[CJ] Drum legatura Autostrada A3-DN1 zona Tureni

Started by kernell, June 11, 2017, 06:20:46 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

elphax

au mereu scuza (aka vrajeala) aia cu DNA si Curtea de Conturi  - daca nu ar fi expirat si lansau inca unul puteau sa vina controale peste ei sa intrebe de ce fac SF nou

SergiuSerj

Nu mai este nicio stire noua despre acest proiect?

cristi5

AlexV e in contact cu DRDP Cluj. Dar din ce am inteles DRDPul sunt si mai incompetenti si mai incapabili sa-si asume ceva decat CNAIR central, deci sperante nu prea am.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alexV

#169
^^

Ioi Cristi, ce urat ai spus-o.
Dar adevarul e ca ... nu e nicio noutate despre acest proiect.

DarkPeace

Quote from: RobertH on May 24, 2019, 02:59:15 PM
Te doare mintea. Facem o manastire si la Tureni ?
Va rog!!! De 12 ani trebuie sa suportam lipsa de asfalt circulabil din Turda :((

alexV

Adie vantul schimbarii pe threadul asta :lol:
Asteptam noutati saptamana asta, si e de bine.

RobertH


SergiuSerj

^^

+1 si de la mine  :lol:

Alex multumim ca ne tii la curent!

Cred ca au constientizat cat de important este, avand in vedere ca s-au luat masuri legate si de podul peste Aries din Turda.

NGC

Noutatea pe care o asteapta este "Elaborare Studiu De Fezabilitate si Intocmire Proiect Autorizare Lucrari la Obiectivul Drum Expres pentru realizarea conexiunii dintre Autostrada A3 (Turda) si Varianta De Ocolire Cluj Est (V.O.C.E.)". ;)

NGC

#175
Astazi a fost lansata licitatia [CN1012006], "Elaborare Studiu De Fezabilitate si Intocmire Proiect Autorizare Lucrari la Obiectivul Drum Expres pentru realizarea conexiunii dintre Autostrada A3 (Turda) si Varianta De Ocolire Cluj Est (V.O.C.E.)".

Valoare estimata: 2.537.459,39 RON fara TVA

Durata contractului: 640 zile

Fonduri: Bugetare

Termen depunere oferte: 11.07.2019

alexV

Adica proiect nou nout, cu estimari de timp si cost realiste. La standard de drum expres (2+2), si nu se opreste in zona Tureni, ci continua pana la "centura de diamant".

Studiu de fezabilitate inseamna ca nu exista punct de start batut in cuie, ci se propun minim 3 variante de traseu. Sa ii zicem la asta momentul 0, azi.

Facebook DRDP

RobertH

Deci iesirea prin zona Tureni sau vechea idee sa fie pe la Ciurila ?

alexV

Tureni, of course.
Niciodata nu s-a pus problema continuarii centurii pe la Ciurila. Nu e fezabil de nicio culoare chestia aia.

florin74

Tureni Martinesti un nod, al doilea la Centura, undeva
spre Gheorghieni. La intersecția cu DN e imposibil, după aceea e parcul tetarom cu alunecări masive, eu as vedeau nodul dupa intersecția cu drumul spre Gherghieni, înainte de intersecția cu pata rât. 2 loturi de estimează a se licita., fiecare cu câte un nod.