Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

9 Members and 60 Guests are viewing this topic.

flashu74

Imaginile sunt din seara asta putin inainte de 8.



Powered by API/PUM imgur uploader

rocklee


Ionut

Pai cum 5? Nu trebuie 6? 3+3. Mai trebuie sa fie unul in mijloc acolo (in dreptul bratului macaralei).

flashu74

Sunt 4+4. In prima foto am pus sageata deasupra celui de al 5-lea care e partial mascat de vegetatie.

flashu74

Ce parere aveti de imaginea asta?
Este aproape 8 seara.



Powered by API/PUM imgur uploader


flashu74

Pentru Rocklee.
In zona baraj Mintia era forfota mare. Probabil nu mai e mult si vor uni terasamentele acolo. Intre baraj si Bejan se ducea masiv sapatura din deal. Nu am foto dar terasamentul creste vizibil de la o zi la alta. Constat ca in afara de a fi mare belea acel deal e folositor.



Powered by API/PUM imgur uploader

NGC

Gata cu pozele? Pot sa vina pisicile sa va zica si ele ceva? :D

flashu74

Gata pe azi. Sa vina. Suntem numai ochi si refresh.

Liviu_udr

Mulțumim pentru poze!
Faptul că se lucrează vineri, în jurul orei 20.00, pentru mine este un motiv în plus să cred că cei care fac LD4 trebuie mutați rapid și pe LD3 și LD2.

voicul


Ionut


cutter

Am fost astăzi la șantierul Lugoj-Deva, aveți câteva poze mai jos.

Lotul 2, de ieri, se pare este complet reziliat. S-a transmis către Salini să părăsească de îndată șantierul și să-l predea, fără conservarea lucrărilor, fără nimic (citat la mână a doua: "conservăm noi CNAIR-ul").

Capătul secțiunii D din lotul 2. Drumul acela de pământ este devierea "temporară" (a se citi: pentru următorii X ani) a DJ-ului Margina-Nemeșești.
(GPS)


Gata. De aici 9km de pauză. Pauza din capul și sufletele celor din CNAIR - care ne-au tras țeapa asta imensă.
(GPS)


Rampa 2 a supratraversării DJ-ului lipsește. Și nici nu se va face prea curând pentru că trebuie relocată o rețea electrică care e pe următoarea secțiune.
(GPS)



cutter

Câteva și de la Holdea (sau "Valea Plângerii").



(GPS)


(GPS)

NGC

#39674
Quote from: NGC on April 10, 2018, 09:55:31 PM
Maine nu, dar o sa revin si la pisici cat de curand. :D

Informatiile nu sunt inca publice in SICAP, dar avand in vedere ca majoritatea lor vor deveni publice in principiu pana Marti, va zic acum ce au raportat vrabiutele. :p


1) "Proiectare si Executie Autostrada Sibiu - Pitesti: Sectiunea 1, Sibiu – Boita, Lot 2, km 13+170 - km 14+150 si Sectiunea 2, Boita – Cornetu, km 14+150 - km 44+500"

- Deocamdata doar anunt de intentie
- Lansarea licitatiei propriu-zise in principiu in Iulie 2018
- Valoare estimata +/- 4,18 miliarde RON fara TVA
- Se va face in baza SF din 2008
- 18 luni proiectare
- 59 luni executie
- Nu era hotarat definitiv numarul de loturi


2) "Proiectare si Executie Autostrada Sibiu - Pitesti: Sectiunea 3, Cornetu – Tigveni, km 44+500 - km 81+900"

- Deocamdata doar anunt de intentie
- Lansarea licitatiei propriu-zise in principiu in Iulie 2018
- Valoare estimata +/- 4,76 miliarde RON fara TVA
- Valoarea estimata anul trecut era de doar +/- 4,49 miliarde RON fara TVA, asa ca vom avea ceva surprize in valoare de +/- 270 miliarde RON fara TVA
- Se va face in baza SF din 2008
- 18 luni proiectare
- 59 luni executie
- 1 singur lot
- Fara nodurile din capete


3) Proiectare si Executie Autostrada Sibiu - Pitesti, Sectiunea 4: Tigveni - Curtea de Arges, km 81+900 - km 91+758,82

- Documentatia a fost respinsa o data in Martie si se pare ca cel putin o data si in Aprilie (mai verificam)
- Valoare estimata +/- 1,66 miliarde RON fara TVA
- Se va face in baza SF din 2008 plus forajele suplimentare din 2017 despre care s-a mai scris
- 1 singur lot


4) PiSi 6 - Deocamdata nu am primit nici o informatie