar da gata in cel mai optimist scenariu, mobilizare exemplara gen strabag la chetani? ca sa putem compara in cat timp putea fi gata si cand il deschid