News:

Hristos a Înviat!

Main Menu

[CJ] Centura Dej

Started by NGC, February 01, 2019, 06:10:39 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

^ In SICAP, termenul de evaluare oferte (oferta, de fapt) este 14.08.2019. Un singur constructor suficient de nebun incat sa se bage la asa proiect "matur". Vai mama noastra.

tom_sawyer

#46
Anunt de participare simplificat: [SCN1047809] Intocmire documentatii cadastrale si rapoarte de evaluare in vederea dobandirii prin expropriere/transfer a imobilelor necesare realizării lucrării de utilitate publică "Varianta de ocolire Dej"

Data limita: 23.07.2019 15:00

Lictatia principala proiectare si executie e aici: CN1008611

FlorinST

Mda....ce sa zicem....

V.1) Informatii privind neatribuirea
Data anularii: 07.08.2019
Motivul anularii: Au fost depuse numai oferte inacceptabile si/sau neconforme, Autoritatea contractanta a anulat procedura de atribuire in conformitate cu prevederile art. 212 alin (1) lit a) din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice cu modificarile si completarile ulterioare.


NGC

^^^

Pentru a nu exista confuzii, sa precizam doar ca anularea se refera la acest proiect.

Quote from: NGC on February 01, 2019, 06:10:39 AM
Astazi a fost lansata licitatia [CN1008611] / 01.02.2018, "PROIECTARE si EXECUTIE ,,Varianta de Ocolire Dej"".

Valoare estimata: 104.525.520,00 RON fara TVA

Durata contractului: 24 luni, din care 5 luni pentru proiectare si 19 luni pentru executie

Am avut un singur ofertant, asocierea SOCIETATEA DE CONSTRUCTII NAPOCA SA - FRANCO GIUSEPPE SRL - SC DP CONSULT SA.

johnc4

Cât timp trebuie să decurgă până când se poate urca din nou pe SICAP cu sau fără orice fel de modificare?
Care este uzanța din domeniu?

alecu26

Cata copilarie in abordarea si a acestui proiect. Ei cred ca daca incarcam ofertantul/constructorul cu toate riscurile cu toate obligatiile...si ii si punem un buget de rahat neactualizat cu ultimile cresteri de salarii....wow...ce tari suntem noi.

Ei...din poate si zece firme interesate...doar una a depus oferta si pe aia au descalificat-o.

Incep sa am dubii ca se vrea cu adevarat sa se fac aceste proiecte si sunt de fapt praf in ochi...si din ciclul ne facem ca lucram.

PS: presupun ca la fel se va intampla si la centura Medias.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Io

^
Nu stiu daca nu cumva e vorba despre "joc de glezne", se fac ca ar face ceva insa nu le permite bugetul pe 2019 - adica nu mai sint bani - iar la cum arata lucrurile pentru 2020 nici atit. Sper sa ma insel.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

alecu26

Ceva de genul. Plus sa nu mai ii acuze lumea ca fac SF uri degeaba.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

alecu26

#53

PS: M-am uitat pe planse. Foarte vechi proiectul si conceptual gresit. Placi de suprabetonare cu beton 25/30. Grosimi de placi care nu indeplinesc conditiile minime de grosime, convoiul de calcul nu este din Eurocod ci e vechea clasa de incarcare E. Doar la 2 benzi....
Considerand aspectele, chiar daca se arunca practice la gunoi proiectul...trebuie amanat pana se contureaza niste posibile variante de traseu pentru DX ul Turda CLuj Dej Bistria Halmeu cu ramura spre Bistrita.

Avand in vedere ca bifurcatia e chiar in acea zona...trebuie studiat mult mai atent proiectul, variantel...si centura Dej facuta cat mai repede ca parte din acest DX.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

StefanCelMare

Păreri?
Sau altfel spus, nu vreau eu să fiu cel rău.

