Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 21 Guests are viewing this topic.

Dragos Sebastian

Intrarea spre Izvin , lot 2 Timisoara - Lugoj.
Poze facute la 12:30 , se lucra destul de intens .






stangabriel

Multumim de pozele din vestul tarii. Chiar isi doresc finalizarea anul acesta.

dragos.popescu

Gafă incredibilă a CNADNR - Pe unde s-au gândit să construiască autostrada Sibiu – Pitești!
http://goo.gl/1D2uBB

dr4qul4

nu e nici o gafa. este ceva absolut normal sa se ia in considerare toate variantele.
nu se refera la autostrada in sine, ci la drumul de legatura cu Rm Valcea.

Ar putea sa foloseasca maxim ultima bucata, cea dintre topolog si rm valcea, pt un drum cu 1 banda pe sens. Dar cred ca vor face un viaduct la Piatra pe actualul DN si asta va fi tot.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024


TibiV

dragos & dr4qul4...

Articolul este o prostie, si vine cu 10 zile mai târziu.
S-a discutat deja pe larg pe forum.
Detalii gasiţi aici:
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=9.msg81039#msg81039
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

reed

#22431
^

Din cate stiu eu erau ceva alunecari de teren pe acea linie de cale ferata.Vazusem un reportaj foto acum ceva timp ce celalalt forum.In principiu de ce nu,insa nu vreau sa stiu la ce s-ar ajunge daca s-ar pune in practica la noi.Nu prea se respecta nici proiectele de la 0.

radutm

Cateva comparatii intre doua vizite facute la distanta de 2 luni si jumatate:
19 aprilie 2015/05 iulie 2015
Sanovita:


Topolovat:




Recas:
cont inchis

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Quest

Quote from: Quest on July 05, 2015, 02:00:06 PM
Multumim Radutm !
Au mai inaintat. (...)
Oare cum stau la pasajul de la km 57+817 (intre Recas si Izvin) unde la filmarea lui Eurocopter din 14.06 se vede ca nici macar pilonii nu sint ridicati...
(...)

Pasajul cu pricina e aici  Probabil ca e un DL la nord de Izvin.
Common sense will get you far !

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Ionut

^ E un articol pentru care m-a contactat Traian Deleanu de la Turnul Sfatului.

mishu77

^
Titlul articolului este cam futurist, in 6 (sase) ore de la Sibiu la Viena este imposibil chiar si pe autostrada, realist ar fi 7-8 ore. Dar poate autorul a vrut sa forteze putin nota cu acest titlu.

dr4qul4

a facut un calcul simplu: 790 de km / 130km/h.

Doar ca mai tb si pauze din cand in cand.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

yetiman

#22439
Acum nu cred ca trebuie sa fim foarte carcotasi. Asa cum zice dr4qul4, matematic asa rezulta. Si pot fi ore de condus efectiv. Sigur ca mai trebuie pauze. Dar, la extrem, de ce nu. Te urci la Sibiu, pui tempomat-ul la 140 km/h (asta inseamna cam 130 reali) si te opresti la Viena (daca te tine sa mergi fara oprire  :) ). Plus ca oricum opresti la PTF si poti sa faci pauza atunci.

Evident, in viata reala mai apar si altele. Dar e importanta ideea din articol si nu calculul la minute. Ganditi-va cat se face acum....
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu