Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 7 Guests are viewing this topic.

Hercule

#9825
^
Poate duminica dimineata gasesc putin timp (suntem prinsi cu festivitatea de terminare a liceului). Ar fi super daca ai ceva informatii ca sa mergem direct. Pentium, esti amator?
Deșteaptă-te române!

pentium10

Am GoPro4 si Skoda Octavia 2, nu am drona. Colegii mei de la inmures.ro au drona, dar sunt ocupati cu campania lui Dan Masca. Sunt si level 3 si FB admin pe Waze.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

ciprebbe

Organizarea de santier Strabag. E forfota mare, azi e termenul.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

pentium10

#9828
despre santier Strabag au fost postate poze cu cateva pagini anterior.
aici http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=6.msg117960#msg117960

ce altceva se mai doreste?
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

kernell

Trebuie sa se intimple ceva deosebit pe santierul de la Tg Mures ???

ciprebbe

#9830
A crescut simtitor numarul de utilaje.

Si PREMIERA de pe lotul GEIGER ( Orga-Iernut)

Arheologia



Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

NGC

MT a emis autorizatia de construire pentru lotul 2 Ogra - Ungheni.

01.06.2016: "LOTUL 2 UNGHENI-OGRA, km 4+500 – km 14+605 din investiţia AUTOSTRADA TÂRGU MUREŞ – OGRA ŞI DRUM DE LEGĂTURĂ"

GO STRABAG, GO!

horatiu.cosma

Si azi e si ordinul de incepere al lucrarilor  ;).

ciprebbe

tic tac, tic tac,  31 mai 2017 pt finalizare

Eu v-am avertizat de dim sa va pregatiti aparatele foto :p .
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

raulbogdan23

Pe celelalte loturi de pe Campia Turzii - TGM cum stam?
Parca a fost emis ordinul de incepere al lucrarilor si pe restu loturilor.
Acordul de mediu a fost aprobat?


NGC

^^^ Pe cele 3 loturi din Campia Turzii - Ogra ordinul de incepere a fost dat in 04.05.2016, dar inca nu avem AM si nici AC.

bogdix

Quote from: ciprebbe on June 01, 2016, 08:58:58 AM
Quote from: Ciprianul on June 01, 2016, 12:39:46 AM
E vorba ca în Iunie va mișcă ceva Corsan. Am vb ci primarul de la Suplac și așa mi a zis el.

Crede-ma ca sursle de aici sunt peste ce poate sa stie orice primar din orice localitate.
As zice ca "procentul de reziliere" trece de 50% si  creaste vertiginos. Doar o minune (garantie bancara) mai poate salva acest proiect.
Nici un beneficiar "intreg la cap" nu le-ar acorda avansul in conditiile astea mai ales dupa episoadele cu Impregillo.
Eu cred ca iarasi ne grabim cu afirmatii inainte sa stim lucuri concrete:
- au obtinut avizul CTE-CNADNR pentru Proiectul Tehnic ?
- au autorizatie de Construire ?

Daca conditiile de sus nu sunt indeplinite cum sa se apuce de treaba ?

alecu26

O sa-mi schimb semnătura.  E evident ca termenele sunt mai mult decât nerealiste. UMB e în pericol sa nu termine nici măcar în 2017 iar Aktor trebuie sa se chinuie sa termine chiar sin 2018.
O sa cer prin semnătura rezilierea cu Pizzaroti și corsan.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

TibiV

Quote from: horatiu.cosma on June 01, 2016, 05:49:23 PM
Si azi e si ordinul de incepere al lucrarilor  ;).

Esteeee !
http://www.cnadnr.ro/docs/comunicate/1_Comunicat%20CNADNR%20SA%2001.06.2016%20ref.%20Ordin%20de%20Incepere%20Lucrari%20autostrada%20Tg.%20Mures-%20Ogra,%20Lot%202,%20Ungheni%20-%20Ogra.pdf

Quote
Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România anunță că astăzi,
01.06.2016 a fost emis Ordinul de Începere a Lucrărilor pentru ,,Execuţie lucrări realizarea
Autostrăzii Braşov - Târgu Mureş - Cluj - Oradea, sector 1C Târgu Mureş - Ogra Lotul 2:
Ungheni – Ogra"
în lungime de 10,105 km.

Contractul de Tip Fidic Roşu (Execuţie Lucrări) a fost atribuit în urma finalizării
procedurii de achiziţie publică (licitație deschisă), Asocierii SC Strabag SRL - SC Straco
Grup SRL și are o valoare totală de 251,349,460.28 lei fără TVA.

Contractul a fost întârziat până la această dată din cauza neexproprierii terenurilor din motive
independente de CNADNR. Pentru întocmirea documentaţiilor necesare exproprierii
terenurilor, CNADNR s-a lovit de lipsa documentelor de proprietate şi identificarea greoaie a
proprietarilor terenurilor supuse exproprierii din cauza lipsei planurilor parcelare, a suprapunerii
de proprietari pe aceleaşi terenuri, etc. Odată cu emiterea Ordonanței de Urgență a Guvernului
nr. 7/2016 pentru accelerarea implementării proiectelor de infrastructură de transport
transeuropean, s-a reuşit scurtarea termenelor pentru obținerea avizelor, autorizațiilor și
acordurilor necesare construcției infrastructurii de transport, între care menţionăm şi sectorul
de autostradă de mai sus.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cutter

O bornă de acolo de pe autostradă ar trebui să poarte numele Horațiu Cosma. :)