CJ Cluj demarează proiectul centurii Dejului

Consiliul Județean Cluj va dezbate în cadrul ședinței ordinare care va avea loc joi, 29 septembrie 2022, proiectul de hotărâre privind aprobarea 🤝 acordului de parteneriat cu municipiul Dej, în vederea implementării proiectului 🛣📍,,Varianta de legătură între străzile 1 Mai (DN1C) și strada Bistriței din municipiul Dej".
𝙿𝚛𝚎𝚜𝚎𝚍𝚒𝚗𝚝𝚎𝚕𝚎 𝙲𝚘𝚗𝚜𝚒𝚕𝚒𝚞𝚕𝚞𝚒 𝙹𝚞𝚍𝚎𝚝𝚎𝚊𝚗 𝙲𝚕𝚞𝚓, 𝚍𝚘𝚖𝚗𝚞𝚕 𝙰𝚕𝚒𝚗 𝚃𝚒𝚜𝚎 🗣 ,,𝘈𝘷𝘢𝘯𝘥 𝘪𝘯 𝘷𝘦𝘥𝘦𝘳𝘦 𝘤𝘢 𝘪𝘯𝘴𝘵𝘪𝘵𝘶𝘵𝘪𝘢 𝘯𝘰𝘢𝘴𝘵𝘳𝘢 𝘦𝘴𝘵𝘦 𝘴𝘪𝘯𝘨𝘶𝘳𝘢 𝘦𝘭𝘪𝘨𝘪𝘣𝘪𝘭𝘢, 𝘪𝘯 𝘤𝘢𝘭𝘪𝘵𝘢𝘵𝘦 𝘥𝘦 𝘭𝘪𝘥𝘦𝘳 𝘥𝘦 𝘱𝘢𝘳𝘵𝘦𝘯𝘦𝘳𝘪𝘢𝘵, 𝘴𝘢 𝘢𝘤𝘤𝘦𝘴𝘦𝘻𝘦 𝘧𝘰𝘯𝘥𝘶𝘳𝘪 𝘦𝘶𝘳𝘰𝘱𝘦𝘯𝘦 𝘱𝘦𝘯𝘵𝘳𝘶 𝘧𝘪𝘯𝘢𝘯𝘵𝘢𝘳𝘦𝘢 𝘢𝘤𝘦𝘴𝘵𝘦𝘪 𝘪𝘯𝘷𝘦𝘴𝘵𝘪𝘵𝘪𝘪 𝘷𝘪𝘵𝘢𝘭𝘦 𝘱𝘦𝘯𝘵𝘳𝘶 𝘋𝘦𝘫, 𝘢𝘮 𝘩𝘰𝘵𝘢𝘳𝘢𝘵 𝘴𝘢 𝘯𝘦 𝘢𝘴𝘰𝘤𝘪𝘦𝘮 𝘤𝘶 𝘗𝘳𝘪𝘮𝘢𝘳𝘪𝘢 𝘋𝘦𝘫 𝘱𝘦𝘯𝘵𝘳𝘶 𝘢 𝘥𝘦𝘮𝘢𝘳𝘢, 𝘪𝘯 𝘳𝘦𝘨𝘪𝘮 𝘥𝘦 𝘶𝘳𝘨𝘦𝘯𝘵𝘢, 𝘦𝘵𝘢𝘱𝘦𝘭𝘦 𝘥𝘦 𝘱𝘳𝘰𝘪𝘦𝘤𝘵𝘢𝘳𝘦 𝘪𝘯 𝘷𝘦𝘥𝘦𝘳𝘦𝘢 𝘢𝘤𝘤𝘦𝘴𝘢𝘳𝘪𝘪 𝘧𝘪𝘯𝘢𝘯𝘵𝘢𝘳𝘪𝘪 𝘯𝘦𝘳𝘢𝘮𝘣𝘶𝘳𝘴𝘢𝘣𝘪𝘭𝘦".
✅ Consiliul Județean Cluj a identificat, ca posibilă sursă de finanțare nerambursabilă a acestui proiect de infrastructură, 💶Programul Operațional Regional 2021-2027.
✅ Conform 📄Acordului de parteneriat, Consiliul Județean va pregăti proiectul și îl va depune pentru finanțare prin aplicația MYSMIS, gestionată de Ministerul Fondurilor Europene. În acest timp, Primaria municipiului Dej va realiza studiul de fezabilitate și celelalte documentații tehnico-economice, respectiv va pune la dispoziție terenul necesar demarării investiției.
ℹ️🛣 Centura ocolitoare a municipiului Dej, în lungime de 1,690 km, a fost desemnată de Consiliul pentru Dezvoltare Regională Nord-Vest drept proiect strategic de importanță majoră pentru următoarea perioadă de programare 2021-2027. Investiția va contribui la îmbunătățirea nivelului de trai al locuitorilor din Dej și la eliminarea ambuteiajelor care se produc periodic la traversarea podului peste râul Someș.





Powered by API/PUM imgur uploader

dragos76

asta e ca și replica aia din "A fost sau n-a fost": "Am făcut şi noi revoluţie cum am putut. ".
Așa și aici, s-au gândit așa la o centurică care mai degrabă arată a o străpungere de interior de oraș.

RobertH

Astia is seriosi? Ce rezolva "centura" asta?

Xander

#57
Rezolva ca se mai face un pod, care va fi destinat traficului de tranzit, astfel incat localnicii sa se "bucure" de podul actual.
Eventual si mai putin deranj pentru cei ce locuiesc pe actuala strada de centura.

Fiecare cuantifica cum considera necesitatea si oportunitatea. Eu zic ca merita, mai ales ca am vazut ce s-a intamplat la Onesti cand podul a fost in reconstructie si nu erau rute alternative viabile.

raulbogdan23

Rezolva problema podului care sta sa cada :lol:

StefanCelMare

#59
Pare a fi un efect Bolojan în infrastructură.
Încep să se facă tot felul de mini conexiuni, care rezolvă chestionabil niște probleme reale.
Altfel spus, facem pe bani cât mai puțini ceva, orice, ca să pară că vrem să rezolvăm probleme.
Eu zic că această coadă de centură rezolvă foarte puține.
Nu denivelează nicio intersecție, nu ocolește nicio zonă populată, nu rezolvă complet nicio direcție de trafic, dublează un drum existent foarte aproape de acesta.
Dejul avea nevoie de ceva mai serios, avem 3 direcții majore (est spre Suceava, vest spre Baia Mare și sud spre Cluj), și ele se ciocnesc cam tot pe aceeași zonă, cu noua "centură".