News:

.

Main Menu

La cheu

Started by Ionut, May 23, 2019, 12:16:13 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dan tm

Quote from: Liviu M on December 02, 2023, 02:41:05 PMNatura își revine, clar, numai că s-ar putea să fie fără noi.  :lol:


Sa fim seriosi.

nu neg influenta activitatii umane, dar nu pot sa nu observ ca acolo unde activitatea umana s-a redus sau a disparut, natura acopera totul.

La scara foarte redusa am sa exemplific cu portul Constanta. Caile ferate nefolosite au fost inghitite de natura.Nu conteaza ca acolo a curs pacura si cenusa de la aburoare, motorina si ulei de la diesele, cind nu s-a mai circulat vegetatia a acoperit totul.

si exemple mai pot fi date insa as vrea sa intreb altceva:

ce au fost glaciatiunile?

cele despre care invatatam la scoala ca au schimbat fata planetei? sigur pe vremea comunismului cind se oprea curentu deci se decarbonata planeta, iar a doua zi trebuia sa ducem hirtie, sticle, deseuri textile ca sa reciclam. Plastic nu era prea mult.

ce poluare sau crestere a carbonatarii a dus la glaciatiunile care au fost tot o forma schimbari climatice? nu cumva altele sint cauzele?

in curind nu o sa mai avem nici baraje ca sa facem curent...

oare internet o sa avem?


kitsune

Plasticul ne omoară. Peste tot e plastic. Nici nu vă închipuiți cât plastic scot din filtre. Este plin oceanul. Cu cât mai săracă țara, cu atât mai mult plastic plutește peste tot.
Dane, eu am prins vremurile când în portul Constanța stratul de păcură/mizerie de la suprafața apei era de 10 cm. Când se trăgea santina in port pentru că nimeni nu plătea și nimănui nu ii păsa.
Nava școală Neptun avea separator de santină doar de muzeu, să ni-l arate nouă, studenților. In rest, santina se trăgea la baltă.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

kitsune

#1367
Și că tot vorbim de poluare, azi, după un drill, merge un grill. Primul din contractul ăsta. Și pot spune că este cumva cel mai obositor contract pe care l-am avut. După două luni mă simt ca după 6 luni pe alte nave. Dar nu mai contează, azi e sâmbătă, e ziua cadetului român, facem grătar și team building cu Pepsi și Fanta. Să trăiască Maersk și politica lor zero alcool, că de la ei ni se trage.
Facem lobby ca măcar o bere să ne lase și pe noi, la zile mari. Să vedem, poate anul viitor va fi mai bun.

(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

PS: să se calculeze cantitatea de CO2 eliberată în atmosferă, considerând viteza navei de 12.3 kn și cantitatea de carne de vită de 8 kg. Plus alte mizilicuri.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

dr4qul4

carbunii sunt cu sulf redus?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

kitsune

 :lol: zero sulf
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Liviu M

Quote from: dan tm on December 02, 2023, 06:16:27 PM
Quote from: Liviu M on December 02, 2023, 02:41:05 PMNatura își revine, clar, numai că s-ar putea să fie fără noi.  :lol:

Sa fim seriosi...

Trebuie să reformulezi, așa cum e acum mesajul ăsta nu face decât să întărească mesajul meu.  :lol:

Liviu M

Gata - gata să uit de asta.
Quote from: kitsune on December 02, 2023, 09:01:25 PMcantitatea de carne de vită de 8 kg.
Atâta timp cât carnea a fost maturată respectuos, grătarul a fost binevenit în lupta cu încălzirea globală.  :lol: Conform studiilor, metanul râgâit de vaci e mai dăunător ca CO2-ul. Așa că să vă fie de bine.  :D

shift2rail

^ efectiv, GWP-potentialul de incalzire globala al methanului (CH4) eliberat in atmosfera e de 40-80 de ori mai mare decat al CO2.

A manca o friptura de vita va deveni curand un act de rezistenta :-[

kitsune

Deci ne trebuie demetanizare mai degrabă decât decarbonizare. Jos cu vita, sus cu șprițul (sifonul nu este altceva decât CO2 dizolvat in H2O).
Referitor la gestul de frondă, eu sunt adept de "baboy" și mai puțin "baka". Cu toate că recunosc, cea mai faină vacă am mâncat la o Churrasqueria în Santos.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Liviu M

#1374
Ai și subtitrare?  :-[
Baboy? Baka?

LE Apă in vin? ??? Blasfemie!  >:(
:lol:

Tușa Edith: Baboy pare a fi porc, baka = vaka.

kitsune

Trebuie să mă apuc să citesc Jules Verne iarăși:

(GPS)





(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

TVlad

800 de leghe pe Amazon? :)

kitsune

Da. Cu toate că 800 de leghe e cam mult. Cred că în total o să facem vreo 250 dus, 250 întors. 60 de ore la deal, am intrat pe carturi, n-am mai făcut cart din 2003.





Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

kitsune

Unii dau bani grei să ajungă pe aici:

(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

kitsune

Dar nu știu de ce. Iată "recolta" de azi noapte:








Powered by API/PUM imgur uploader
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence